Πολύ μεγάλη νίκη ο Πήγασος 71-60 τον πρωτοπόρο Αργοναύτη!

0
368

Ένα μεγάλο ντέρμπι επιφύλαξε η 19η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΚ το απόγευμα του Σαββάτου (12/03) στο κλειστό γυμναστήριο του Άστρους, ανάμεσα στον τρίτο στη βαθμολογία Πήγασο και στον πρωτοπόρο Αργοναύτη Νέας Κίου. Μια αναμέτρηση που σε σημαντικό βαθμό θα μπορούσε να ξεκαθαρίσει την κατάσταση σε ότι αφορά τη «μάχη» του τίτλου στην κατηγορία, ειδικά αν κέρδιζε η ομάδα της Αργολίδας!

Μετά από συναρπαστικό ματς σ’ ένα κατάμεστο γήπεδο ο Πήγασος Θυρέας κατάφερε να φτάσει στην πολύ σημαντική νίκη πραγματοποιώντας πλέον ένα ουσιαστικό βήμα στη διεκδίκηση του τίτλο. Ο Πήγασος θέλει νίκη την επόμενη αγωνιστική επί του Αρχιμήδη για να έχει τον πρώτο λόγο για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Αγωνιστικά ο Πήγασος ήταν καλύτερος για τρία δεκάλεπτα, παρά την κακή β’ περίοδο, που τελικά δεν «στοίχισε» στην ομάδα της Βόρειας Κυνουρίας. Καταλυτική η παρουσία του Γιώργου Κοψαύτη στην επίθεση αλλά και η ουσιαστική αμυντική λειτουργία των παικτών του Πήγασου συνολικά στο β’ ημίχρονο, μπλοκάροντας σε σημαντικό βαθμό τα έμψυχα επιθετικά «όπλα» του συλλόγου της Νέας Κίου.

Καλό ξεκίνημα για τον Πήγασο…

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης αποδείχθηκε καλύτερο για την ομάδα του Άστρους, κυρίως σε ότι αφορά την επιθετική λειτουργία και με τη βοήθεια του εκρηκτικού στο ξεκίνημα της συνάντησης Γιώργου Κοψαύτη (που είχε σχεδόν το απόλυτο σε εύστοχες προσπάθειες από τη γραμμή των 6,75μ.), είχε το σταθερό προβάδισμα στο σκορ. Με 7-4 στα 06’20, 15-8 στα 04’27 και 25-14 στα 01’10. Το φινάλε ωστόσο της α’ περιόδου δεν ήταν καλό, με αρκετά λάθη στην επίθεση και διαδοχικά καλάθια της ομάδας της Αργολίδας που μείωσε τη διαφορά και κάπως έτσι να κλείσει η περίοδος με το σκορ στο 25-20. «Παραφωνία» η κακή αμυντική λειτουργία της ομάδας του Άστρους κυρίως σε ότι αφορά το τελευταίο πεντάλεπτο και κατά διαστήματα σε όλη τη διάρκεια του ξεκινήματος.

Ισορρόπησε πλήρως ο Αργοναύτης το ματς στο β’ δεκάλεπτο…

Ο Αργοναύτης στο β’ δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως έκλεισε την α’ περίοδο και με καλή άμυνα, έλεγχο ριμπάουντ και κρίσιμους πόντους κατάφερε να ισορροπήσει πλήρως την αναμέτρηση. Στο 25-22 το σκορ στα 09’40 και στο 30-28 στα 07’30. Τα αβίαστα λάθη και στο συγκεκριμένο διάστημα για την ομάδα του Άστρους δεν της έδιναν την ευκαιρία να κρατήσει ένα προβάδισμα αντίστοιχο με αυτό του α’ δεκαλέπτου.

Επιπλέον τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ για τους «γηπεδούχους» επέφεραν έξτρα φάουλ σε παίκτες του Πήγασου, αλλά και το δικαίωμα με δεύτερες επιθέσεις ο Αργοναύτης να βρίσκει λύσεις είτε με σουτ εντός πεδιάς, είτε με βολές. Κάπως έτσι οι «φιλοξενούμενοι» ισοφάρισαν από το ξεκίνημα του ματς για πρώτη φορά με 34-34 στα 03’20. Στα 01’10 μάλιστα ο Αργοναύτης με τρίποντο του Χρίστενα κατάφερε να δώσει και προβάδισμα με 37-41 στο ματς.

Ένα β’ δεκάλεπτο με επί μέρους σκορ 12-23 σε βάρος των «βυσσινί» που πλήρωσαν τα αρκετά χαμένα ριμπάουντ, το πολλά λάθη, αλλά και του γεγονότος ότι πέρα από τον Κοψαύτη που περιορίστηκε στο συγκεκριμένο διάστημα, δεν υπήρξε ουσιαστική επιθετική συνεισφορά από άλλους παίκτες.

Αλλαγή ισορροπιών υπέρ του Πήγασου στο γ’ δεκάλεπτο…

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Πήγασος αποδείχθηκε πολύ καλύτερος σε σχέση με το β’ δεκάλεπτο. Αποδείχθηκε πιο αποτελεσματικός καταρχάς στην αμυντική του λειτουργία, αλλά και σαφώς πιο αποτελεσματικός στην επίθεση, με κύριο εκφραστή και πάλι τον Κοψαύτη που βρήκε λύσεις έστω και υπό δύσκολες προϋποθέσεις. Ο ηγέτης του Πήγασου για ακόμη μία φορά δήλωσε «παρών» και στα κρίσιμα σημεία του ντέρμπι, έκανε ότι μπορούσε στην επίθεση, αποτελώντας το «επιθετικό γκάζι» των «Αρκάδων». Ο Πήγασος «επέστρεψε» στο ματς με 50-48 στα 04’23 του γ’ δεκαλέπτου και στη συνέχεια με κρίσιμα τρίποντα οι «βυσσινί» προηγηθήκαν και με 58-51 που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Διατήρηση στο προβάδισμα μέχρι το φινάλε για την Αρκαδική ομάδα…

Με τη βοήθεια του κόσμου που δημιουργούσε τρομερή ατμόσφαιρα και την συγκέντρωση στην αμυντική λειτουργία με έλεγχο των ριμπάουντ σε ικανοποιητικό βαθμό, αλλά και αποτελεσματικές άμυνες που οδήγησαν σε λάθη και αστοχία τους «φιλοξενούμενους», ο Πήγασος κράτησε την πρωτοπορία στο σκορ. Στο 60-55 το σκορ στα 07’00 και στο 65-55 στα 03’08.

Επιπλέον όμως οι «βυσσινί» διατηρούσαν και το προβάδισμα σταθερά πάνω από τους +6 πόντους. Διαφορά με την οποία καλυπτόταν η ήττα από την αναμέτρηση των δύο ομάδων στον α’ γύρο (64-58). Επιθετικά ο Πήγασος βρήκε λύσεις από διαφορετικούς παίκτες, με την «πολυφωνία» σ’ αυτό τον τομέα να διευκολύνει ακόμη περισσότερο το έργο της ομάδας του Άστρους για τη νίκη. Στο 69-59 το σκορ στα 01’55 για να ολοκληρωθεί το ματς με το 71-60 να αποτυπώνει το τελικό αποτέλεσμα.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Άστρους | 12/03/2022 (19:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κουτσοδήμος, Μπαβέλας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-20 (Α’), 37-43 (Β’), 58-51 (Γ’), 71-60 (Δ’).
ΠΗΓΑΣΟΣ ΘΥΡΕΑΣ (Γιώργος Κοψαύτης): Μαντίκος 3(1), Ταβάνι 7(1), Πασολάρι 2, Δικαίος 2, Διαμαντόγιαννης 8(1), Μαυριάς 9, Κοψαύτης 35(6), Μεσσίνης 1, Αντωνάκης 4.
ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΝΕΑΣ ΚΙΟΥ (): Κολιατσόπουλος 10, Χρίστενας 6(1), Κατσένης 6(1), Σκλαβούνος 2, Μιχαλόπουλος Α., Τζάιδας Α., Πούλιογλου 11, Μιχαλόπουλος Μ. 9, Καπλαντζής 8.

Παραλειπόμενα από την αναμέτρηση…

► Τρομερή ατμόσφαιρα στο κλειστό γυμναστήριο του Άστρους με κατάμεστη από κόσμο κερκίδα, με κόρνερ και τύμπανα!

► Περίπου 50-70 φίλοι του Αργοναύτη βρέθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο του Άστρους, στηρίζοντας με τη σειρά τους την ομάδα τους.

► Στην δ’ περίοδο δημιουργήθηκε με ένταση στην εξέδρα που με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων δεν είχε συνέχεια. Θετικότατη η αντίδραση σ’ ένα τόσο κρίσιμο χρονικά σημείο του ματς ο κόσμος ρίξει τους τόνους στην ένταση, χωρίς στη συνέχεια να δημιουργηθεί το παραμικρό.

► Σε μικροένταση που δημιουργήθηκε εντός παρκέ στο ίδιο χρονικό σημείο, αποβλήθηκε το μέλος της αποστολής του Αργοναύτη, Βασιλάκος και ο αθλητής του Πήγασου, Φάκλαρης.

► Το φινάλε της αναμέτρησης βρήκε την ομάδα του Πήγασου να πανηγυρίζει μπροστά στην εξέδρα μαζί με τους φιλάθλους της τη σπουδαία νίκη, που επαναφέρει για τα καλά στο «κόλπο» της διεκδίκησης του τίτλου την ομάδα του Άστρους.

► Απολαυστικός Γιώργος Κοψαύτης. Δεν υπάρχουν λόγια για τη συνεισφορά του σε ένα ακόμη κρίσιμο ντέρμπι, αλλά και για την συνεισφορά του συνολικά στο Αρκαδικό μπάσκετ!