Παναθλητικός ΑΕΣ – Πελασγός ΚΟΜ [ΝΕΑΝ] 50-26 (+φωτό, vid)

0
141
ΦΩΤΟ: BASKET.GR | INTIME.

Στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής της τελικής φάσης του Πανελληνίου πρωταθλήματος νεανίδων η αντίστοιχη ομάδα του Πελασγού ΚΟΜ, αντιμετώπισε την ομάδα του Παναθλητικού ΑΕΣ, σ’ ένα ακόμη απαιτητικό ματς στο τουρνουά. Συγκεκριμένα μετά από μια φιλότιμη προσπάθεια της Αρκαδικής ομάδας, απέναντι σε μια πολύπειρη ομάδα σε τελικές φάσεις, δεν αποφεύχθηκε η ήττα με σκορ 50-26.

Πέρα από τη διαφορά δυναμικότητας η Αρκαδική ομάδα αντιμετώπισε πρόβλημα στην τελική προσπάθεια καθώς περιορίστηκε χαμηλά σε επίπεδο ποσοστών ευστοχίας με μόλις 16,7% στα σουτ εντός πεδιάς (9/54), έναντι 23,5% (16/68) του Παναθλητικού που και πάλι δεν θα μπορούσε να χαρακτηριστεί υψηλό ποσοστό. Παράλληλα η ομάδα της Μεγαλόπολης με αδυναμία στην front line, έχασε τη «μάχη» και των ριμπάουντ με μόλις 37 έναντι 63 της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Τρεις ακόμη τομείς που έπαιξαν το δικό τους ρόλο στην έκβαση του ματς, ήταν η επιθετική «πολυφωνία» του Παναθλητικού, με 10 στις 12 αθλήτριες να σκοράρουν την ίδια ώρα που επιθετικά κατάφερε να βοηθήσει στο συγκεκριμένο ματς μόνο η Δούκουρη με 16 από τους 26 πόντους της ομάδας της. Τέλος επικράτηση για τη νικήτρια ομάδα και στον τομέα της δημιουργίας (13 ασίστ, έναντι 3 του Πελασγού).

Αγωνιστικά ο Πελασγός ξεκίνησε δυνατά και κατάφερε στο πρώτο 5λεπτο να βρίσκεται στο ματς προηγούμενος με 4-5. Ένα σερί 10-0 όμως έδωσε προβάδισμα στον Παναθλητικό με 14-5 στα 02’02, για να κλείσει το α’ δεκάλεπτο με το σκορ στο 17-8. Στη συνέχεια παρά τη διάθεση στην άμυνα από τα κορίτσια του Πελασγού, η ομάδα του Παναθλητικού έχοντας τον έλεγχο μεγάλωσε σταδιακά τη διαφορά σε μη αναστρέψιμα επίπεδα (29-13 στο ημίχρονο και 43-21 στο τέλος του γ’ δεκαλέπτου). Κάπως έτσι τελικά το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 50-26.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Νέου Ρύσιου | 27/08/2021 (20:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ντόγκας, Ασημακάκη.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-8 (Α’), 29-13 (Β’), 43-21 (Γ’), 50-26 (Δ’).
ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΑΕΣ (Βιβή Διαβολεμένου): Σαράντη 6, Τσαγκαράκη, Αντωνίου 4, Μπαξεβάνου 9(1), Τσινασλανίδου 3, Αθανάτου, Βασιλείου 12(1), Σύρπα 2, Κουζόγλου 3(1), Παπαμιλτιάδου 2, Αντωνίου 3, Σταματάκη 6(1).
ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΚΟΜ (Γιώργος Τσατσουλής, Γεωργία Μανιάτη): Καρύγιαννη, Παπαδοπούλου, Κυριακοπούλου, Σεφέρου 6(2), Δημοπούλου 2, Δούκουρη 16(1), Γεωργοπούλου, Λιλή 2.

Μετά την ολοκλήρωση της τρίτης ημέρας των αγώνων της Τελικής Φάσης του 35ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Νεανίδων που διεξάγεται στο ΔΑΚ Νέου Ρυσίου του Δήμου Θέρμης, τα αποτελέσματα, οι επόμενοι αγώνες και η βαθμολογία του τουρνουά έχουν ως εξής: