Νίκη στο φινάλε με ανατροπή για τον Πολύβιο 62-64 στη Μεσσήνη

0
252

Ένα συναρπαστικό από πολλές απόψεις παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στην τελευταία φάση, διεξήχθη το βράδυ του Σαββάτου (05/11) στο κλειστό γυμναστήριο Μεσσήνης μεταξύ του τοπικού ΓΣ Μεσσήνης και του Πολύβιου ΑΕΜ. Επρόκειτο για ένα πραγματικό ντέρμπι το οποίο τα είχε όλα! Συναρπαστική εξέλιξη, μεγάλες διακυμάνσεις και ανατροπές στο σκορ, φινάλε που έκρινε το νικητή, αλλά επίσης και ενστάσεις από τους «γηπεδούχους». Σαν να μην έφταναν όλα τα παραπάνω στη διάρκεια του ματς σημειώθηκαν και δύο διακοπές ρεύματος που προκάλεσαν καθυστερήσεις και ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση 2:26’ μετά την προγραμματισμένη ώρα έναρξης του ντέρμπι.

Αγωνιστικά μετά από νικητήρια καλάθι στην εκπνοή του Κουτίβα, ο Πολύβιος επικράτησε με σκορ 62-64 του ΓΣ Μεσσήνης και αφού η Αρκαδική ομάδα, χρειάστηκε να ανατρέψει μια διαφορά 16 πόντων από το φινάλε του α’ ημιχρόνου. Πάντως πρέπει να σημειωθεί ότι οι «γηπεδούχοι» υπέβαλαν ένσταση μετά το τέλος του ματς, εκφράζοντας παράπονα για διαιτητικές αποφάσεις σε τρεις κρίσιμες φάσεις του παιχνιδιού.

«Κυρίαρχος» στο α’ ημίχρονο ο ΓΣ Μεσσήνης…

Αγωνιστικά ο ΓΣ Μεσσήνης ξεκίνησε πολύ καλύτερα το ματς με αποτελεσματικότητα στο σκοράρισμα κυρίως από την περιφέρεια και διάθεση στην άμυνα που κράτησε χαμηλά την ομάδα της Μεγαλόπολης στο σκορ. Αποτέλεσμα αυτής της περιόδου ήταν το ουσιαστικό προβάδισμα των «γηπεδούχων» με σκορ 22-10. Η συνέχεια στο ματς ήταν ανάλογη για την ομάδα του Μιχάλη Μπακογιάννη, καθώς με αποτελεσματικό τρόπο σε επίθεση και άμυνα, όχι μόνο κατάφερε να διατηρήσει το σημαντικό προβάδισμα αλλά να το αυξήσει κιόλας στους +16 πόντους στο φινάλε του α’ μέρους με 37-21.

Η «αντεπίθεση» της ομάδας της Μεγαλόπολης…

Ο Πολύβιος μην έχοντας πολλά περιθώρια αντίδρασης, μπήκε από το ξεκίνημα της επανάληψης αρκετά δυνατά στο ματς με σκοπό να καλύψει τη σε βάρος του διαφορά. Δυναμώνοντας την άμυνά του, κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στο -11 στο φινάλε της γ’ περιόδου (46-35).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Πολύβιος στηρίχθηκε σε μεγάλο βαθμό στην επιθετική του λειτουργία, καθώς κατάφερε να σημειώσει σχεδόν όσους πόντους είχε σημειώσει στα πρώτα δεκάλεπτα. Πρωταγωνιστές για την Αρκαδική ομάδα στο β’ ημίχρονο, αποτέλεσαν οι Κουτίβας και Τζιούβελης που ειδικά στο τελευταίο κρίσιμο δεκάλεπτο πέτυχαν τους 19 πό τους 29 πόντους του Πολύβιου.

Η αντεπίθεση διαρκείας στην τελευταία περίοδο «απέδωσε καρπούς» με τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης να είναι συναρπαστικά. Ο Κουτίβας μάλιστα στην τελευταία επίθεση του ματς κατάφερε με καλάθι δύο πόντων να δώσει τη νίκη στην ομάδα του μετά από επιθετικό ριμπάουντ σε άστοχη προσπάθεια του Τρυφωνόπουλου.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Μεσσήνης | 05/11/2022 (20:30).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπακετέας, Μητσέας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-10 (Α’), 37-21 (Β’), 46-35 (Γ’), 62-64 (Δ’).
ΓΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ (Μιχάλης Μπακογιάννης): Δελφάκης 10(2), Μπακογιάννης 2, Δρακόπουλος 9(1), Ηλιόπουλος 17(1), Καραμπάγιας 1, Χαντζής 8(2), Μιχαλόπουλος 15.
ΠΟΛΥΒΙΟΣ ΑΕΜ (Δημήτρης Γεωργαντάς): Κωτσόπουλος, Τζιούβελης 16(4), Τρυφωνόπουλος 11(2), Αντωνόπουλος, Μαθιόπουλος 15(2), Σπηλιώτης, Σιαμπής, Νικολόπουλος, Σιαμπάνης 2, Κουτίβας 15, Γεωργαντάς 5.

► Και στα δύο πρώτα επίσημα ματς της χρονιάς ο Πολύβιος κλήθηκε να ανατρέψει μικρότερες ή μεγαλύτερες σε βάρος της διαφορές από το α’ ημίχρονο στην επανάληψη για να φτάσει στις νίκες.

► Κρατήθηκε εντός λεπτού σιγή στη μνήμη του 26χρονου Γιάννη Τύρου.

► Στην αναμέτρηση υπήρξαν δύο διακοπές ρεύματος. Η πρώτη για περίπου 7 λεπτά 37’’ πριν το φινάλε του α’ δεκαλέπτου και η δεύτερη ολιγόλεπτη στα 05’48’’ πριν το τέλος του γ’ δεκαλέπτου.

Η ένσταση των τριών σημείων από τον ΓΣ Μεσσήνης…

Οι άνθρωποι του ΓΣ Μεσσήνης μετά το τέλος της αναμέτρησης κατέθεσαν ένσταση θεωρώντας ότι τρεις φάσεις του παιχνιδιού έκριναν την έκβαση της αναμέτρησης. Συγκεκριμένα οι «γηπεδούχοι» διαμαρτύρονται για τα εξής τρεις φάσεις:

● στη διάρκεια του β’ δεκαλέπτου με συμπληρωμένα φάουλ του Πολύβιου ΑΕΜ, ο αθλητής του ΓΣ Μεσσήνης Καραμπάγιας Σωτ., κέρδισε φάουλ σε διεκδίκηση αμυντικού ριμπάουντ, ωστόσο η παράβαση εκτελέστηκε από την πλάγια γραμμή και όχι με την εκτέλεση δύο βολών,

● στα 00’40’’ πριν το φινάλε οι «γηπεδούχοι» θεωρούν ότι η παράβαση του Δημήτρη Χατζή σε αντίπαλο παίκτη δεν έγινε πάνω στην προσπάθεια για σουτ με συμπληρωμένα τα ομαδικά φάουλ και γι’ αυτό το λόγο δεν θα έπρεπε να δοθούν από τους διαιτητές τρεις βολές, αλλά εκτέλεση δύο βολών και

● στα 00’08’’ οι «γηπεδούχοι» διαμαρτύρονται για καταφανέστατο φάουλ πάνω στην προσπάθεια του Μιχαλόπουλου που τελικά σκόραρε, θεωρώντας ότι κακός δεν δόθηκε και μια ελεύθερη βολή.

Μένει να ακολουθήσει σχετική έκθεση βάσει της συγκεκριμένης έκθεσης και να ακολουθήσει σχετική απόφαση από την αρμόδια επιτροπή της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, για την τύχη της συγκεκριμένης ένστασης.