Πρεμιέρα με το «δεξί» στο Α1 τοπικό για τον Πάνα Κανδήλας!

0
307

Το πρωτάθλημα της Α1 τοπικής κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ ξεκίνησε το τριήμερο 24-26/10 και ο Πάνας Κανδήλας φιλοξενήθηκε από το Λακωνικό Κρόνο στο κλειστό γυμναστήριο της Σπάρτης το βράδυ της Κυριακής. Μια αναμέτρηση που έβρισκε και τις δύο ομάδες να θέλουν να ξεκινήσουν με το «δεξί» τις φετινές επίσημες υποχρεώσεις τους.

Η ομάδα της Τρίπολης εν τέλει ήταν αυτή που κατάφερε να φτάσει στην επικράτηση, καθώς βρέθηκε σε αρκετά καλύτερη μέρα επιθετικά αλλά και στην αμυντική λειτουργία στην β’ και γ’ περίοδο με αποτέλεσμα να επικρατήσει με σκορ 54-68.

Το α’ δεκάλεπτο της αναμέτρησης αποδείχθηκε ισορροπημένο για τις δύο ομάδες που έκλεισαν την περίοδο με σκορ 14-16. Στη συνέχεια οι «φιλοξενούμενοι» που βρήκαν ακόμη καλύτερο αγωνιστικό ρυθμό, κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ. Καλή άμυνα σε συνδυασμό με την αποτελεσματικότητα στο σκοράρισμα τόσο κοντά στο καλάθι όσο και από την περιφέρεια επέτρεψαν στον Πάνα να αποκτήσει σαφές προβάδισμα στα μισά του ματς (24-41).

Στην επανάληψη ο Πάνας συνέχισε να ελέγχει το ματς σε τέτοιο βαθμό ώστε να μην επιτρέψει τη μείωση της διαφοράς από το Λακωνικό Κρόνο. Η διαφορά στο φινάλε της γ’ περιόδου είχε διαμορφωθεί στο 36-56 και βάσει της εικόνας το ματς, το σκορ δεν ήταν δυνατό να ανατραπεί, με την ομάδα της Κανδήλας να κατακτά την πρώτη του φετινή νίκη με 54-68.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Σπάρτης | 25/10/2020 (20:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κυριακόπουλος, Δούβρης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-16 (Α’), 24-41 (Β’), 36-56 (Γ’), 54-68 (Δ’).
ΛΑΚΩΝΙΚΟΣ ΚΡΟΝΟΣ Α.Σ. (Θανάσης Σφυρής): Σπύρου 3(1), Ρόμπης Ευαγγελόπουλος, Ζορμπάνος, Σφυρής, Ραυτόγιαννης 13(1), Μετούσι 3, Κωστάπαππας 17(2), Κορίνης 4, Παπαδάκης 6, Κυπραίος 5, Μεντής 3.
ΠΑΝΑΣ ΚΑΝΔΗΛΑΣ (Βαγγέλης Μάλλιος): Προκόπος 6(2), Νταγιάντης 8(2), Ρουμελιώτης 2, Σταθόπουλος 7, Σελίμης, Τραχανάς 2, Σύρπας 15(1), Γεωργούσης 3(1), Λάζαρης 8, Σάββας 12(1), Σπηλιόπουλος 5(1).