Την ήττα με 44-71 γνώρισε ο Πελασγός ΚΟΜ, από την Καλαμάτα ‘80

0
152

Το βράδυ της περασμένης Κυριακής (12/05) η ομάδα του Πελασγού ΚΟΜ «φιλοξένησε» την Καλαμάτα ’80, σ’ ένα ματς για την 20η αγωνιστική της Α1 κατηγορίας ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ. Με τους «φιλοξενούμενους» να έχουν βαθμολογικό κίνητρο με «φόντο» τη διεκδίκηση της 3ης θέσης στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Η «φιλοξενούμενη» ομάδα με εξαιρετική αμυντική λειτουργία στο α’ ημίχρονο κατάφερε ουσιαστικά να περιορίσει τον Πελασγό μόλις στους 14 πόντους, με αποτέλεσμα να προκύψει ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα στο σκορ στο φινάλε του β’ δεκαλέπτου με 14-35.

Με σωστή διαχείριση στην επανάληψη η ομάδα της Καλαμάτας κατάφερε ουσιαστικά να διατηρήσει το προβάδισμα και να φτάσει τελικά στην εύκολη επικράτηση με σκορ 44-71.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Μεγαλόπολης | 12/05/2024 (20:30).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακωνσταντόπουλος, Μπακετέα.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 4-13 (Α’), 14-35 (Β’), 31-55 (Γ’), 44-71 (Δ’).
ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΚΟΜ (Γιώργος Τσατσουλής, Γεωργία Μανιάτη): Γιαννόπουλος 10, Τριντής 8(2), Τσιντώνης 2, Μερζιώτης 2, Δαλάτσης 2, Μαχαίρας 12(2), Τουλκερίδης 5(1), Θεοδωρόπουλος, Κούγιας 2, Τσουμπλέκας, Βούλγαρης 1.
ΑΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980 (Αλέξης Κορογώνας): Γεωργακόπουλος 5, Μπρεζεράκος, Αλεξανδρόπουλος 22(2), Κωνσταντίνου 10, Καραγιάννης 2, Μήλας 2, Τσιλίκας 7(1), Κομπότης 10, Σκοπέτος 10, Πανταζής 3, Σίδερης.