Νικηφόρο πέρασμα οι Παίδες του Πολύβιου από την Τέντα 63-67 της Θουρίας

0
169

Το πρωτάθλημα Παίδων της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ συνεχίστηκε το Σαββατοκύριακο 19-20/09 και για τον Β’ όμιλο Αρκαδίας – Μεσσηνιας ο Πολύβιος κλήθηκε να αντιμετωπίσει την ομάδα της Θουρίας στο κλειστό γυμναστήριο Τέντας. Μια αναμέτρηση στην οποία η Αρκαδική ομάδα αποδείχθηκε καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς και δίκαια έφτασε στην επικράτηση με σκορ 63-67.

Αγωνιστικά το παιχνίδι ξεκίνησε ισορροπημένο αλλά την ομάδα της Μεγαλόπολης να κλείνει το δεκάλεπτο προηγούμενη με σκορ 15-18. Στη συνέχεια οι παίκτες του Αργύρη Νικητόπουλου ανέβασαν ρυθμούς στην επίθεση και κατάφεραν να πάρουν ουσιαστικό προβάδισμα στο παιχνίδι με διψήφια νούμερα. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 29-40, ενώ παρά την αντίδραση των «γηπεδούχων» η διαφορά διατηρήθηκε ουσιαστικά αναλλοίωτη και στο φινάλε του γ’ δεκαλέπτου. Στο φινάλε της αναμέτρησης ωστόσο η Μεσσηνιακή ομάδα πίεσε και αντέδρασε μειώνοντας τη διαφορά. Όμως δεν υπήρχε άλλος χρόνος με τον Πολύβιο να κρατά το προβάδισμα και να φτάνει τελικά στη νίκη με σκορ 63-67

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Τέντας | 20/09/2020 (20:30).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Πρωτόγερος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-18 (Α’), 29-40 (Β’), 44-53 (Γ’), 63-67 (Δ’).
Α.Ο. ΘΟΥΡΙΑΣ (): Σπυρόπουλος 4, Μπαλόπουλος Κ., Μπιτσάνης, Νάτσης 9, Πολυχρονόπουλος 2, Χωραΐτης, Μπαλόπουλος Β. 45(4), Τσόνιας 3, Κυριασής.
ΠΟΛΥΒΙΟΣ Α.Ε.Μ. (Αργύρης Νικητόπουλος): Αργυρόπουλος 6(1), Σαλί 2, Μιέστρι 17(1), Μπράουσι 20(1), Κωτσόπουλος 21(2), Ζενάι 1.