«Πλήρωσε» ολιγωρίες στην άμυνα και αναποτελεσματικότητα στην επίθεση ο Αστέρας στο 1-1 με Ιωνικό

0
136
ΦΩΤΟ: ASTERASTRIPOLIS.GR

Η αγωνιστική δράση στο πρωτάθλημα της Super League 1 συνεχίζεται το Σαββατοκύριακο (20-21/11) με τη διεξαγωγή της 10ης αγωνιστικής και ο Αστέρας Τρίπολης καλούνταν τα απόγευμα του Σαββάτου να αντιμετωπίσει στο γήπεδο Νεάπολης την αντίστοιχη ομάδα του Ιωνικού. Μια αναμέτρηση στην οποία η Αρκαδική ομάδα ψάχνει την επιστροφή της στις νίκες, ειδικά μετά την εντός έδρας ήττα στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» την προηγούμενη αγωνιστική από τη Λαμία.

Το απόγευμα του Σαββάτου ο Αστέρας αν και είχε κάποιες κλασικές στιγμές για να φύγει από τη Νεάπολη με τη νίκη πλήρωσε το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από νωρίς, ενώ για ακόμη μια φορά αποδείχθηκε αναποτελεσματικός στην τελική προσπάθεια, με αποτέλεσμα το ισόπαλο 1-1.

Στο α’ μέρος μετά από ολιγωρία της άμυνας των «Αρκάδων» στο 14’ ο Ιωνικός βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 1-0, με τον Αστέρα να καταφέρνει τελικά να αντιδράσει πριν το τέλος του ημιχρόνου ισοφαρίζοντας σε 1-1 μετά από απευθείας έξοχη εκτέλεση του Λέο Τιλίκα. Στο β’ ημίχρονο ο Αστέρας χρειάστηκε να περάσει η μεγαλύτερη διάρκεια του για να αγγίξει με καλές στιγμές το γκολ, ωστόσο ακόμη κι έτσι το δεύτερο τέρμα δεν ήρθε ποτέ με αποτέλεσμα το ισόπαλο αποτέλεσμα να διατηρηθεί ως το τέλος.

Γκολ από ολιγωρία της άμυνας του Αστέρα…

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης βρήκε τον Αστέρα να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να δείχνει ότι ψάχνει με μεγαλύτερες αξιώσεις το γκολ. Ωστόσο στο 14’ στην πρώτη ουσιαστική τελική του Ιωανικού ήρθε και το 1-0, καθώς μετά από σέντρα του Λένις στην καρδιά της άμυνας των «Αρκάδων», ο Τουράμ εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία των παικτών του Αστέρα και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Τσιφτσή για το 1-0.

Πλέον η ομάδα της Τρίπολης καλούνταν από νωρίς να αντιδράσει και να γυρίσει την σε βάρος του κατάσταση με ένα γκολ που ήρθε από το «πουθενά» με λάθος της άμυνας των «Αρκάδων» που «κοιμήθηκε» σε μια φαινομενικά εύκολη φάση. Στο 6’ είχε προηγηθεί για τον Αστέρα ένα σουτ του Σίτο που οδήγησε στην απομάκρυνση της μπάλας από τον Χουτεσιώτη.

Αντίδραση από τους «Αρκάδες» πριν το ημίχρονο…

Ο Αστέρας συνέχεια προσπάθησε να αντιδράσει στο γκολ του Ιωνικού. Στο 18’ ένα σουτ του Λέο Τιλίκα από καλή θέση δεν ήταν καλό με τον Τσιγκρίνσκι να απομακρύνει. Αν και σχεδόν με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ο Αστέρας δεν είχε καταφέρει να φτάσει σε κάποια ουσιαστική στιγμή προς την αντίπαλη εστία, στο 29’ ήρθε ένα κερδισμένο φάουλ σε καλό σημείο. Μια εκτέλεση που ανέλαβε ο Λέο Τιλίκα με απευθείας εκτέλεση, η οποία αποδείχθηκε εξαιρετική στέλνοντας τη μπάλα με έξοχο τρόπο στο βάθος της εστίας του Ιωνικού για την ισοφάριση σε 1-1.

Από εκείνο το χρονικό σημείο και μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά για ένα δεύτερο γκολ. Η αλήθεια είναι ότι οι «Αρκάδες» αρκετές φορές στο α’ μέρος κατάφεραν να προσεγγίσουν την αντίπαλη περιοχή ωστόσο η τελική επιλογή ή τελική προσπάθεια ήταν στοιχεία στα οποία υστερούσαν οι παίκτες του Μίλαν Ράσταβατς.

Αδυναμία του Αστέρα να βρει λύσεις στην επίθεση…

Χωρίς πολύ καλό ρυθμό και φάσεις στο ξεκίνημα της επανάληψης στο 48’ ο Μπενίτο με κεφαλιά μετά από σέντρα του Σίτο, η μπάλα περνάει άουτ. Στο 51’ το πλασέ του Μπενίτο σε μια ακόμη επιθετική ενέργεια δεν ανησύχησε τον Χουτεσιώτη που μπλόκαρε. Τα λάθη δεν ήταν λίγα εκατέρωθεν στη διάρκεια της επανάληψης, ενώ μετά το 60’ φάνηκε ο ρυθμός να πέφτει και να μην διαφαίνεται ότι μπορεί να αλλάξει κάτι στο σκορ.

Στο 78’ ωστόσο ο Ιωνικός άγγιξε το γκολ όταν μετά από εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Ντάλσιο, ο Άουσμαν δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Αστέρα απέναντι στον Τσιφτσή, ενώ ο Άουσμαν και στο 79’ ανάγκασε τον Τσιφτσή να αποκρούσει με υπερένταση τη μπάλα. Ακόμη και αμυντικά ο Αστέρας και στην επανάληψη είχε προβλήματα συγκέντρωσης με αποτέλεσμα οι «γηπεδούχοι» να βρεθούν σε κάποιες περιπτώσεις σε πλεονεκτική θέση για γκολ.

Διάθεση και φάσεις στο φινάλε δίχως αποτέλεσμα…

Η ομάδα της Τρίπολης στο φινάλε δημιούργησε δύο πολύ καλές στιγμές με τους Σίτο και Ρεγκίς με τις οποίες άγγιξε το νικητήριο γκολ, ωστόσο πρωταγωνιστής ο Χουτεσιώτης είπε «όχι» με ισάριθμές μεγάλες επεμβάσεις. Στο 85’ ο Αστέρας στο φινάλε είχε την ευκαιρία να φτάσει στο νικητήριο τέρμα, όταν μετά από αντεπίθεση ο Σίτο κατάληξε απέναντι στον Χουτεσιώτη, ο οποίος απέκρουσε σωτήρια τη μπάλα σε κόρνερ στο τετ α τετ με τον Ισπανό αριστερό μέσο του Αστέρα στο πλασέ που επιχείρησε. Στο 90’+1’ ο Ρεγκίς με πλασέ δεν μπόρεσε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

ΓΗΠΕΔΟ: Νεάπολης | 20/11/2021 (19:30).
ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δημήτριος Καραντώνης (Ημαθίας).
ΒΟΗΘΟΙ: Πέτρος Πάτρας (Μακεδονίας), Ιωάννης Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας).
Δ’ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αναστάσιος Σιδηρόπουλος (Δωδεκαννήσου).
VAR: Αθανάσιος Τζήλος (Λάρισας).
AVAR: Κωνσταντίνος Νικολαΐδης (Μακεδονίας).
ΤΕΡΜΑΤΑ: 14’ Τουράμ | 29’ Λέο Τιλίκα.