Παναρκαδικός ΑΟ – Ερμής Μελιγούς 2-2 (+φωτό)

0
504

Το απόγευμα της Κυριακής (28/11) διεξήχθη σε ότι αφορά τον 5ο όμιλο η 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής και στην Αρκαδική πρωτεύουσα ο Παναρκαδικός φιλοξένησε τον Ερμή Μελιγούς στο Αρκαδικό ντέρμπι το οποίο εξ’ αρχής παρουσίαζε πολύ μεγάλο ενδιαφέρον. Δύο ομάδες που στην πράξη έδειξαν ότι ήθελαν τη νίκη, τελικά περιορίστηκαν στο ισόπαλο 2-2, που βάσει των στιγμών των δύο ομάδων μάλλον κρίνεται δικαίο.

Μετά από μια συναρπαστική αναμέτρηση στην οποία οι δύο ομάδες έδειξε ισχυρό κίνητρο και θέληση για τη νίκη, είχαν καλές στιγμές κατά διαστήματα και πάθος σε όλη τη διάρκεια του ντέρμπι, γιατί τέτοιο αποδείχθηκε στην πράξη το ματς των δύο Αρκαδικών συλλόγων. Ο Παναρκαδικός προηγήθηκε δύο φορές στο α’ ημίχρονο, ενώ ο Ερμής στην επανάληψη καλύτερος, κατάφερε να ισοφαρίσει και να αγγίξει με κάποιες πολύ καλές στιγμές ακόμη και τη νίκη. Στιγμές και για τον Παναρκαδικός στο φινάλε να φτάσει με τη σειρά του στους τρεις βαθμούς.

Δυνατό ματς με καλό ρυθμό στο α’ μέρος…

Ο Παναρκαδικός ήταν η ομάδα απείλησε πρώτος στο ματς όταν η κεφαλιά του Γλέζου μετά από κόρνερ, κατέληξε στην αγκαλιά του Γιαννούση. Ακολούθησε στο 4’ ένα σουτ του Καδά για τον Ερμή που απομάκρυνε σε κόρνερ ο Μάνος. Τελικά πρώτο χαμογέλασε ο σύλλογος της Τρίπολης, καθώς στο 9’ ο Κεμπεράι ανατράπηκε αντικανονικά από τον Γεράσιμο Ράλλιο, ο ίδιος παίκτες ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι για να ανοίξει το σκορ σε 1-0.

Ο Ερμής ανέβασε ρυθμούς και προσπάθησε να απαντήσει στο ματς. Κάτι η πίεση με διαδοχικές στημένες φάσεις και επισκέψεις χωρίς θετική κατάληξη και κάτι η πρωτοβουλία κινήσεων σε εκείνο το διάστημα, ο Τσιώλης κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1. Ήταν το 26ο λεπτό όταν ο πρώην παίκτης του Παναρκαδικού εκμεταλλεύτηκε το βρεγμένο τερέν, έπιασε ένα συρτό σουτ σημαδεύοντας την αριστερή γωνία του Μάνου, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 27’ ακόμη μια τελική προσπάθεια των «βυσσινί» πέρασε λίγο άουτ.

Στο φινάλε του α’ ημιχρόνου ο Παναρκαδικός πίεσε για το δεύτερο γκολ, με τον Ερμή να ψάχνει τις δικές του στιγμές. Οι φιλοξενούμενοι στο 43’ είδαν την όχι δυνατή κεφαλιά από εξαρετική θέση του Σπύρου Ράλλιου να καταλήγει στην αγκαλιά του Μάνου. Στο 44’ ο Παναρκαδικός πήρε εκ νέου προβάδισμα. Μετά από εκτέλεση φάουλ η μπάλα δεν απομακρύνεται ουσιαστικά από την άμυνα, αλλά στρώνεται στα πόδια του Νάνου που με κοντινό πλασέ έκανε το 2-1, σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο του ματς.

Καλύτερος ο Ερμής στην επανάληψη…

Στην επανάληψη ο Ερμής μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, δείχνοντας διάθεση να πιέσει αρκετά τον Παναρκαδικό θέλοντας να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για την επιστροφή στο ματς. Αυτό δεν άργησε να συμβεί, καθώς ο Τσιώλης εκτός περιοχής ξεμαρκαρίστηκε ιδανικά σημαδεύοντας τη δεξιά γωνία του Μάνου, σκοράροντας και πάλι για το 2-2. Λίγο νωρίτερα στο 54’ είχε προηγηθεί η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καδά με την οποία έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι της εστίας του Παναρκαδικού.

Το γκολ του Ερμή στο συγκεκριμένο σημείο του έδωσε ψυχολογικό αβαντάζ με αποτέλεσμα οι παίκτες του κ. Καλογιαννίδη να ψάχνουν με αξιώσεις και το τρίτο γκολ. Στο 64’ η κεφαλιά του Τζιούνιορ από πολύ καλή θέση δεν είναι τόσο δυνατή για να δημιουργήσει προβλήματα στο Μάνο που μπλόκαρε. Στο 76’ μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καδά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ. Η μεγάλη στιγμή για την ομάδα της Βόρειας Κυνουρίας ήρθε στο 80’ όταν μετά από τρομερή ενέργεια του Μέντες που πέρασε σχεδόν όλη την άμυνα του Παναρκαδικού, έστρωσε στον Ανδριανό ο οποίος νικήθηκε στο τρομερό τετ α τετ από το Μάνο που απέκρουσε σωτήρια με τα πόδια.

Στο 85’ η προβολή του Αδάμη από τη μικρή περιοχή καταλήγει ψηλά άουτ, μετά από ακόμη μια στημένη φάση για τον Ερμή. Στο 90’+1’ ένα σουτ του Μπάξτον από την αντίπαλη περιοχή φεύγει άουτ. Ο Παναρκαδικός στο φινάλε προσπαθεί να φτάσει στο γκολ και στο 90’+2’ μετά από διεκδίκηση κεφαλιάς από τους Καμπεράι και Μέντες, ο Γιαννούσης με σωτήρια επέμβαση στέλνει τη μπάλα κόρνερ. Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες μοιράστηκαν στο μεταξύ τους 2-2 τους βαθμούς της ισοπαλίας.

ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό γήπεδο Παναρκαδικού | 28/11/2021 (15:00).
ΚΑΙΡΟΣ: Βροχερός.
ΘΕΑΤΕΣ: 200-300.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ραφαήλ Τριανταφύλλου (Αργολίδας).
ΒΟΗΘΟΙ: Παύλος Δημητρόπουλος (Αργολίδας), Ευάγγελος Λυκομήτρος (Αργολίδας).
ΤΕΡΜΑΤΑ: 11’ (πεν.) Καμπεράι, 44’ Νάνος | 26’ Τσιώλης, 58’ Τσιώλης.