Νίκη 0-3 με Αλκυών για τις Παγκορασίδες του ΑΣΠΕΤ Τρίπολης

0
451

Επιστροφή στις καλές εμφανίσεις πραγματοποίησε η ομάδα Παγκορασίδων του ΑΣΠΕΤ Τρίπολης, καθώς στο Ναύπλιο την Παρασκευή κατάφερε να πραγματοποιήσει μια πολύ καλή εμφάνιση και να επικρατήσει τελικά με σκορ 0-3 σετ. Η συγκεκριμένη εμφάνιση ήρθε ως «απάντηση» στα ίδια τα κορίτσια που μετά την εξαιρετική τους εμφάνιση αποδείχθηκε ότι με μεγαλύτερη συγκέντρωση μπορούν να πετύχουν αρκετά περισσότερα, ενώ παράλληλα αποδεικνύει τις πολύ καλές προοπτικές για μεγαλύτερα πράγματα στο μέλλον.

Στον καθαρα αγωνιστικό τομέα, τα κορίτσια της Τρίπολης δεν ξεκίνησαν καλά το πρώτο σετ με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 8-1 , 10-4 και 12-8. Κάπου εκεί βρήκαν την συγκέντρωσή τους και με όπλο το σέρβις αλλά και το υψηλό ποσοστό σε τελειωμένες επιθέσεις γύρισαν το παιχνίδι και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 14-15. Από εκείνο το σημείο και με ανεβασμένη την αυτοπεποίθηση τους έκαναν ένα σερί πόντων για να κατακτήσουν το σετ με 16-25.

Στο 2ο σετ μπήκαν με κεκτημένη ταχύτητα και προηγήθηκαν 5-11, 6-16, 8-22 για να κερδίσουν και το δεύτερο 12-25 παίζοντας σπουδαίο βόλεϊ βγάζοντας πολύ ωραίες φάσεις. Στο 3ο σετ ο ΑΣΠΕΤ προηγήθηκε με 8-12 αλλά η Αλκυών αντέδρασε ισοφαρίζοντας σε 13-13.Η ομάδα της Τρίπολης όμως είχε τις λύσεις και προηγήθηκε ξανά με 18-21 και 21-23. Σε αυτό το σημείο του αγώνα ο ΑΣΠΕΤ ποιο ψύχραιμος ,αποφασιστικός και αποτελεσματικός πήρε τους δύο πόντους που ήθελε κατακτώντας και το τρίτο σετ με 23-25.

Η κακή εμφάνιση της περασμένης Τετάρτης και η ήττα από τη ΓΕ Ναυπλίου μένει πίσω με την ομάδα να κοιτάζει τη συνέχεια και το τελευταίο ματς της Β’ φάσης την προσεχή Τρίτη στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης με την ομάδα του Μηδέα Πλατανίτη.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Ναυπλίου | 14/06/2019 (18:15).
ΣΕΤ: 16-25 (1ο | 30’), 12-25 (2ο | 22’), 22-25 (3ο | 28’).
ΑΟ ΑΛΚΥΩΝ (-): Τράκα, Καλκούνου, Δεσύλλα, Κωστούρου Σοφ., Κωστοπούλου Φρ., Μπότσου, Κωστούρου Αν. Κλουμούση, Καχριμάνη Μ., Μελά, Καχριμάνη Ιωάν.
ΑΣΠΕΤ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γιώργος Χρονόπουλος): Πετροπούλου, Σούντρη, Δήμου, Σιάννα, Μητσοπούλου, Πρωϊμάκη, Καραλέκα, Χρονοπούλου, Αλεξοπούλου.