Πολύτιμος βαθμός στο «Γεντί Κουλέ» ο Αστέρας 1-1 τον ΟΦΗ

0
192

Στα πλαίσια της 29ης και ιδιαίτερα κρίσιμης αγωνιστικής η ομάδα του Αστέρα Τρίπολης καλούνταν να δώσει αγώνα «επιβίωσης» στο Ηράκλειο επί του ΟΦΗ. Μια αναμέτρηση στην οποία οι «Αρκάδες» σε καμία περίπτωση δεν θα έπρεπε να φύγουν με την ήττα επί Κρητικού εδάφους, καθώς θα μπορούσε να φέρει κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού τους «κυανοκίτρινους». Με στόχο τη νίκη και το θετικό αποτέλεσμα η ομάδα της Τρίπολης ταξίδεψε για τη συγκεκριμένη αναμέτρηση.

Το απόγευμα της Κυριακής στο «Γεντί Κουλέ» ο Αστέρας Τρίπολης είχε κατά διαστήματα πολύ καλή απόδοση, με πολύ καλές στιγμές στο παιχνίδι. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ αντέδρασε στην επανάληψη και κατάφερε να αποσπάσει τον πολύ σημαντικό βαθμό ισοπαλίας που ουσιαστικά επιτρέπει στους «Αρκάδες» να κρατάνε την τύχη στα χέρια τους την τελευταία αγωνιστική.

Στο α’ ημίχρονο αν και ο Αστέρας ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και είχε δοκάρι στα πρώτα κιόλας λεπτά με τον Μαρτίνεθ, δέχθηκε γκολ μετά από κερδισμένο πέναλτι στο 17’ μένοντας πίσω στο σκορ. Κλασικές στιγμές είχαν και οι δύο ομάδες στη συνέχεια με την Κρητική ομάδα να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα προηγούμενη με σκορ 1-0. Στην επανάληψη ο Αστέρας Τρίπολης μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, απείλησε και κατάφερε στο 59’ να ισοφαρίσει σε 1-1. Οι «γηπεδούχοι» μετά το 60’ πίεσαν και απείλησαν για το γκολ το οποίο δεν ήρθε ποτέ με την ομάδα της Τρίπολης να φεύγει από την Κρήτη με τον πολύτιμο βαθμό.

Οι «φιλοξενούμενοι» εξέφρασαν τα έντονα παράπονα τους στη διάρκεια της αναμέτρησης από διαιτητικά σφυρίγματα του διαιτητή της αναμέτρησης κ. Σκουλά, με αποκορύφωμα την υπόδειξη πέναλτι σε βάρος του Βλάχου σε ανατροπή του Σάσι που επέφερε τις έντονες αντιδράσεις και διαμαρτυρίες των ανθρώπων του Αρκαδικού συλλόγου.

Ο Αστέρας το καλό ξεκίνημα, ο ΟΦΗ το προβάδισμα…

Το ξεκίνημα της αναμέτρηση αποδείχθηκε ιδιαίτερα νευρικό και για τις δύο ομάδες με πολλά λάθη και αναποτελεσματικότητα στη δημιουργία φάσεων, αποτέλεσμα της μεγάλης κρισιμότητας της αναμέτρησης. Η ομάδα του Αστέρα ξεκίνησε καλύτερα έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά. Στο 10’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Τσιλιανίδη η κεφαλιά του Μαρτίνεθ σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Σωτηρίου, με τον Αστέρα να προσπαθεί να απειλήσει.

Στο 15’ ωστόσο κόντρα στην «εικόνα» του ματς μέχρι εκείνο το σημείο ο ΟΦΗ κερδίζει πέναλτι ύστερα από αντικανονική ανατροπή του Σάσι από τον Βλάχο. Ο κ. Σκουλάς είδε πέναλτι και το καταλόγισε, με τον Βαζ να εκτελεί εύστοχα δίνοντας προβάδισμα στους «γηπεδούχους» με 1-0. Ο ρυθμός στη συνέχεια δεν «έπεσε» προκαλώντας την αντίδραση του Αστέρα που θα έπρεπε να βρει γκολ οπωσδήποτε στη συνέχεια.

Εξαιρετικός ρυθμός και στη συνέχεια…

Ο ρυθμός και κυρίως το ενδιαφέρον της αναμέτρησης διατηρήθηκε σε υψηλά επίπεδα και στη συνέχεια με αρκετές κλασικές στιγμές για επιπλέον τέρματα στο ματς. Στο 20’ μετά από στημένη φάση η κεφαλιά του Γιακουμάκη καταλήγει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Αθανασιάδη. Στο 24’ σε αντεπίθεση του ΟΦΗ ο Σάσι από πλάγια θέση απέναντι στον Αθανασιάδη στέλνει τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων των «φιλοξενούμενων». Στο 26’ μετά από εξαιρετική σέντρα του Κώτσιρα η προβολή του Φερνάντεθ φεύγει πολύ επικίνδυνα ελάχιστα άουτ με μια ακόμη χαμένη ευκαιρία για τον Αστέρα!

Ο ρυθμός της αναμέτρησης μετά το 30’ έπεσε αρκετά χωρίς τις πολλές φάσεις στον αγωνιστικό χώρο. Τον Αστέρα να έχει πάρει την κατοχή και να προσπαθεί να αντιδράσει δίχως αποτέλεσμα, μέχρι το φινάλε του α’ μέρους. Στο φινάλε της ημιχρόνου το κερδισμένο κόρνερ του Αστέρα δεν άφησε ο κ. Σκουλάς να εκτελεστεί.

Πιο ουσιαστικοί και καλύτεροι στην επανάληψη οι «Αρκάδες»…

Στο β’ μέρος η ομάδα του Αστέρας μπήκε στον αγωνιστικό χώρο καλύτερα κα8ι έψαξε το γκολ της ισοφάρισης. Στο 56’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Τσιλιανίδη ο Τριανταφυλλόπουλος με σουτ από εξαιρετική θέση βλέπει τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ σε μια πολύ σπουδαία στιγμή για την ομάδα της Τρίπολης. Στο 59’ μετά από ωραία σέντρα του Βλάχου όμως ο Τσιλιανίδης με έξοχη κεφαλιά νικάει τον Σωτηρίου για το 1-1 και την ισοφάριση αλλάζει πλήρως τα δεδομένα του ματς.

Σταδιακά από το 60’ η ομάδα του ΟΦΗ είναι αυτή που ανεβάζει ρυθμούς μην έχοντας επιλογή και πιέζει για το δεύτερο γκολ και όσο περνούν λεπτά οι «γηπεδούχοι» απειλούν σε κάποιες περιπτώσεις, έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 78’ μάλιστα το γυριστό σουτ του Γιακουμάκη φεύγει πολύ επικίνδυνα άουτ εκτός εστίας. Στα τελευταία λεπτά ο Αστέρας προσπαθεί να κρατήσει το υπερπολύτιμο ισόπαλο σκορ. Στο 90’+1’ σε εκτέλεση φάουλ του ΟΦΗ από καλό σημείο η μπάλα τελικά θα καταλήξει στην αγκαλιά του Αθανασιάδη μετά από κεφαλιές που προηγήθηκαν. Στο 90’+4’ μετά από κεφαλιά γύρισμα του Αραβίδη ο Ρόλε δεν μπόρεσε από εξαιρετική θέση να σκοράρει με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ.

ΓΗΠΕΔΟ: Γεντί Κουλέ | 21/04/2019 (19:00).
ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.