Ξεκίνημα με το δεξί ο Πολύβιος στο A1 τοπικό 66-58 τον Πάνα Τρίπολης

0
370

Το βράδυ της Κυριακής (30/10) ο Πολύβιος ΑΕΜ φιλοξένησε την αντίστοιχη ομάδα του Πάνα Τρίπολης για τη φετινή  πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α1 τοπικής κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ. Μια αναμέτρηση που εξελίχθηκε σε ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια, βρίσκοντας στο φινάλε τους «γηπεδούχους» κερδισμένους με σκορ 66-58.

Σε ότι αφορά την αναμέτρηση η ομάδα του Πάνα ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα τη συνάντηση έχοντας καλή λειτουργία σε επίθεση και άμυνα και κλείνοντας την α’ περίοδο προηγούμενη με 66-58. Η συνέχεια βρήκε τις δύο ομάδες να ανεβάζουν ρυθμούς στο παρκέ. Ο Πολύβιος προσπάθησε να αντιδράσει στο μέτριο ξεκίνημα και να γυρίσει το σκορ, ενώ ο Πάνας που είχε αρκετά καλή εικόνα συνολικά στο α’ μέρος βρήκε τις λύσεις στο σκοράρισμα που χρειαζόταν για να διατηρηθεί μπροστά στο σκορ. Με το 31-38 οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη ο Πολύβιος ήταν η ομάδα που μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Με πάθος και αποτελεσματικότητα στην άμυνα που επέφερε αποτελέσματα καθώς διατήρησε τους «φιλοξενούμενους» στους μόλις 6 πόντους στο γ’ δεκάλεπτο και λύσεις στην επίθεση, η Μεγαλοπολίτικη ομάδα «ανέτρεψε» τα δεδομένα του ματς και πήρε προβάδισμα στο σκορ, κλείνοντας την τρίτη περίοδο με το σκορ στο 50-44.

Οι δύο ομάδες πάλεψαν για τη νίκη στο φινάλε σ’ ένα άκρως ισορροπημένο διάστημα στο οποίο ο Πολύβιος κατάφερε να υπερασπιστεί το μικρό προβάδισμα και να φτάσει τελικά στη νίκη με σκορ 66-58. Ένα κακό επιθετικά δεκάλεπτο στο ματς για την ομάδα των κ.κ. Αλικάκου και Μάλλιου ήταν ικανό να στερήσει πιθανότατα ένα θετικό αποτέλεσμα. Οι «γηπεδούχοι» τέλος για τους «γηπεδούχους» ο κόσμος έδωσε δυναμική παρουσία στο γήπεδο στο πλευρό των παικτών των κ.κ. Τρυφωνόπουλου και Γεωργαντά, συνεχίζοντας με την ίδια διάθεση και ένταση να στηρίζουν την ομάδα του Πολύβιου από εκεί που ολοκληρώθηκε η χρονιά στον 3ο τελικό των play-off της Τέντας την περασμένη σεζόν.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Μεγαλόπολης | 30/10/2022 (20:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσιμπούρης, Καρδαράς.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-18 (Α’), 31-38 (Β’), 50-44 (Γ’), 66-58 (Δ’).
ΠΟΛΥΒΙΟΣ ΑΕΜ (Ανδρέας Τρυφωνόπουλος, Δημήτρης Γεωργαντάς): Τζιουβέλης 19(2), Τρυφωνόπουλος 10(1), Αντωνόπουλος, Μαθιόπουλος 7(1), Κωτσόπουλος, Σιαμπής 2, Σπηλιώτης 2, Σιαμπάνης, Κουτίβας 9, Γεωργαντάς 17.
ΠΑΝΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Βασίλης Αλικάκος, Βαγγέλης Μάλλιος): Μακρής, Ζαννέτος Τριντής 8(1), Βλαχάκης 13(2), Σπηλιόπουλος, Μπαμπάτσικος, Τραχανάς, Σακελλάριος 11(1), Καλταμπάνης 12, Σάββα, Λάζαρης 4, Σταματόπουλος 5, Κούγιας 5.