Νίκη στο φινάλε της σεζόν στο Μεγαλόπολιτικό ντέρμπι 83-78 για τον Πολύβιο

0
244

Η τελευταία αγωνιστική της Α1 τοπικής κατηγορίας βρήκε τις Μεγαλοπολίτικες ομάδες να αναμετρούνται μεταξύ τους σ’ ένα ματς χωρίς βαθμολογικό κίνητρο για τις δύο ομάδες. Σε κάθε περίπτωση πάντως ζητούμενο ήταν να κλείσουν με νίκη την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Τελικά ο Πολύβιος ήταν η ομάδα που έφτασε στην επικράτηση με σκορ 83-78.

Σε ότι αφορά πάντως την αναμέτρηση οι δύο ομάδες προσέφεραν καλό μπάσκετ, σ’ ένα ματς με καλό ρυθμό και κατά διαστήματα ισορροπημένη εικόνα. Ο Πελασγός με διάθεση στην επίθεση μπήκε εξίσου δυνατά και προηγήθηκε στο φινάλε του α’ δεκαλέπτου με σκορ 19-24. Με ανεβασμένους ρυθμούς στη συνέχεια ο Πολύβιος αντέδρασε και πήρε στη συνέχεια το προβάδισμα στο ματς, κλείνοντας το ημίχρονο με το σκορ στο 43-39.

Στην επανάληψη με βασικούς εκφραστές στην επίθεση τους Τρυφωνόπουλο και Γεωργανά, ο Πολύβιος διατηρούσε ένα σταθερό μικρό προβάδισμα ασφαλείας στο παιχνίδι, κλείνοντας μάλιστα το γ’ δεκάλεπτο με προβάδισμα με 67-57. Ο Πελασγός στο φινάλε ανέβασε ρυθμούς και προσπάθησε να διεκδικήσει τη νίκη, χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 83-78.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Μεγαλόπολης | 22/05/2022 (17:30).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζος, Καρδαράς.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-24 (Α’), 43-39 (Β’), 67-57 (Γ’), 83-78 (Δ’).
ΠΟΛΥΒΙΟΣ ΑΕΜ (Δημήτρης Θεοδωρόπουλος, Δημήτρης Γεωργαντάς): Διαμαντόπουλος, Ανδριόπουλος 4, Μπράουσι 2, Τρυφωνόπουλος 26(4), Μιέστρι 2, Κωτσόπουλος 10, Σιαμπής 5, Σιαμπάνης 12, Κυριακόπουλος 11, Γεωργανάς 11.
ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΚΟΜ (Γιώργος Τσατσουλής, Γεωργία Μανιάτη): Γιαννόπουλος 4, Κουκουλάς, Θεοδωρόπουλος 18(3), Μακρής, Παναγιωτόπουλος 13, Δαλάτσης 2, Δρακόπουλος, Ροζολής 4, Τσίρμπας 31(4), Στριγγλής 4, Κουρέτας 2, Ναστόπουλος.

► Με 13 συνεχόμενες νίκες έκλεισε τελικά την κανονική περίοδος ο Πολύβιος ΑΕΜ το πρωτάθλημα της Α1 τοπικής κατηγορίας, κατακτώντας τη 2η θέση στη βαθμολογία. Στους ημιτελικούς των play-off θα κληθεί με πλεονέκτημα έδρας και 2-0 νίκες να αντιμετωπίσει τον ΓΣ Γαργαλιάνων.

► Για τον Πελασγό ΚΟΜ αυτό το ματς ήταν τελευταίο της χρονιάς βρίσκοντας την ομάδα της Μεγαλόπολης στην 9η θέση με 29 βαθμούς και απολογισμό 7 νίκες και 15 ήττες.