Νίκη των νεανίδων του Πελασγού 31-29 την ΓΕΑ Άμιλλα. Σε τρίτο ματς θα κριθεί η πρόκριση στους τελικούς.

0
203

Για την ημιτελική φάση του πρωταθλήματος νεανίδων της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, η αντίστοιχη ομάδα του Πελασγού ΚΟΜ φιλοξένησε το απόγευμα της περασμένης Κυριακής (22/01) την ΓΕΑ Άμιλλα 2000, όπου μετά από ένα αμφίρροπο ματς επικράτησε με σκορ 31-29 και έκανε το 2-2 στις νίκες. Πλέον η σειρά πάει σε τρίτο αγώνα στην Τρίπολη, όπου όποια από τις δύο ομάδες επικρατήσει θα πάρει και το εισιτήριο πρόκρισης για τους τελικούς του τοπικού πρωταθλήματος.

Αγωνιστικά το παιχνίδι συνδυάστηκε από μεγάλη νευρικότητα στον επιθετικό τομέα για τις δύο ομάδες, που ήθελαν αρκετά τη νίκη. Καλύτερα ξεκίνησε η ομάδα της Μεγαλόπολης που προηγήθηκε με 10-2 στο τέλος του α’ δεκαλέπτου, ωστόσο στη συνέχεια οι αθλήτριες της Άμιλλας αντέδρασαν με αποτέλεσμα να επιστρέψουν στο ματς για το 12-10 μόλις στα μισά της αναμέτρησης.

Ανάλογη ήταν η «εικόνα» του ματς στην επανάληψη, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με δυσκολίες σ’ ένα δεύτερο 20λεπτο το οποίο αποδείχθηκε αρκετά ισορροπημένο μέχρι το φινάλε. Ο Πελασγός στο τέλος αποδείχθηκε λίγο πιο ουσιαστικός, τόσο ώστε να εξασφαλίσει τη νίκη με 31-29.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 22/01/2023 (15:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζος, Ταβουλαρέας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-3 (Α’), 12-10 (Β’), 18-16 (Γ’), 31-29 (Δ’).
ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΚΟΜ (Γεωργία Μανιάτη, Γιώργος Τσατσουλής): Μπουζιάνη, Παπαδοπούλου 5, Κυριακοπούλου 2, Μιχολιά 4, Αθανασοπούλου, Δημοπούλου, Φλώρου 6, Λίλη 14.
ΓΕΑ ΑΜΙΛΛΑ 2000 (Θοδωρής Τσουκαλάς): Βυτόγιαννη, Πολυχρονοπούλου, Κοράκη 4, Κοκκώνη 2, Μίχαλου 9(1), Αρχοντάκου, Σιάμπου 2, Παπαζαφειροπούλου 12(1).