ΟΦΗ – ΓΕΑ Άμιλλα 2000 [ΚΟΡΑΣ] 58-62 (+φωτό, vid, stats)

0
330
ΦΩΤΟ: BASKET.GR | ΙΝΤΙΜΕ

Κατά τη 2η αγωνιστική της τελικής φάσης του Πανελληνίου πρωταθλήματος κορασίδων, η ΓΕΑ Άμιλλα κλήθηκε να αγωνιστεί απέναντι στον ΟΦΗ και με στόχο μια καλή αγωνιστική παρουσία καλούνταν να διεκδικήσει ότι καλύτερο. Στο κλειστό γυμναστήριο της Καισαριανής το μεσημέρι της Κυριακής η Αρκαδική ομάδα όχι απλά κατάφερε να παρουσιαστεί ανταγωνιστική, αλλά στο τέλος έφτασε και στη νίκη με σκορ 58-62, ύστερα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Η συγκεκριμένη επιτυχία λοιπόν έρχεται να επικυρώσει ότι η ομάδα κορασίδων της Άμιλλας 2000 δεν προκρίθηκε τυχαία στην τελική φάση, αλλά ήταν αποτέλεσε σκληρής δουλειάς σε μια δύσκολη σεζόν με «κλειστό» το μπάσκετ λόγω της πανδημίας για αρκετούς μήνες λόγω της πανδημίας και της ανορθόδοξης επιστροφής στην επίσημη αγωνιστική δράση εν μέσω Καλοκαιριού.

Η ομάδα της ΓΕΑ Άμιλλας βασίστηκε στον τομέα των ριμπάουντ όπου και «κυριάρχησε» της αντιπάλου της με 61 έναντι 41, αλλά στον τομέα των ασίστ όπου επιβλήθηκε με 22 έναντι 13 του ΟΦΗ. Τέλος η αμυντική συμπεριφορά της Αρκαδικής ομάδας στο β’ ημίχρονο ήταν καθοριστική. Περιόρισε από τους 38 πόντους του α’ ημιχρόνου την ομάδα του Ηρακλείου μόλις στους 20 στην επανάληψη.

Ντέρμπι με εναλλαγή στο προβάδισμα στο α’ μέρος…

Η Αρκαδική ομάδα μπήκε σαφέστατα πιο δυνατά σε σχέση με το ματς της πρεμιέρας με αποτέλεσμα με αντίπαλο τον ΟΦΗ το ματς στο α’ ημίχρονο να εξελιχθεί σε πραγματικό ντέρμπι. Συγκεκριμένα στα 06’59 ο ΟΦΗ κατάφερε να προηγηθεί με σκορ 11-5 στα 06’59, αν και στη συνέχεια η Άμιλλα που ήταν κοντά στο σκορ, έκλεισε το α’ δεκάλεπτο στο 16-16.

Στο β’ δεκάλεπτο μετά το 21-18, με επί μέρους σκορ 2-9 η ομάδα της Τρίπολης προηγήθηκε με 23-27. Ένα 10-2 εποί μέρους σκορ της Κρητικής ομάδας στη συνέχειας της έδωσε το προβάδισμα με 33-29. Παρ’ όλα αυτά με αντίδραση από τις παίκτριες των κ.κ. Τσουκαλά – Χρονόπουλου, το α’ ημίχρονο έκλεισε τελικά στο 38-36. Πολύ σημαντική για ακόμη ένα ματς η επιθετική συνεισφορά της Παναγιωτοπούλου για την Άμιλλα που στο α’ μέρος στο οποίο το ματς ήταν αρκετά ανταγωνιστικό η αθλήτρια της Άμιλλας πέτυχε 19 πολύτιμους πόντους που κράτησαν μέσα στο ματς την ομάδα της.

«Αφεντικό» στην «επανάληψη» η Άμιλλα…

Στο β’ ημίχρονο αν και ο ΟΦΗ μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 40-36 στα 09’21, με «όπλο» την άμυνα και την ενέργεια των αθλητριών της Άμιλλας στο συγκεκριμένο τομέα, επέτρεψαν στον Αρκαδικό σύλλογο να πάρει πολύτιμο προβάδισμα με 40-47 στα 02’30, χάρη στο σερί 0-11, που κράτησε χωρίς πόντο την Κρητική ομάδα για διάστημα 06’51’’! Συνολικά με επί μέρους σκορ 4-16 στην β’ περίοδο η Άμιλλα έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 42-52.

Στην τελευταία περίοδο η Άμιλλα συνέχισε να έχει τον έλεγχο του ματς στηριζόμενη στην καλή αμυντική λειτουργία της και την αποτελεσματική όπως αποδείχθηκε ζώνη. Στο 47-59 το σκορ διαμορφώθηκε στα 06’25 δείχνοντας το ματς να εξελίσσεται θετικά για την ομάδα της Τρίπολης. Στο φινάλε ωστόσο ο ΟΦΗ αντέδρασε εκμεταλλευόμενη το επιθετικό «μπλακ-άουτ» και τα λάθη της Άμιλλας, με αποτέλεσμα να επιστρέψει για τα καλά στο παιχνίδι μειώνοντας σε 57-59 στα 01΄23. Στο φινάλε η Άμιλλα με αντιστάθηκε και στηριζόμενη επιθετικά σε ένα πολύ σημαντικό καλάθι στα 00’46 και μια εύστοχη βολή στα 00’24 της Παναγιωτοπούλου διαμορφώθηκε τελικά το 58-62.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Καισαριανής | 25/07/2021 (15:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λεωνίδας Σκούτας, Θεοφάνης Καλογριάς.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-16 (Α’), 38-36 (Β’), 42-52 (Γ’), 58-62 (Δ’).
ΟΦΗ (Έφη Ζερβάκη, Ε. Καρλάφτης): Μουρτζάκη 1, Διαμαντάκη 19(2), Σταθοράκη, Αλιφραγκή 15(1), Καζάκη, Τζανετή 1, Μηλιαρά 22(2), Μοσχονησώτη, Ανυφαντάκη.
ΓΕΑ ΑΜΙΛΛΑ 2000 (Θοδωρής Tσουκαλάς, Γιώργος Χρονόπουλος): Μίχαλου 11(2), Μάγκλαρη Ι. 5(1), Κοκκώνη 3(1), Παναγιωτοπούλου 32, Σιάμπου 11.