Παναρκαδικός – Ερμής Μελιγούς 0-1 (+φωτό)

0
843

Το απόγευμα της Κυριακής (10/10) στο Δημοτικό γήπεδο Τεγέας βρήκε τους Παναρκαδικό και Ερμή Μελιγούς να πραγματοποιούν ένα δυνατό μεταξύ τους φιλικό ματς προετοιμασίας, ενόψει της τελικής ευθείας της προετοιμασίας τους για την έναρξη του πρωταθλήματος. Οι δύο προπονητές είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν αρκετά πράγματα στον αγωνιστικό χώρο και να πραγματοποιήσουν και δοκιμές σε πρόσωπα.

Το ματς ήταν αρκετά ανταγωνιστικό με καλό ρυθμό και από τις δύο πλευρές και αρκετές καλές στιγμές στην επανάληψη, ενώ στο συγκεκριμένο φιλικό ματς ο Παναρκαδικός παρατάχθηκε με αρκετές απουσίες βασικών παικτών. Ο Ερμής Μελιγούς ήταν η πιο ουσιαστική ομάδα στο φινάλε της αναμέτρησης καθώς βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα επικρατώντας με 0-1 χάρη σε τέρμα του πρώην παίκτη των «πρασίνων» Γιάννη Τσιώλη που είχε αρκετά καλή εμφάνιση μεταξύ άλλων.

Σε μια αναμέτρηση που ξεκίνησε με πολύ ωραίο καιρό και οριακά τελείωσε με σφοδρό μπουρίνι με πολύ δυνατούς ανέμους και καταρρακτώδη βροχή, διεξήχθη ένας δυνατό παιχνίδι το οποίο στη μεγαλύτερη του διάρκεια είχε καλό ρυθμό και έδειξε ότι οι δύο ομάδες αν και θέλουν δουλειά ακόμη βρίσκονται σε αρκετά καλό δρόμο για να παρουσιαστούν έτοιμοι στο νέο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.

Χωρίς πολλές φάσεις το πρώτο 45λεπτο…

Στο πρώτο ημίχρονο αν και με καλό ρυθμό οι φάσεις προς τις δύο εστίες ήταν ελάχιστες, με τις ομάδες να δίνουν τη «μάχη» τους για να κυριαρχήσου στο κέντρο και από εκεί και πέρα να θέσουν τις βάσεις για τη νίκη. Η πρώτη ουσιαστική στιγμή ήρθε από τον Μπάξτον που μετά από μια κερδισμένη «μονομαχία» στο χώρο της μεσαίας γραμμής, πέρασε με την μεγάλη του ταχύτητα όποιον αντίπαλο βρήκε απέναντι του, αλλά το πλασέ που επιχείρησε εξουδετέρωσε με διπλή προσπάθεια ο επίσης εξαιρετικός στο συγκεκριμένο φιλικό αγώνα, Ανδρέας Μάνος. Στο 43’ ο Κολιόπουλος ισοφάρισε με πολύ ωραία κεφαλιά, αλλά είχε προηγηθεί υπόδειξη του σε θέση οφ-σάιντ.

Σαφώς καλύτερο το β’ ημίχρονο…

Στην επανάληψη και οι δύο ομάδες μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και είναι αλήθεια ότι δημιούργησαν αρκετές καλές στιγμές. Ο Παναρκαδικός κέρδισε τις εντυπώσεις στο πρώτο μισό του β’ μέρους (περίπου έως το 60’-65’), ενώ ο Ερμής Μελιγούς στο τελευταίο 25λεπτο της αναμέτρησης.

Στο 46’ μετά από πολύ ωραία επίθεση του «τριφυλλιού» και γύρισμα στο δεύτερο δοκάρι, ο Λαζαρίδης ήταν αυτός που με σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ. Στο 53’ μετά από ωραία συνεργασία των παικτών του Ερμή η μπάλα πέρασε επίσης επικίνδυνα άουτ. Στο 56’ και πάλι ο Λαζαρίδης απείλησε δίχως θετική κατάληξη. Στο 62’ ο Παναρκαδικός με εξουδετερωμένο τον Γιαννούση, είχε τριπλή ευκαιρία να σκοράρει σε κενή εστία, ωστόσο οι αμυντικοί του Ερμή με σωτήριες επεμβάσεις τους κράτησαν απαραβίαστη την εστία της ομάδας τους.

Από εκείνο το σημείο ο Ερμής έψαξε με αξιώσεις το γκολ. Στο 65’ σουτ του Τσιώλη από καλή θέση κατευθύνεται προς το βάθος της εστίας, αλλά η μπάλα κόντραρε σε σώμα αμυντικού. Στο 69’ σουτ Μπάξτον αποκρούεται σωτήρια από τον Μάνο. Ανάλογα σωτήρια η επέμβαση του Μάνου και σε πολύ επικίνδυνη τελική προσπάθεια του Ερμή στο 71’. Στο 76’ ωστόσο και μετά από ωραία επίθεση των «βυσσινί» η μπαλιά του Μπάξτον, έφερε σε θέση βολής τον Τσιώλη που με πολύ ωραίο πλασέ νίκησε το Μάνο για το 0-1. Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι, ενώ η ομάδα της Βόρεια Κυνουρίας θα μπορούσε να είχε σκοράρει και στο 86’, αν η κοντινή κεφαλιά του Τσιώλη, ήταν καλύτερη.