«Πλήρωσε» το κακό γ’ δεκάλεπτο ο Πολύβιος 64-73 από τον ΓΣ Γαργαλιάνων

0
210

Το βράδυ της Κυριακής (13/11) ο Πολύβιος ΑΕΜ φιλοξένησε σ’ ένα από τα ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής στην Α1 κατηγορία ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ την ισχυρή ομάδα του ΓΣ Γαργαλιάνων, σ’ ένα ματς στο οποίο οι δύο ομάδες με ανταγωνιστικές βλέψεις στο φετινό πρωτάθλημα, ήθελαν να συνεχίσουν αήττητοι στο ξεκίνημα της σεζόν. Η ομάδα της Μεγαλόπολης τελικά ηττήθηκε με σκορ 64-73, «πληρώνοντας» ένα κακό διάστημα στην γ’ περίοδο.

Στον αγωνιστικό τομέα ο Πολύβιος ξεκίνησε καλύτερα το ματς έχοντας μικρό προβάδισμα, με καλό ρυθμό και στην επίθεση δεδομένων των απαιτήσεων της αναμέτρησης. Έτσι το α’ δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 19-13. Η συνέχεια ήταν ισορροπημένη, ωστόσο η ομάδα της Μεγαλόπολης διατηρούσε την πρωτοπορία στο σκορ με μικρό προβάδισμα, χάρη στις λύσεις από την περιφέρεια που της επέτρεψαν να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 38-32.

Στην επανάληψη κάτι η αυξημένη πίεση από την άμυνα του Μεσσηνιακού συλλόγου και κάτι το επιθετικό μπλακ-άουτ που τον περιόρισε σε όλη τη διάρκεια της γ’ περιόδου σε μόλις τέσσερις πόντους, ήρθε η ανατροπή στο ματς με την ομάδα του κ. Κούτρη να έχει πλέον το προβάδισμα στην αναμέτρηση με 42-49 στο φινάλε της γ’ περιόδου. Μάλιστα στο δ’ δεκάλεπτο η Αρκαδική ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμη και -9 πόντους.

Στα τελευταία λεπτά η Αρκαδική άσκησε την αντεπίθεσή της που είχε αποτέλεσμα, καθώς μείωσε στους τρεις πόντους διαφορά με καλάθι του Γεωργανά (64-67), με τους «γηπεδούχους» να διαμαρτύρονται για μη υπόδειξη και φάουλ. Κατά την επαναφορά της μπάλας από τη Μεσσηνιακή ομάδα, οι «γηπεδούχοι» χρεώθηκαν με τεχνική ποινή με την αιτιολογία ότι παίκτης της Μεγαλοπολίτικης ομάδας πατούσε την τελική γραμμή. Μια απόφαση που δεν βρήκε σύμφωνους τους «γηπεδούχους» και που αξιοποίησε η Μεσσηνιακή ομάδα που αρχικά ευστόχησε στη βολή με τον Τσαγκάνη για το 64-68 και στην έξτρα επίθεση με τον ίδιο παίκτη με εύστοχο σουτ τριών πόντων να διαμορφώνεται το 64-71. Πλέον το ματς είχε κριθεί με τον ΓΣ Γαργαλιάνων να περνά «αλώβητος» από μια ιδιαίτερα απαιτητική και φέτος έδρα με την επικράτηση με 64-73.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Μεγαλόπολης | 13/11/2022 (20:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζος, Νάστος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-13 (Α’), 38-32 (Β’), 42-49 (Γ’), 64-73 (Δ’).
ΠΟΛΥΒΙΟΣ ΑΕΜ (Δημήτρης Γεωργαντάς): Κωτσόπουλος, Τζιούβελης 9(1), Τρυφωνόπουλος 5(1), Αντωνόπουλος, Μαθιόπουλος 22(6), Σιαμπής, Νικολόπουλος 2, Σιαμπάνης 1, Κουτίβας 12(2), Γεωργανάς 13.
ΓΣ ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ (Αντώνης Κούτρης): Λαζαρίδης 4, Γιαννόπουλος 13(2), Τσαγκάνης 11(2), Καραγιαννίδης 17, Κυριακόπουλος 14, Γιαννακόπουλος 12, Μητρόπουλος 2.

► Η ομάδα του Πολύβιου αναγνώρισε την νίκη του ΓΣ Γαργαλιάνων και μάλιστα οι άνθρωποι του Μεγαλοπολίτικου συλλόγου, συνεχάρηκαν τους Μεσσηνίους.

► Οι άνθρωποι του Πολύβιου για μια ακόμη φορά ευχαρίστησαν και το φίλαθλο κοινό για το «βροντερό παρών» στο κλειστό γυμναστήριο Μεγαλόπολης.