Πέρασε νικηφόρα 44-80 από την έδρα του Πολύβιου η εφηβική ομάδα του Πάνα

0
188

Το πρωτάθλημα εφήβων συνεχίστηκε και ο Πολύβιος ΑΕΜ φιλοξένησε στο κλειστό γυμναστήριο της Μεγαλόπολης την ομάδα του Πάνα Τρίπολης. Μια αναμέτρηση για την 2η αγωνιστική που βρήκε νικήτρια την ομάδα της Τρίπολης με σκορ 44-80.

Αν και στο α’ δεκάλεπτο το ματς ήταν ιδιαίτερα ισορροπημένο με το α’ δεκάλεπτο να διαμορφώνεται στο 15-17, οι «φιλοξενούμενοι» μπήκαν δυνατά στη συνέχεια και με επί μέρους σκορ 13-21 στη συνέχεια κατάφεραν να «χτίσουν» ένα μικρό προβάδισμα με 28-38 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι παίκτες του κ. Αλικάκου κατάφεραν να επιβάλουν το ρυθμό τους και μέσα από τις λύσεις στο σκοράρισμα να πάρουν μεγάλο προβάδισμα στο σκορ. Αξίζει να σημειωθεί πάντως ότι ο Πάνας αγωνίστηκε με περισσότερους παίκτες συγκριτικά με τον Πολύβιο που για έναν ακόμη ματς αγωνίστηκε με ελλιπές ρόστερ (συμμετείχαν έξι παίκτες).

Για την ομάδα της Τρίπολης συνολικά πέντε αθλητές σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων (Δαύρος, Μακρής, Κωστόπουλος, Σούπος και Παπαπέτρου), την ίδια ώρα που από την πλευρά της Μεγαλόπολης ομάδας ξεχώρισαν οι Κωστόπουλος με 21 πόντος και Μπράουσι με 11(1).

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Μεγαλόπολης | 17/09/2022 (16:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζος, Ταβουλαρέας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-17 (Α’), 28-38 (Β’), 38-62 (Γ’) , 44-80 (Δ’).
ΠΟΛΥΒΙΟΣ ΑΕΜ (Αργύρης Νικητόπουλος, Δημήτρης Γεωργαντάς): Αργυρόπουλος 6, Σαλι 2, Διαμαντόπουλος, Μπράουσι 11(1), Κωστόπουλος 21, Διαμαντόπουλος 4.
ΠΑΝΑΣ ΚΑΝΔΗΛΑΣ (Βασίλης Αλικάκος): Φιλιππόπουλος, Αποστολόπουλος, Σαραντόπουλος, Τσιαμούλος 4, Σούπος 11, Μακρής 16(1), Κωστόπουλος 14(2), Βερβαινιώτης 2, Δαύρος 23(1), Παπαπέτρου 10.