Πήρε το ντέρμπι της Τρίπολης και πάλι ο Πάνας 69-54 απέναντι στον ΣΕΦΑ Αρκαδικό

0
322

Ίσως αυτό που να μην περίμεναν τόσο ο Πάνας Κανδήλας όσο και ο ΣΕΦΑ Αρκαδικός τη φετινή σεζόν ήταν το πώς θα εξελισσόταν η σεζόν στην Α1 τοπική κατηγορίας της ΕΚΕΑΣΚΕΝΟΠ. Από την μία ο Πάνας με -2 βαθμούς στο ξεκίνημα ήθελε να παλέψει για την παραμονή, αλλά στην πραγματικότητας πήγε αρκετά καλύτερα έχοντας μια άνετη παραμονή. Από την άλλη ο ΣΕΦΑ Αρκαδικός ξεκίνησε το πρωτάθλημα με στόχο μια καλή παρουσία στην Α1 κατηγορία και μέχρι ένα σημείο το κατάφερε, αλλά στο β’ γύρο και στο 1/3 του πρωταθλήματος η ομάδα αγνοεί το θετικό αποτέλεσμα.

Ο πιο «ανεβασμένος» ψυχολογικά Πάνας πέτυχε τον ΣΕΦΑ Αρκαδικό σε μια χρονική περίοδο όπου η ομάδα δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση, με αποτέλεσμα να καταφέρει το βράδυ της Κυριακής (15/05) στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής να τον κερδίσει για δεύτερη φορά τη φετινή σεζόν, με σκορ 69-54.

Σε ότι αφορά το αγωνιστικό σκέλος οι παίκτες του Βαγγέλη Μάλλιου μπήκαν στο παρκέ με πάθος, αγωνιστική διάθεση και με αρκετά καλή απόδοση σε επίθεση και άμυνα. Αυτό αποτυπώθηκε και στο σκορ με το 22-9 στο φινάλε του α’ δεκαλέπτου. Η συνέχεια φάνηκε να βρίσκει στο ματς περισσότερο ισορροπημένο, αλλά τους τυπικά «γηπεδούχους» να ελέγχουν την κατάσταση και το προβάδισμα ασφαλείας το 10 πόντων για το 35-25 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Πάνας Πάνας μπήκε όπως ακριβώς συνέβη και στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Είχε και πάλι μεγάλη αποτελεσματικότητα στο σκοράρισμα και διάθεση στην άμυνα, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στους 20 πόντους στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπου. Τυπική διαδικασία αποτέλεσε το φινάλε της αναμέτρησης με την ομάδα της Κανδήλας να πανηγυρίζει μια ακόμη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 15/05/2022 (20:30).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρδαράς, Παναγιωτακόπουλος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-9 (Α’), 35-25 (Β’), 56-36 (Γ’), 69-54 (Δ’).
ΠΑΝΑΣ ΚΑΝΔΗΛΑΣ (Βαγγέλης Μάλλιος): Καλταμπάνης 14, Τριντής 19(3), Γεωργούσης 7(1), Σταθόπουλος 14, Τουρούτσικας. Κωνσταντόπουλος 1, Σελίμης, Λάζαρης 11, Σάββας 3, Μπαμπάτσικος.
ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Παναγιώτης Γεωργακόπουλος, Νίκος Πολυζωγόπουλος): Παπαδημητρίου, Μακρής 2, Γαϊτανάρης 7, Βερβαινιώτης 6(1), Χαραλαμπόπουλος Παυλ 5, Ναστόπουλος, Σωτηρόπουλος 10(1), Αγγελόπουλος 3(1), Ψυχογυιός 1, Κουτσουμπός 11(1), Τσαμακλής 9, Καρβέλας.

► Αυτή ήταν η 9η φετινή νίκη για τον Πάνα Κανδήλας που φέτος έχει σημειώσει μία παραπάνω από τον ΣΕΦΑ Αρκαδικό που έχει 8. Αν δεν είχε την αφαίρεση των δύο βαθμών από την αρχή της χρονιάς η ομάδα της Κανδήλας αυτή τη στιγμή θα ήταν στη βαθμολογία ένα βαθμό πάνω από τους «κυανόλευκους».

► Δεν λέει να επιστρέψει στις νίκες ο ΣΕΦΑ Αρκαδικός 27/02 και τη νίκη επί του Ευκλή, από τότε έως και σήμερα έχει συμπληρώσει τις 9 συνεχείς ήττες.

► Η ομάδα του ΣΕΦΑ αξίζει πάντως να σημειωθεί ότι για ακόμη ένα ματς αγωνίστηκε με τους μισούς παίκτες να αποτελούν παιδιά των τμημάτων υποδομής του συλλόγου.