Πέρασε χωρίς ήττα και από το Αγρίνιο ο Αστέρας

0
133
ΦΩΤΟ: ASTERASTRIPOLIS.GR

Μετά από τρεις αγωνιστικές στα play-out της Super League 1, o Αστέρας Τρίπολης κλήθηκε το απόγευμα της Κυριακής 28/06 να φιλοξενηθεί από τον Παναιτωλικό σ’ ένα ματς στο οποίο οι «γηπεδούχοι» έχουν ισχυρότερο βαθμολογικό κίνητρο, αλλά από τον άλλη ο Αστέρας δεν πήγε στην πόλη της Αιτωλοακαρνανίας για αναψυχή, αλλά για ένα θετικό αποτέλεσμα.

Το απόγευμα της Κυριακής λοιπόν ο Αστέρας Τρίπολης χωρίς ουσιαστικό κίνητρο για το ματς προσπάθησε για το θετικό αποτέλεσμα και εν τέλει κατάφερε να φύγει από το Αγρίνιο με το ισόπαλο 1-1. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Μίλα Ράσταβατς έδωσε χρόνο σε νεαρούς ποδοσφαιριστές της ομάδας, ενώ όπως τονίστηκε αποτελεί κέρδος το γεγονός ότι η ομάδα επιστρέφει χωρίς τραυματισμούς στη βάση της.

Στο Α’ ημίχρονο ο Αστέρας Τρίπολης ξεκίνησε καλύτερο την αναμέτρηση και προηγήθηκε στο 11’ με τον Μουνάφο, αλλά στη συνέχεια η ομάδα του Αγρινίου ανέβασε ρυθμούς και κατάφερε σχετικά γρήγορα να απαντήσει με την ισοφάριση στο 32’ με τον Ντάουτα. Στην επανάληψη αν και οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ, σε μεγάλο μέρος της αναμέτρησης ο ρυθμός έπεσε και οι φάσεις που θα μπορούσαν να αποφέρουν ένα γκολ για κάποια από τις δύο ομάδες απουσίασαν.

Ισορροπημένο το πρώτο 45λεπτο…

Η αναμέτρηση ξεκίνησε στο Αγρίνιο καλά για τον Αστέρα Τρίπολης που κατάφερε γρήγορα να προηγηθεί στο 11’ μετά από συνεργασία των Ντέλετιτς και Μουνάφο, με τον τελευταίο να πλασάρει για το 1-0. Το ματς μέχρι το πρώτο 15λεπτο δεν είχε πολλές ουσιαστικές φάσεις. Στο 17’ ο Κρέσπι μετά από μπαλιά του Σίτο, δεν μπόρεσε να τελειώσει όπως θα ήθελε τη φάση με τη μία.

Σταδιακά ο Παναιτωλικός ανέβασε ρυθμούς και προσπάθησε να βγάλει αντίδραση στον αγωνιστικό χώρο. Στο 18’ η κεφαλιά του Ντάουτα έφυγε λίγο άουτ, ενώ στο 27’ ο Μουνιέ μετά από σέντρα του Ντουάρτε από αριστερά, δεν πρόλαβε να πιάσει την προβολή, με τον Παπαδόπουλο να απομακρύνει τη μπάλα. Στο 30’ ο Αστέρας θα μπορούσε να είχε σκοράρει και δεύτερο τέρμα, όταν μετά από λάθος του Λιάβα, ο Λουίς Φερνάντεθ βγήκε σε θέση βολής, αλλά ο αμυντικός του Παναιτωλικού πρόλαβε την τελευταία στιγμή με τάκλιν να αποτρέψει μια πολύ δύσκολη κατάσταση για την εστία της ομάδας του.

Απεναντίας στο 32’ ο Ρόσα βρήκε με κάθετη μπαλιά τον Ντάουτα ο οποίος με πλασέ κατάφερε να πλασάρει τον Παπαδόπουλο για το 1-1 και την επιστροφή της ομάδας του Αγρινίου στο ματς. Το φινάλε του α’ μέρους ήταν ισορροπημένο με τους «γηπεδούχους» να συνεχίζει με διάθεση να ψάχνει και δεύτερο γκολ. Στο 45’+1’ ένα σουτ του Ρόσα έφυγε ψηλά άουτ.

Χωρίς πολλές φάσεις η επανάληψη…

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με τον Αστέρα να μπαίνει πιο δραστήριος στον αγωνιστικό χώρο και να ψάχνει με μεγαλύτερες αξιώσεις ένα δεύτερο γκολ. Η είσοδος των Μπόρχα Φερνάντεθ και Μπελόκ βοήθησαν στην αύξηση της κινητικότητας του Αστέρα στη μεσοεπιθετική γραμμή. Στο 50’ μάλιστα μετά από γύρισμα του Τασουλή, ο Κρέσπι τσίμπησε τη μπάλα αλλά αυτή δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Φερνάντεθ που μπλόκαρε.

Στο ματς οι δύο ομάδες προσπάθησαν να βρουν το γκολ με τον Αστέρα να έδειχνε πιο επικίνδυνος με αποτέλεσμα στο 71’ να απειλήσει με τους Ριέρα και Κρέσπι των οποίων οι τελικές προσπάθειες «εξουδετερώθηκαν» από τον Φερνάντεθ. Οι πολλές αλλαγές δεν επέτρεψαν στο ματς να διατηρήσει ένα καλό ρυθμό και ουσιαστικές φάσεις προς τις δύο εστίες. Στα τελευταία λεπτά οι «γηπεδούχοι» που ήθελαν διακαώς τη νίκη προσπάθησαν να πιέσουν χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα. Στο 90’+2’ η απευθείας εκτέλεση του Μπαΐροβιτς κατέληξε λίγο άουτ με τον Παναιτωλικό να αγγίζει το γκολ, ενώ σε 2-3 ακόμη επισκέψεις δεν απέδωσαν για την ομάδα του Αγρινίου με αποτέλεσμα να διατηρηθεί τελικά αυτό το 1-1.

ΓΗΠΕΔΟ: Παναιτωλικού | 28/06/2020 (19:30).
ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.