Παναρκαδικός – ΓΣ Ηλιούπολης 1-3 (+φωτό)

0
489

Η επανεκκίνηση του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας αποτέλεσε γεγονός το απόγευμα της Κυριακής (16/01), επιφυλάσσοντας ένα δυνατό παιχνίδι με πολύ καλό ρυθμό στην Τρίπολη, ανάμεσα στον Παναρκαδικό και τον ΓΣ Ηλιούπολης. Οι δύο ομάδες αποδείχθηκε ότι είχαν ισχυρό κίνητρο για τη διεκδίκηση της νίκης, με τον Αθηναϊκό σύλλογο να είναι αυτός που στο τέλος έφυγε με το θετικό αποτέλεσμα με σκορ 1-3.

Τη νίκη των «φιλοξενούμενων» εξασφάλισε η μεγάλη «παραγωγικότητα» της αναμέτρησης σε πέναλτι, με τη την Ηλιούπολη να καταφέρνει να κερδίσει συνολικά τρία πέναλτι και να ευστοχεί στα δύο από αυτά, ενώ με πέναλτι ισοφάρισε και ο Παναρκαδικός στις αρχές του β’ ημιχρόνου. Το ισχυρό κίνητρο από τις δυο πλευρές βοήθησε στο να υπάρξει καλός ρυθμός στο ματς στη μεγαλύτερη διάρκειά του ματς, διατηρώντας αναλλοίωτο το ενδιαφέρον.

Πέρα από τα πολλά πέναλτι που έκριναν το τελικό αποτέλεσμα, η συνάντηση σημαδεύτηκε από ένταση που προκλήθηκε λίγο πριν την έναρξη του β’ ημιχρόνου ανάμεσα σε φιλάθλους των δύο ομάδων και ευτυχώς χάρη στην παρέμβαση των ψυχραιμότερων δεν είχε συνέχεια. Πριν την έναρξη της αναμέτρησης τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Γενικού Γραμματέα της ΕΠΣ Αρκαδίας, Γεωργίου Κουρούσια.

Από αγωνιστικής άποψης ο Παναρκαδικός αν και προσπάθησε στο ματς και έβγαλε αντίδραση με την ισοφάριση στο ματς, δεν κατάφερε να σκοράρει με τις όποιες καλές στιγμές δημιούργησε στο παιχνίδι. Σ’ ένα ματς που όπως τονίστηκε οι «φιλοξενούμενοι» αν και με αρκετές καλές στιγμές χρειάστηκε τα κερδισμένα πέναλτι για να «καθαρίσουν» το ματς.

Καλύτερη στο α’ μέρος η Ηλιούπολη…

Η ομάδα της Αθήνας μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και αναζήτησε από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ. Στο 12’ μετά από γύρισμα του δεξιά ο Γάγγος από εξαιρετική θέση γλίστρησε τη στιγμή που επιχείρησε το πλασέ με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει άουτ. Στο 17’ σε τετ α τετ της Ηλιούπολης ο Γεμιστός δεν κατάφερε να νικήσει τον Πλατή αρχικά με πλασέ και στη συνέχεια με κεφαλιά, με ισάριθμες σωτήριες επεμβάσεις του τερματοφύλακα του Παναρκαδικού.

Στο 24’ μετά από αντικανονικό μαρκάρισμα του Πλατή στον Ντινιωτάκη, ο κ. Ρούτσης υπέδειξε πέναλτι, με τον Γεμιστό να πλασάρει άουτ. Στο 37’ ωστόσο σε μια επίθεση της Ηλιούπολης ο Ζέλοαπό πλάγια θέση εκτέλεσε με δυνατό πλασέ τον Πλατή για το 0-1. Ο Παναρκαδικός στη συνέχεια προσπάθησε να απαντήσει στο ματς, έχοντας καλές στιγμές στο φινάλε του α’ μέρους. Στο 39’ ένα σουτ του Πούτσι απέκρουσε σε κόρνερ ο Τσάκαλος, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 42’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Λαζαρίδη, έπιασε την κεφαλιά από εξαιρετική θέση, αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο άουτ.

Αντίδραση Παναρκαδικού στην επανάληψη, αλλά…

Στην επανάληψη ο Παναρκαδικός μπήκε δυνατά σε μια προσπάθεια να φέρει το παιχνίδι και πάλι στα ίσα και στην πρώτη ουσιαστική στιγμή της επανάληψης στο 57’ ήρθε η αντικανονική ανατροπή του Γεωργόπουλου από τον Τσάκαλο. Ο κ. Ρούτσης υπέδειξε πέναλτι με τον Καμπεράι να εκτελεί εύστοχα για το 1-1.

Πριν καλά-καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί της Αρκαδικής ομάδας, η Ηλιούπολη κέρδισε πέναλτι όταν μετά από δυνατό σουτ του Ζέλο, η μπάλα κόντραρε στο χέρι του Νάνου, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να υποδεικνύει πέναλτι. Ο Γεμιστός που είχε νικηθεί τρεις φορές από τον Πλατή μέχρι εκείνο το σημείο, σημάδεψε την αριστερή του γωνία, με τον τερματοφύλακα να πέφτει από την σωστή πλευρά, να αγγίζει τη μπάλα αλλά να μην μπορεί να αποτρέψει την πορείας της προς τα δίχτυα για το 1-2.

Το τελευταίο 25λεπτο του ματς είχε δυνατό ρυθμό με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ με μεγάλη διάθεση. Οι «φιλοξενούμενοι» μάλιστα είχαν επικίνδυνες στιγμές προς την περιοχή των «πρασίνων». Στο 71’ το σουτ του Μπουσάι αποκρούσει σωτήρια ο Πλατής και στην επαναφορά από κοντά σε κενό τέρμα ο Τάβαρες έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ. Ο Παναρκαδικός στα τελευταία λεπτά πάτησε με προϋποθέσεις στην αντίπαλη περιοχή, κυρίως με κάποιες στημένες φάσεις, αλλά δεν βρήκε την κλασική στιγμή με την οποία θα μπορούσε να ισοφαρίσει, παρά μόνο ένα σουτ από την αντίπαλη περιοχή που κόντραρε σωτήρια σε σώμα αμυντικού. Στο 90’+2’ ήρθε το τρίτο πέναλτι για λογαριασμό της Ηλιούπολης, μετά από υπόδειξη για αντικανονική ανατροπή του Γεμιστού από τον Πλατή. Ο Τάβαρες ανέλαβε την εκτέλεση για το γκολ και τη διαμόρφωση του τελικού 1-3.

ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό γήπεδο Παναρκαδικού | 16/01/2022 (15:00).
ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος με διαστήματα συννεφιά και αρκετό κρύο.
ΘΕΑΤΕΣ: 300-350.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ιωάννης Ρούτσης (Κορίνθου).
ΒΟΗΘΟΙ: Αθανάσιος Κλεπετσάνης (Κορίνθου), Αθανάσιος Μπουρτζοβίτης (Κορίνθου).
ΤΕΡΜΑΤΑ: 58’ (πεν.) Καμπεράι | 37’ Ζέλο, 64’ (πεν.) Γεμιστός, 90’+2’ (πεν.) Τάβαρες.