Πελασγός ΚΟΜ – ΓΣ Ηλιούπολης [NEAN] 39-75 (+φωτό, vid)

0
127
ΦΩΤΟ: BASKET.GR | INTIME.

Για τη 2η αγωνιστική της τελικής φάσης του Πανελλήνιου πρωταθλήματος νεανίδων ο Πελασγός αντιμετώπισε την ιδιαίτερα ανταγωνιστική ομάδα της Ηλιούπολης από την οποία τελικά και ηττήθηκε με σκορ 39-75. Μια αναμέτρηση στην οποία η Αρκαδική ομάδα βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ και δεν κατάφερε να παρουσιαστεί ανταγωνιστική στη συνέχεια.

Αυτό φυσικά σε καμία περίπτωση δεν υποβαθμίζει την προσπάθεια των κοριτσιών της Μεγαλοπολίτικης ομάδας τα οποία έχουν καταφέρει να αποτελούν μία από τις καλύτερες έξι ομάδες στην Ελλάδα τη σεζόν 2020-21, κάτι που από μόνο του αποτελεί μεγάλη επιτυχία.

Αγωνιστικά η ομάδα του Πελασγού για ακόμη ένα ματς «πλήρωσε» την αστοχία της στην επίθεση, καθώς για ακόμη ένα ματς περιορίστηκε στο 25,8% στα σουτ εντός πεδιάς (16/62), έναντι 50% (32/64) του αντιπάλου. Επιπλέον η Αρκαδική ομάδα υστέρησε και στον τομέα των ριμπάουντ με 27 έναντι 45 της Αθηναϊκής ομάδας.

Μετά το 4-8 στα 06’07 του α’ δεκαλέπτου, ένα 0-13 σερί της Ηλιούπολης που άφησε τον Πελασγό για 05’35’’ χωρίς πόντο, διαμόρφωσε το 4-21, για να κλείσει η πρώτη περίοδο με το σκορ στο 7-21. Στη συνέχεια οι ισορροπίες δεν διαφοροποιήθηκαν με την Ηλιούπολη πιο εύστοχη να αυξάνει το προβάδισμα για το 15-39 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη το ματς αποδείχθηκε περισσότερο ισορροπημένο, με τον Πελασγό να βγάζει αντίδραση κατά διαστήματα στο παρκέ, αλλά χωρίς κάποια ουσιαστική διαφοροποίηση στην αναμέτρηση. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 28-55, για να φτάσει το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο στο οποίο με περισσότερη ενέργεια η Αθηναϊκή ομάδα και σταθερά καλή απόδοση στην επίθεση αύξησε το προβάδισμα για το τελικό 39-75.

Στις πολύ όμορφες εικόνες μετά το τέλος του ματς οι αθλήτριες των δύο ομάδων να φωτογραφίζονται παρέα στο κέντρο του γηπέδου, δείχνοντας ότι «πρωταγωνιστής» είναι τελικά ο ίδιος αθλητισμός και στην προκειμένου περίπτωση το ίδιο του μπάσκετ.
ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Νέου Ρύσιου | 26/08/2021 (18:00).
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-21 (Α’), 15-39 (Β’), 28-55 (Γ’), 39-75 (Δ’).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ελευθεριάδης, Παζώλης.
ΠΕΛΑΣΓΟΣ (Γιώργος Τσατσουλής, Γεωργία Μανιάτη): Καρύγιαννη, Παπαδοπούλου 2, Κυριακοπούλου, Σεφέρου 9(3), Δημοπούλου 5(1), Δούκουρη 11(2), Γεωργοπούλου, Λιλή 12.
ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Φέξης): Χατζηδάκη 10(3), Αλεξία 13, Δαμουλάκη 24, Μήτσα 4, Χουγκάζ 4, Διαμαντοπούλου 2, Παπαθεοδώρου 2, Καλλεράντε 2, Βουγιούκα, Πετροπούλου 2, Πρίφτη 12.

Μετά την ολοκλήρωση της δεύτερης ημέρας των αγώνων της Τελικής Φάσης του 35ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Νεανίδων που διεξάγεται στο ΔΑΚ Νέου Ρυσίου του Δήμου Θέρμης, τα αποτελέσματα, οι επόμενοι αγώνες και η βαθμολογία του τουρνουά έχουν ως εξής: