Πρεμιέρα με το «αριστερό» 72-47 ο Πάνας στην Καλαμάτα με Πρωτέα

0
362

Μεταξύ των Σαββατιάτικων (30/10) αναμετρήσεων για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 τοπικής κατηγορίας ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, ο Πάνας Κανδήλας φιλοξενήθηκε στην Καλαμάτα από τον τοπικό Πρωτέα, ωστόσο η πρώτη επίσημη αναμέτρηση για τη φετινή σεζόν, τελικά δεν συνδυάστηκε με θετικό αποτέλεσμα. Η Αρκαδική ομάδα ηττήθηκε τελικά με σκορ 72-47, καθώς ειδικά στην επιθετική λειτουργία δεν παρουσιάστηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστική.

Το ματς ξεκίνησε καλύτερα για τους «γηπεδούχους» οι οποίοι προηγήθηκαν στην αναμέτρηση με μικρή διαφορά για το 17-10 στο φινάλε του α’ δεκαλέπτου, ενώ η συνέχεια για τον Πρωτέα ήταν ακόμη καλύτερη. Λόγω της αποτελεσματικότητας στο σκοράρισμα οι «γηπεδούχοι» έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 38-24.

Στην επανάληψη ο Πάνας δεν κατάφερε να ανεβάσει περισσότερο ρυθμούς στην επίθεση συγκριτικά με το α’ μέρος με αποτέλεσμα η διαφορά να μεγαλώσει ακόμη περισσότερο για το 56-37 του γ’ δεκαλέπτου και το ματς πλέον να είναι χαμένο για τους «Αρκάδες». Χαρακτηριστικό ότι πέρα από τον Τριντή που είχε 16(2) πόντους κανένας άλλο παίκτης του Βαγγέλη Μάλλιου δεν ξεπέρασε τους 6 προσωπικούς πόντους στο ματς, ενώ και η αμυντική λειτουργία των «πορτοκαλί» δεν ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικό στο βαθμό που θα μπορούσε αυτή στο συγκεκριμένο ματς να κρατήσει «ζωντανή» την ομάδα μέχρι το τέλος στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Τέντας | 30/10/2021 (20:30).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζος, Παναγιωτακόπουλος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-10 (Α’), 38-24 (Β’), 56-37 (Γ’), 72-47 (Δ’).
ΠΡΩΤΕΑΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Δημήτρης Σμυρλής): Μπαλόπουλος 25, Θεοδωρόπουλος, Αλεξόπουλος Γ., Καρταλιάς 3, Αλοίμονος 4, Παπαγιαννόπουλος 5(1), Μωράκης 7(1), Τζιλιάνος 6(1), Σκοπέτος 13(1), Νικολόπουλος 9, Αλεξόπουλος Ν.
ΠΑΝΑΣ ΚΑΝΔΗΛΑΣ (Βαγγέλης Μάλλιος): Τράκας, Τριντής 16(2), Σταθόπουλος 6, Μπάρλας 4, Σάββας 2, Κωνσταντόπουλος 3(1), Γεωργούσης 3(1), Σύρπας 5, Τραχανάς 2, Λάζαρης 3, Μπαμπάτσικος 3(1).