Πάνας Κανδήλας – Δίων Κυπαρισσίας 58-45 (+φωτό, vid)

0
1052

Το απόγευμα της Κυριακής 7 Απριλίου διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης ο 1ος αγώνας των τελικών των play-off της Α2 τοπικής κατηγορίας στην ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ με την ομάδα του Πάνας Κανδήλας να υποδέχεται την αντίστοιχη ομάδα του Δίων Κυπαρισσίας. Μια σειρά η οποία θα κρίνει τον πρωταθλητή στην κατηγορία στις δύο νίκες και με την Αρκαδική ομάδα να έχει το πλεονέκτημα έδρας στη σειρά. Στο συγκεκριμένο ματς λοιπόν οι «πορτοκαλί» εντυπωσιάζοντας με την απόδοσή τους κυρίως στο α’ ημίχρονο, επέβαλαν το ρυθμό τους και έφτασαν εύκολα στην επικράτηση με σκορ 58-45.

Το ξεκίνημα του 1ου φετινού τελικού ήταν πραγματικά εντυπωσιακό για την ομάδα του Πάνα που ξεκίνησε με φόρα από την επιβλητική επικράτηση της σειράς στα ημιτελικά με Θουρία και με μεγάλη αποτελεσματικότητα στην επίθεση κατάφερε να προηγηθεί με 9-0 στα 05’45 και λίγο αργότερα με 12-0 στα 04’53. Πέρα από τον έλεγχο των ριμπάουντ οι «γηπεδούχοι» με μεγάλη ψυχολογία και αυτοπεποίθηση πέρα από την αποτελεσματικότητα προσέφεραν και ωραίο θέαμα με τη διαφορά να αυξάνεται μέχρι το 17-2 στα 02’50. Κάπου εκεί άρχισε να αντιδρά σταδιακά η ομάδα του Δίωνα με το δεκάλεπτο να διαμορφώνεται στο 17-5.

Στη συνέχειά η εικόνα της αναμέτρησης αποδείχθηκε περισσότερο ισορροπημένη με τη διαφορά σταδιακά να μειώνεται. Μετά το 20-5 στα 09’40 διαμορφώθηκε στο 22-11 στα 07’45 και στο 22-16 στα 04’22. Χωρίς ωστόσο να αλλάξουν οι ισορροπίες ο Πάνας με καλές επιλογές στο τέλος του ημιχρόνου πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 34-22.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο με τους «γηπεδούχους» να διατηρούν το πολύτιμο προβάδισμα χωρίς μεγάλη δυσκολία, ακόμη και αν επιθετικά ο ρυθμοί των παικτών του κ. Μάλλιου και Παπανικολάου έπεσαν σημαντικά. Με το πολύτιμο προβάδισμα στο φινάλε της γ’ περιόδου (44-35), οι «γηπεδούχοι» ήταν διατεθειμένοι να μην επιτρέψουν στον Δίων να μπει στο παιχνίδι διεκδικώντας ουσιαστικά τη νίκη. Έτσι με πολύ σημαντικές λύσεις από την περιφέρεια οι «πορτοκαλί» ήταν αυτοί που διατήρησαν χωρίς πρόβλημα το προβάδισμα μέχρι το τέλος, φτάνοντας στη νίκη με σκορ 58-45. Πλέον η ομάδα της Αρκαδίας χρειάζεται μια νίκη (έχοντας δύο ματς για να το πραγματοποιήσει) προκειμένου να φτάσει στην κατάκτηση και του πρωταθλήματος στην Α2 τοπική κατηγορία πέρα από την άνοδο στο Α1 τοπικό.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 07/04/2019 (20:00).
ΘΕΑΤΕΣ: 150-200.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αναστόπουλος, Ντάσης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-5 (Α’), 34-22 (Β’), 44-35 (Γ’), 58-45 (Δ’).
ΠΑΝΑΣ ΚΑΝΔΗΛΑΣ (Βαγγέλης Μάλλιος, Θάνος Παπανικολάου): Προκόπος 9(2), Καλαντζής 7(2), Χαραλαμπόπουλος 6, Σταθόπουλος, Μπάρλας 2, Τραχανάς 2, Κωνσταντόπουλος 6(1), Γεωργούσης 9(1), Χριστικάκος, Μάζης, Σάββας 4, Ρεκουνιώτης 13(3).
ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ (Αντώνης Κούτρης): Κατσαργύρης 13, Γιαννόπουλος 1, Τριβοκωστόπουλος 6(2), Μπουσιούτας 8, Κλεφτάκης 2, Τζώρτης, Παντέλης 2, Μαρούκης 4, Σταθόπουλος 2, Σύλλας, Μητρόπουλος 3, Γιαννόπουλος 4.