Πιερικός Αρχέλαος – Πελασγός ΚΟΜ 64-35 (+φωτό)

0
187
ΦΩΤΟ: BASKET.GR | INTIME.

Το απόγευμα της Τετάρτης (25/08) ήταν προγραμματισμένη η πρεμιέρα της τελικής φάσης του Πανελληνίου πρωταθλήματος νεανίδων, που διεξάγεται στο κλειστό γυμναστήριο του Νέου Ρύσιου. Στο πρώτο ματς του τουρνουά ο Πελασγός απέναντι στην ομάδα του Πιερικού Αρχέλαου, ηττήθηκε τελικά με σκορ 64-35.

Η ομάδα της Μεγαλόπολης αν και προσπάθησε κατά διαστήματα στην αναμέτρηση τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, κυρίως στην επανάληψη δεν κατάφερε να κοιτάξει στα «μάτια» την ομάδα της Κατερίνης. Από τη μία γιατί επιθετικά η Αρκαδική ομάδα αποδείχθηκε εξαιρετικά άστοχη στην επίθεση, έχοντας μόλις 23% (14/61) στα σουτ εντός πεδιάς έναντι 42,6% (26/61) του αντιπάλου της. Από την άλλη η ομάδα του Πιερικού/Αρχέλαου αποδείχθηκε ότι είχε μεγαλύτερη επιθετική «πολυφωνία» με αποτέλεσμα να ελέγξει το ματς στα τρία πρώτα δεκάλεπτα και να πάρει ένα μεγάλο προβάδισμα.

Το ξεκίνημα βρήκε την ομάδα της Μακεδονίας να προηγείται από νωρίς στο σκορ με 25-9 στο φινάλε του α’ δεκαλέπτου, καταφέρνοντας να βάλει δύσκολα στην ομάδα της Μεγαλόπολης που μπήκε «μουδιασμένα» στον αγωνιστικό χώρο. Η συνέχεια ήταν ανάλογη με έλεγχο του ματς και διατήρηση του σημαντικού προβαδίσματος, για να κλείσει το ημίχρονο με το σκορ στο 40-19.

Στην επανάληψη η αντίδραση δεν ήρθε για τον Πελασγό που συνέχισε να αντιμετωπίζει πρόβλημα στην επίθεση με αποτέλεσμα η ομάδα να περιοριστεί στους πέντε πόντους και το σκορ στην τρίτη περίοδο να διαμορφωθεί στο 57-24. Τα κορίτσια του κ. Τσατσουλή και της κας Μανιάτη αντίδραση και μαχητικότητα στην άμυνα έβγαλαν στο δ’ δεκάλεπτο όπου κατάφεραν να ισορροπήσουν την κατάσταση και να πάρουν το επί μέρους δ’ δεκάλεπτο με 7-11, για το τελικό 64-35.

Κορυφαίες στην αναμέτρηση για τον Πιερικό Αρχέλαο η Νικολέτα Κιολέογλου με 19 πόντους και για τον Πελασγό η Νίκη Δούκουρη (14., 14ρ., 2ασ., 2κλ., 2κοψ.).

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Νέου Ρύσιου | 25/08/2021 (15:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αγραφιώτης, Τσάνταλη.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-9 (Α’), 40-19 (Β’), 57-24 (Γ’), 64-35 (Δ’).
ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Σ. Χατζηιωάννου): Καραλή, Κιολέογλου Νικ. 19(3), Μάντζου 16(1), Δημουλιού 12(2), Κιολέογλου Π.-Λ. 3, Παπαζιώγα 4, Κόκκαλη, Γελαστοπούλου, Ζαρκανέλα 8, Αλμπάνη 2.
ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΚΟΜ (Γιώργος Τσατσουλής, Γεωργία Μανιάτη): Κραύγιαννη, Παπαδοπούλου, Κυριακοπούλου, Σεφέρου 4, Δημοπούλου 8(1), Δούκουρη 14(2), Γεωργοπούλου 2, Λίλη 7.

Μετά την ολοκλήρωση της πρώτης ημέρας των αγώνων της Τελικής Φάσης του 35ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Νεανίδων που διεξάγεται στο ΔΑΚ Νέου Ρυσίου του Δήμου Θέρμης, τα αποτελέσματα, οι επόμενοι αγώνες και η βαθμολογία του τουρνουά έχουν ως εξής: