Προμηθέας 2014 – ΓΕΑ Άμιλλα 2000 59-70 (+φωτό, vid)

0
478

Το απόγευμα του Σαββάτου (14/05) διεξήχθη η 2η μέρα της προκριματικής φάσης του Πανελληνίου πρωταθλήματος κορασίδων σε ότι αφορά τον Γ’ όμιλο. Η ομάδα της ΓΕΑ Άμιλλας στο ντέρμπι του τουρνουά αντιμετώπισε την τυπικά «γηπεδούχο» ομάδα του Προμηθέα 2014, όπου μετά από ένα αρκετά ενδιαφέρον ματς, κατάκτησε τη νίκη με σκορ 59-70.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη για την Αρκαδική ομάδα που βάσει των υπόλοιπων αποτελεσμάτων της 2ης ημέρας, θέλει τη νίκη απέναντι στην ομάδα του Βούρειου Χίου το πρωί της Κυριακής (15/05) για να κλειδώσει την 1η θέση και την πρόκριση στην τελική φάση. Η ομάδα της Τρίπολης χρειάστηκε να «ξυπνήσει» από το «λύθαργο» που προκάλεσε το άγχος και η έλλειψη αυτοπεποίθησης στα πρώτα λεπτά λίγο πριν το α’ δεκάλεπτο, για να πάρει προβάδισμα στο σκορ, αυξάνοντάς το σημαντικά στην επανάληψη.

Το κακό ξεκίνημα της ΓΕΑ Άμιλλας…

Το πρώτο τετράλεπτο δεν ήταν καθόλου καλό για την Άμιλλα που μπήκε φοβισμένη με πολύ κακές επιλογές στην επίθεση και μεγάλη αναποτελεσματικότητα στην άμυνα. Αποτέλεσμα η Πατρινή ομάδα να προηγηθεί με 10-2 στα 06’18. Σ’ εκείνο το χρονικό σημείο η Παπαζαφειροπούλου με ένα τρίποντο και ένα γκολ-φάουλ, κατάφερε να μειώσει τη διαφορά σε 10-8, αλλά το σημαντικότερο είχε γίνει πράξη. Η ομάδα της Τρίπολης είχε αφυπνιστεί πλέον και ισορροπούσε το ματς με προβάδισμα σε 10-14 με σερί 0-12. Στη συνέχεια ο Προμηθέας πίεσε και ανάγκασε σε λάθη τις «μελανόλευκες» με αποτέλεσμα να περάσει μπροστά με 18-16 με σερί 6-0. Το κλείσιμο του δεκαλέπτου ήταν ισόπαλο σε 18-18.

Ανάλογη εικόνα και το β’ δεκάλεπτο…

Το β’ δεκάλεπτο αποδείχθηκε εξίσου αμφίρροπό με την α’ περίοδο. Χαρακτηριστική η νευρικότητα στην επίθεση και η αστοχία εκατέρωθεν, γεγονός που διατηρούσε χαμηλά το σκορ. Η Άμιλλα έχοντας «σύμμαχο» τον έλεγχο των ριμπάουντ και το πάθος στο παρκέ στις όποιες διεκδικούμενες φάσεις κυρίως στο φινάλε του α’ μέρους, κατάφερε να κλείσει το πρώτο μισό της συνάντησης με προβάδισμα 27-33.

Ένα καλό φινάλε για την Άμιλλα με ρίσκο από τον κόουτς των «γηπεδούχων» την παρουσία στο παρκέ της Παναγιωτοπούλου με 3οπροσωπικό φάουλ.

Το καλό δεκάλεπτο για την ομάδα της Τρίπολης…

Στην επανάληψη η Αρκαδική ομάδα ξεκίνησε αρκετά καλύτερα έχοντας εκτός από την σταθερά καλή απόδοση στην άμυνα και τον έλεγχο των ριμπάουντ και τον καλύτερο ρυθμό και τις λύσεις στο σκοράρισμα. Η διαφορά άγγιξε γρήγορα διψήφιο νούμερο με 29-39 στα 06’42 και λίγο αργότερα το +20 στο φινάλε του γ’ δεκαλέπτου.

Η πίεση ήρθε από τα κορίτσια της Αχαϊκής ομάδας στο τελευταίο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας να μειώσουν μέχρι το -11 στο φινάλε της αναμέτρησης. Η Άμιλλα και στη δ’ περίοδο βρήκε σημαντικές λύσεις από την περιφέρεια, ενώ ουσιαστική βοήθεια στην front line πήρε από την Κωνσταντινέα σε επίθεση και άμυνα και όταν στα 03’18 πριν το φινάλε με το σκορ στο 54-69 σε μια φάση με 5ο φάουλ αποβλήθηκαν οι Μίχαλου και Παναγιωτοπούλου.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 14/05/2022 (16:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Νάστος, Τσουβάλης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-18 (Α’), 27-33 (Β’), 39-59 (Γ’), 59-70 (Δ’).
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 2014 ΕΑ (Ν. Νάκης): Στεφανάτου 6(1), Αθανασοπούλου 2, Παπαδοπούλου 25(1), Αναστασοπούλου, Κατέβα, Σαρρή, Κατσαντώνη 24, Γιαννακοπούλου, Οικονομοπούλου, Λιάπη 2.
ΓΕΑ ΑΜΙΛΛΑ 2000 (Θοδωρής Τσουκαλάς): Μίχαλου 19(2), Πολυχρονοπούλου, Μάγκλαρη Ι. 12(3), Κοκκώνη 4, Παναγιωτοπούλου 15, Βυτόγιαννη, Κοράκη 2, Παπαζαφειροπούλου 6, Κωνσταντινέα 12.

► Μεγαλύτερη επιθετική «πολυφωνία» είχε η Άμιλλα στο ματς με 4 παίκτριες να σημειώνουν διψήφιο νούμερο πόντων (Μίχαλου, Παναγιωτοπούλου, Μάγκλαρη και Κωνσταντινέα) και το 72,9% της ομάδας τους, έναντι των Παπαδοπούλου και Κατσαντώνη που σημειώσαν διψήφιο νούμερο πόντων και το 83,1% των πόντων της ομάδας τους.

► Λιτή τελετή πραγματοποιήθηκε μετά το τέλος της αναμέτρησης στην οποία πραγματοποιήθηκε ανταλλαγή αναμνηστικών δώρων από το Δήμο Τρίπολης προ0ς τις αποστολές.

► Μια φραστική επίθεση (σύμφωνα και με όσα αναφέρονται στο φύλλο αγώνος της αναμέτρησης) δέχθηκε ο κ. Νάστος στη διάρκεια της β’ δεκαλέπτου από φίλαθλο. Αποτέλεσμα οι διαιτητές να διακόψουν το παιχνίδι μέχρι να αποχωρήσει ο συγκεκριμένος φίλαθλος. Αυτό συνέβη περίπου μετά 10-15 λεπτά.