Εύκολη επικράτηση του Πήγασου 68-38 τον Οίακα Ναυπλίου

0
388

Το πρωτάθλημα της Α1 κατηγορίας ΕΣΚΑΚ συνεχίστηκε το Σάββατο (03/02) με τη διεξαγωγή της 15ης αγωνιστικής, με τον Πήγασος Θυρέας να «φιλοξενεί» την αντίστοιχη ομάδα του Οίακα Ναυπλίου στο κλειστό γυμναστήριο Άστρους. Η αναμέτρησης εξ’ αρχής αποδείχθηκε εύκολη υπόθεση για το σύλλογο της Βόρειας Κυνουρίας λόγω διαφοράς δυναμικότητας, με τους «βυσσινί» να φτάνουν στη νίκη με 68-38.

Από την αρχή της αναμέτρησης ο Πήγασος πήρε προβάδισμα στο σκορ έχοντας έναν ικανοποιητικό ρυθμό στην επίθεση για το 18-8 στο φινάλε της α’ περιόδου. Η συνέχεια ήταν ανάλογη για τους «γηπεδούχους» με πολύ καλό ρυθμό στην επίθεση και λύσεις τόσο κοντά στα καλάθια, όσο και από την περιφέρεια, με το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται στο 43-23.

Στην επανάληψη ο επιθετικός ρυθμός θα μπορούσε να πει κανείς ότι ήταν πιο χαμηλός, αλλά η ομάδα του Άστρους συνέχισε με συγκέντρωση στην άμυνα σε όλη τη διάρκεια του β’ μέρους. Οι παίκτες του κ. Λαμπρόγιαννη κράτησαν στην επανάληψη τον Οίακα μόλις στους 15 πόντους και σε συνδυασμό με το προβάδισμα 20 πόντων από το ημίχρονο, δεν ήταν δυνατό στο τέλος να περιοριστεί το εύρος της επικράτησης για τους «γηπεδούχους».

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Άστρους | 03/02/2024 (17:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαράβελος, Τσιραμανές.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-8 (Α’), 43-23 (Β’), 56-31 (Γ’), 68-38 (Δ’).
ΑΟ ΠΗΓΑΣΟΣ ΘΥΡΕΑΣ (Δημήτρης Λαμπρόγιαννης): Μαντίκος 14(4), Κουσκουνάς 3(1), Μετρητίκας 7, Ζαχαριάς 2, Κοψαύτης 16(2), Μαντάς, Διαμαντόγιαννης 11(1), Νίτσιος 5(1), Μαυριάς 4, Καρκούλης 6.
ΟΙΑΚΑΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ (Διαμαντής Φιλίνης): Παπαντωνίου 12(1), Τσουλφίδης 3(1), Γουργουλιός 10(2), Γκολέμης 5, Κοτίνης, Σωτηρίου 2, Τσαγδής 6.

► Την Τετάρτη (07/02/2024) θα διεξαχθεί ο εξ’ αναβολής αγώνας της 10ης αγωνιστικής με τον Ποσειδώνα στο Λουτράκι.