Οδυνηρή ήττα του Αστέρα 0-2 από τον Άρη

0
184
ΦΩΤΟ: ASTERASTRIPOLIS.GR

Στα πλαίσια της 25ης και προτελευταίας αγωνιστικής στη Super League 1, ο Αστέρας Τρίπολης το απόγευμα του Σαββάτου (26/02) καλούνταν σε ένα ιδιαίτερα κρίσιμο ματς να αντιμετωπίσει στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» την αντίστοιχη ομάδα του Άρη. Οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη στη «μάχη» τους για κατάληψη μιας θέσης στα φετινά play-off. Μάλιστα ανεξάρτητα από την αφαίρεση βαθμών στον ΠΑΣ Γιάννινα ο Αστέρας με νίκη θα «κλείδωνε» μαθηματικά την παρουσία του στα play-off και αυτή η προοπτική από μόνη της επέφερε ισχυρό κίνητρο στους παίκτες του Μίλαν Ράσταβατς για το θετικό αποτέλεσμα.

Το απόγευμα του Σαββάτου ο Αστέρας πληρώνοντας μια φάση στο φινάλε σχεδόν του α’ ημιχρόνου, δέχθηκε ένα γκολ από την ομάδα της Θεσσαλονίκης και μια εξέλιξη παιχνιδιού την οποία δεν κατάφερε να ανατρέψει στη συνέχεια του σημαντικού αυτού αγώνα.

Στο α’ ημίχρονο οι άμυνες «πρωταγωνίστησαν» με αποτέλεσε ελάχιστες ουσιαστικές τελικές, ωστόσο στο φινάλε του α’ μέρους μετά από ένα επιτυχημένο pressing του Άρη ο Καμαρά βρέθηκε με τη μπάλα εκτός περιοχής και με σουτ διαμόρφωσε το 0-1 του α’ μέρους.

Στην επανάληψη ο Άρης κατάφερε να αμυνθεί αποτελεσματικά παρά την προσπάθεια του Αστέρα να αντιδράσει και σε συνδυασμό με το «πάγωμα» του ρυθμούς μέσω κάποιων καθυστερήσεων, κατάφερε τελικά να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι το φινάλε.

Η ήττα φέρνει σε δύσκολη θέση τον Αστέρα καθώς χρειάζεται πλέον μια νίκη (με ΑΕΚ ή Ολυμπιακό εκτός έδρας) ή απώλειες βαθμολογικές από ΟΦΗ και ΠΑΣ Γιάννινα για να καταφέρει τελικά να εξασφαλίσει μια θέση στα φετινά play-off.

«Μίλησαν» περισσότερο οι άμυνες και το γκολ του Άρη στο α’ μέρος…

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με καλό ρυθμό και διάθεση από τις δύο ομάδες, με τον Άρη να προσπαθεί να ελέγξει το ματς, αλλά και τον Αστέρα να προσπαθεί σε κάθε δυνατή ευκαιρία να απειλήσει με κάποιες γρήγορες επιθέσεις. Στο 16’ ο Σίτο έπιασε ένα δυνατό σουτ με την μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό και στην εξέλιξη της φάσης το σουτ του Σόνι έφυγε λίγο άουτ.

Στο πρώτο ημίωρο της συνάντησης οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν κάποια κλασική στιγμή προς τις δύο εστίες, την ώρα που ο Αστέρας σε κάποιες περιπτώσεις ήταν απρόσεκτός σε μεταβιβάσεις του, με τις οποίες θα μπορούσε ο Άρης να φύγει επικίνδυνα προς την εστία του Παπαδόπουλου. Παράλληλα και οι δύο πλευρές φάνηκε να δίνουν ιδιαίτερη προσοχή στην ανασταλτική λειτουργία τους, αποτελώντας μια εξήγηση για τις ελάχιστες ουσιαστικές φάσεις στο α’ ημίχρονο.

Στο 38’ μετά από συνεργασία των παικτών του Άρη, το σουτ του Ντιαγέ έφυγε επικίνδυνα άουτ. Μια ακόμη χαμένη μπάλα από τον Σόνι οδήγησε σε γρήγορη επίθεση των «φιλοξενούμενων» με τον Καμαρά να προωθείται με τη μπάλα και με σουτ από το ύψος της αντίπαλης περιοχής να εκτελεί τον Παπαδόπουλο για το 0-1.

Πρωτοβουλία κινήσεων του Αστέρα στην επανάληψη χωρίς αποτέλεσμα…

Ο Αστέρας στην επανάληψη προσπάθησε να αντιδράσει στον αγωνιστικό χώρο προσπαθώντας να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για ένα γκολ. Με ανεβασμένους ρυθμούς, μεγαλύτερη πίεση και πρωτοβουλία των κινήσεων κατάφερε να απειλήσει με κάποιες τελικές.

Κορυφαία στιγμή στο 55’ όταν μετά από σέντρα του Σίτο από δεξιά, ο Ριέρα με πλασέ στην κίνηση είδε τη μπάλα να σταματάει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Κουέστα. Στο 62’ μετά από επίθεση του Αστέρα ο Ρεγκίς από αρκετά καλή θέση έπιασε ένα όχι καλό σουτ που έφυγε άουτ.

Στη συνέχεια της αναμέτρησης αν και ο Αστέρας προσπάθησε να απειλήσει, δεν έλλειψαν οι πολλές καθυστερήσεις από πλευράς φιλοξενούμενων που σε συνδυασμό με τις διαδοχικές αλλαγές, έριξαν το ρυθμό. Στο 79’ το φάουλ σε καλό σημείο μετά από γέμισα του Λέο Τιλίκα πέρασε ανεκμετάλλευτο, με μια κεφαλιά του Ιγκλέσιας να φεύγει άουτ. Η αλήθεια είναι ότι οι παίκτες του Άρη αμύνθηκαν αποτελεσματικά και με πίεση σε αρκετές περιπτώσεις μην επιτρέποντας στους «γηπεδούχους» να βρεθούν και πολλές φορές σε θέση βολής.

Παράλληλα ο Αστέρας προσπάθησε να βγει στην κόντρα σε 2-3 περιπτώσεις. Στις από αυτές ο Παπαδόπουλος βγήκε και απομάκρυνε τη μπάλα έγκαιρα, ενώ στην τρίτη ένα σου του Ντουκουρέ κατάληξε άουτ. Αναποτελεσματικές επίσης πολλές σέντρες και γεμίσματα στα κρίσιμα σημεία του φινάλε από τους παίκτες του κ. Ράσταβατς.

Μάλιστα στο φινάλε του παιχνιδιού ο Άρης κυκλοφόρησε εξαιρετικά τη μπάλα με τους Μπρούνο Γκάμα και Ματέο Γκαρσία με τον τελευταίο να γυρίζει στον Λούκας που σε κενό τέρμα διαμόρφωσε το 0-2.

ΓΗΠΕΔΟ: «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» | 26/02/2022 (17:15).
ΚΑΙΡΟΣ: Συννεφιασμένος.