Πολλές οι διακρίσεις και 12 μετάλλια για τον Αρκαδικό στίβο στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ16!

0
153

Το Σαββατοκύριακο 11-12 Ιουλίου 2020 διεξήχθη στην Πάτρα ο 3ος όμιλος του Πανελληνίου πρωταθλήματος στίβου Κ16. Μια διοργάνωση στην οποία από τις προηγούμενες ημέρες ήταν γνωστό ότι θα είχαμε μεγάλη εκπροσώπηση σε Αρκάδες αθλητές, αλλά στην πράξη αποδείχθηκε ότι είχαμε και πολλές διακρίσεις και πλασαρίσματα στο βάθρο!

Αναμφίβολα μια σπουδαία παρουσία για τον Αρκαδικό στίβου για μια ηλικιακή κατηγορία η οποία μπορεί να φέρει σημαντικές διακρίσεις και τα αμέσως επόμενα χρόνια. Γεγονός πολύ σημαντικό και ελπιδοφόρο μετά από κακή περίοδο 4-5 χρόνων για τον Αρκαδικό στίβο που έχει ανάγκη ανάκαμψης!

«Σάρωσε» τα μετάλλια ο ΓΣ Αρκαδίας!

Ο συνολικός απολογισμός του ΓΣ Αρκαδίας το διήμερο 11-12/07 ήταν συνολικά 2 Χρυσά, 4 Αργυρά και 4 Χάλκινα μετάλλια! Παράλληλα όμως υπήρξαν άκρως ουσιαστικές παρουσίες και πλασαρίσματα. Αναλυτικότερα κατά τη διάρκεια της 1ης ημέρας το Σάββατο, την 3η θέση κατέλαβε η Χρυσάνθη – Ελένη Πλατανίτη στο Άλμα Επί Κοντώ με 2,50. Την 3η θέση στα 2000μ. ΦΕ σ’ ένα αγώνισμα (μεσαίες – μεγάλες αποστάσεις) που τα τελευταία χρόνια δεν είχαμε διακρίσεις, κατέλαβε ο Ιωάννης Τσεκουράς με 7:06.48.

Την 2η θέση κατέλαβε στο Άλμα σε Ύψος ο εξαιρετικά σταθερός το τελευταίο διάστημα Θεόδωρος Βλαχοπαναγιώτης με άλμα στα 1,78μ., ενώ ακόμη μια σπουδαία κούρσα πραγματοποίησε η 4Χ80μ. των αγοριών που τερμάτισε στη 2η θέση με χρόνο 39.31.

Από εκεί και πέρα η Άννα Τσουτσάνη στα 200μ. εμπόδια κατέλαβε την 6η θέση με χρόνο 32.04 . Η Μαρίνα Μητροπούλου τερμάτισε στην 5η θέση στο Τετραπλούν με επίδοση 12,97, ενώ τέλος η 4Χ80μ. των κοριτσιών του ΓΣ Αρκαδίας κατέλαβε την 5η θέση με χρόνο 42.54.

Οι διακρίσεις του συλλόγου της Τρίπολης συνεχίστηκαν κατά τη διάρκεια και της 2ης ημέρας του Πανελληνίου πρωταθλήματος στην Πάτρα, εκεί όπου διέπρεψαν οι ρίψεις του ΓΣ Αρκαδίας με πέντε μετάλλια σε ισάριθμες συμμετοχές, γεγονός που αποτυπώνει την ουσιαστική δουλειά που γίνεται στις ρίψεις του ΓΣ Αρκαδίας το τελευταίο διάστημα! Συγκεκριμένα την 1η θέση κατέλαβε η Βαλεντίνα Δρακοπούλου στη Σφυροβολία με 44,65. Την 1η θέση στη Δισκοβολία κατέλαβε η Μαρίνα Μίχαλου με 31,78. Την 2η θέση στη Σφυροβολία με βολή στα 40,58, κατέλαβε η Φωτεινή Βερβαινιώτη. Την 2η θέση στη Δισκοβολία κατάκτησε ο Νίκος Μπουρτζουκλής με βολή στα 44,18, ενώ τέλος την 3η θέση στη Δισκοβολία με βολή στα 42,78, κατάκτησε ο Νίκος Λυμπερόπουλος! Παράλληλα ο Χρήστος Λεόντιος στο Άλμα Επί Κοντώ κατάκτησε την 3η θέση με επίδοση στα 2,50.

Αξιόλογη παρουσία είχαν και άλλοι αθλητές/τριες του ΓΣ Αρκαδίας. Αναλυτικά την 5η θέση κατέλαβε η Χρυσάνθη – Ελένη Πλατανίτη στα 80μ. με χρόνο 10.79. Την 5η θέση κατέλαβε στο Άλμα σε Ύψος η Ευγενία Κοντοπούλου με επίδοση στα 1,50. Στο Άλμα σε Μήκος η Γεωργία Σταθούρου κατέλαβε την 6η θέση με επίδοση στα 4,79, ενώ στο ίδιο αγώνισμα την 7η θέση κατάκτησε η Αικατερίνη Κωτσιοπούλου με επίδοση στα 4,76. Ο Σταύρος Δαβλάντης κατέλαβε την 4η θέση στο Άλμα σε Μήκος με άλμα στα 5,85, ένα μόλις εκατοστό μακριά από το βάθρο. Στη Σφαιροβολία ο Νικόλαος Μπουρτζουκλής κατέλαβε την 8η θέση με βολή στα 12,02. Η ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ200μ. Μικτή του ΓΣ Αρκαδίας κατέλαβε την 9η θέση με χρόνο στα 1.54.14.

Οι επιτυχίες και των συλλόγων της Μεγαλόπολης

Επιτυχίες στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ16 της Πάτρας για τον 3ο όμιλο ήρθαν όμως και από αθλητές και αθλήτριες των συλλόγων της Μεγαλόπολης, ΓΣΜ Λύκαια και ΑΟ Μεγαλόπολης. Αναλυτικότερα από τον ΓΣΜ Λύκαια, η Αγγελική Αργυροπούλου στη Σφυροβολία κατέλαβε την 3η θέση με βολή στα 37,10, ενώ 5η αναδείχθηκε η Κωνσταντίνα Ηλιοπούλου στη Δισκοβολία με βολή στα 22,51 και 4η κατετάγη η Αναστασία Διαμαντοπούλου στη Σφυροβολία με επίδοση στα 34,92.

Από τον ΑΟ Μεγαλόπολης ο Κωνσταντίνος Χασομέρης μετά από μία διήμερη προσπάθεια στο έξαθλο, κατάφερε να κατακτήσει την 3η θέση με σύνολο 3971 βαθμούς.