Παναρκαδικός – ΑΣ Σαντορίνης 0-0 (+φωτό)

0
402

Συνέχεια στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας με τη διεξαγωγή της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Στον 5ο όμιλο το πρωί της Κυριακής (19/12 – 11:30) ο Παναρκαδικός σ’ ένα απαιτητικό παιχνίδι υποδέχθηκε την ομάδα του ΑΣ Σαντορίνης με σκοπό τη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος και τη διατήρηση στις υψηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Σ’ ένα παγωμένο Δημοτικό γήπεδο Παναρκαδικού και μετά από ένα ματς οι συνθήκες και ο αγωνιστικός χώρος δεν βοήθησαν ιδιαίτερα στο να βρουν καλό ρυθμό οι δύο ομάδες, το ματς αναδείχθηκε ισόπαλο με 0-0. Οι δύο πλευρές είχαν τις καλές στιγμές τους, ωστόσο καμία από τις δύο δεν κατάφερε να τις μετουσιώσει σε κάποιο τέρμα.

Λίγες στιγμές και δοκάρι για Σαντορίνη στο α’ μέρος…

Στο α’ ημίχρονο παρά τη διάθεση των δύο ομάδων να φτάσουν στο γκολ, οι ουσιαστικές φάσεις δεν ήταν πολλές, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να προσαρμοστούν στις συνθήκες με πολύ κρύο και έναν «ταλαιπωρημένο» αγωνιστικό χώρο. Δεδομένα που ανάγκασαν τις ομάδες να αποφύγουν τις μεταβιβάσεις με ρίσκο, προτιμώντας τα γεμίσματα και τις πιο ασφαλείς επιλογές κυρίως σε ότι αφορά την άμυνά τους.

Παρ’ όλα αυτά αξιόλογες φάσεις καταγράφηκαν, αλλά δεν επέφεραν κάποιο γκολ. Στο 11’ ένα σουτ του Σγκούρι μπλόκαρε ο Μάνος, ενώ στο 12’ το σουτ του Κουρέλα έφυγε λίγο άουτ. Στο 18’ ήρθε η μεγαλύτερη ευκαιρία του α’ ημιχρόνου για λογαριασμό του ΑΣ Σαντορίνης, όταν ο Σγκούρι βρέθηκε τετ α τετ με τον Μάνο, ωστόσο ο τερματοφύλακας του Παναρκαδικού με σωτήρια παρέμβαση με το σώμα, «γλίτωσε» την εστία του από βέβαιη παραβίαση. Στο 30’ σε μία από τις λίγες στιγμές των «πράσινων» ο Κοιλόπουλος έπιασε ένα διαγώνιο σουτ που έφυγε επικίνδυνα εκτός αντίπαλης έστιας.

Δοκάρι για Παναρκαδικό και αποβολή Συρεγγέλα στην επανάληψη…

Στην επανάληψη ο Παναρκαδικός προσπάθησε να αντιδράσει και να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για κάποιο γκολ. Στο 49’ ένα σουτ του Κουρέλα από πολύ καλή θέση αποδείχθηκε κακό με τη μπάλα να φεύγει άουτ. Στο 56’ ο Λαζαρίδης έπιασε ένα σουτ εκτός περιοχής με το οποίο η μπάλα τράνταξε το αντίπαλο οριζόντιο δοκάρι, ενώ ένα λεπτό αργότερα (57’) ήρθε η αποβολή του Συρεγγέλα με δεύτερη κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία. Μια φάση που έφερε αντιδράσεις από τον πάγκο της «φιλοξενούμενης» ομάδας, αφήνοντας τη νησιώτικη ομάδα με παίκτη λιγότερο στην αναμέτρηση.

Παρ’ όλα αυτά ο Παναρκαδικός στη συνέχεια δεν ρίσκαρε ιδιαίτερα και σε επιθέσεις του αντιπάλου φρόντισε να κλείσει στα μετόπισθεν διαφυλάσσοντας το «μηδέν» παθητικό. Μετά το 60’ οι «φιλοξενούμενοι» πίεσαν για το γκολ με αρκετές επισκέψεις, ωστόσο η άμυνα της ομάδας του «τριφυλλιού» δεν επέτρεψε οι παίκτες του κ. Παντέλη να δημιουργήσουν ουσιαστικές στιγμές. Εξαίρεση στο 61’ το η κεφαλιά του Παντίδου από το λίγο έξω από τη μικρή περιοχή που ανάγκασε το Μάνο σε σωτήρια επέμβαση σε κόρνερ. Στο 76’ η μπάλα σε μια επικίνδυνη επίθεση του Παναρκαδικού, η μπάλα στρώθηκε στον Κολιόπουλο ο οποίος έπιασε ένα δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Φαρμάκη.

ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό γήπεδο Παναρκαδικού | 19/12/2021 (11:30).
ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος με πολύ κρύο.
ΘΕΑΤΕΣ: 150-180.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σπυρίδων Λιάρος (Λακωνίας).
ΒΟΗΘΟΙ: Παναγιώτης Σόβολος (Λακωνίας), Ηλίας Μπεκιάρης (Λακωνίας).
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Νικόλαος Ρατσιάτος (Αργολίδας).