Νικηφόρο πέρασμα 54-58 από την έδρα του Μ. Αλεξάνδρου ο Πήγασος!

0
297

Για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 τοπικής κατηγορίας της ΕΣΚΑΚ, στο πρώτο επίσημο ουσιαστικά ματς του φετινού πρωταθλήματος, αφού στην πρεμιέρα η νίκη ήρθε στα «χαρτιά», ο Πήγασος Άστρους φιλοξενήθηκε στο Βραχάτι από την τοπική ομάδα του Μέγα Αλεξάνδρου. Μια αναμέτρηση με ενδιαφέρουσα εξέλιξη κυρίως στο α’ μέρος που βρήκε νικήτρια την Αρκαδική ομάδα με σκορ 54-58.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε πιο δυνατά για τον Πήγασο που βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα και από την περιφέρεια με αποτέλεσμα το 14-19 της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια ο Μέγας Αλέξανδρος με αποτελεσματική άμυνα που προκάλεσε ένα επιθετικό πρόσκαιρο «μπλακ-άουτ» στους «φιλοξενούμενους» επέφερε ένα επί μέρος σκορ 16-4 που έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο 30-23.

Στην επανάληψη ο Πήγασος μπήκε δυνατά και με σωστές και εύστοχες επιλογές κατάφερε να αντιδράσει ανακτώντας το προβάδισμα στο σκορ το οποίο από εκείνο το χρονικό σημείο και ύστερα δεν χάθηκε ως το φινάλε τη τελική επικράτηση του Πήγασου με σκορ 54-58.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Βραχατίου | 24/10/2020 (19:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σταματόπουλος, Μπαφές.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-19 (Α’), 30-23 (Β’), 40-44 (Γ’), 54-58 (Δ’).
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (Βενετσάνος): Βαρδάκας 5(1), Βουγιούκας 1, Μπίστας 1, Τσατσαρής 2, Δαλαμαρίνης, Καραγιάννης 12, Δόσης 2, Χατζελής, Χαλαράς 24, Ζαρακιώτης 7.
ΠΗΓΑΣΟΣ Α.Ο. ΘΥΡΕΑΣ (Γιώργος Κοψαύτης): Μαντίκος, Ταβάνι 8(1), Μαυριάς, Φάκλαρης, Κοψαύτης 29(5), Διαμαντόγιαννης 11(1), Μαυριάς 3, Δικαίος 2, Μεσίνης 4, Νόγκου 1.

► Τα αποτελέσματα και τη βαθμολογία της 3ης αγωνιστικής μπορεί κανείς να διαβάσει ΕΔΩ.