Πρωτέας Βούλας – Πελασγός ΚΟΜ [ΝΕΑΝ] 60-45 (+φωτό, vid)

0
96
ΦΩΤΟ: BASKET.GR | INTIME.

Ο Πρωτέας Βούλας επικράτησε 60-45 του Πελασγού Μεγαλόπολης στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η τέταρτη ημέρα της Τελικής Φάσης του 35ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Νεανίδων που διεξάγεται στο ΔΑΚ Νέου Ρυσίου του Δήμου Θέρμης.

Στο συγκεκριμένο ματς τα κορίτσια του Αρκαδικού συλλόγου πέρα από το πάθος και τη διάθεση, είχαν κατά διαστήματα καλή εικόνα στο ματς, παρά το γεγονός ότι ακολουθούσαν συνέχεια στο σκορ. Για ακόμη ένα ματς ο Πελασγός «έχασε τη μάχη» στα ριμπάουντ (30 έναντι 49 του αντιπάλου), ενώ κυμάνθηκε χαμηλά στα ποσοστά ευστοχίας στα σουτ (26,9% με 14/52) έναντι του αντιπάλου (33,3% με 24/72).

Η ομάδα της Βούλας έδειξε από το ξεκίνημα να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα και προηγήθηκε με 15-5 (6΄40΄΄), ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο διεύρυνε τη διαφορά με σκορ 31-14 (17΄12΄΄). Με επί μέρους σκορ 10-5 ο Πελασγός μείωσε τη διαφορά σε 40-29 (23΄55΄΄), όμως και πάλι ο Πρωτέας με προσεκτική άμυνα και καλύτερες επιλογές στην επίθεση ανέβασε τη διαφορά (55-34, 29΄51΄΄). Η κυριαρχία του Πρωτέα συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο με την ομάδα της Βούλας να κατακτά τη νίκη με 60-45.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Νέου Ρύσιου | 28/08/2021 (19:00).
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-7 (Α’), 35-19 (Β’), 55-34 (Γ’), 60-45 (Δ’).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπακάλης, Τσάνταλη.
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Κουτρόγιαννου): Ξενιτοπούλου 7(1), Σιμιτσιδέλη 11(3), Καπετάνιου, Κωνσταντοπούλου, Γκούζελου 12, Γρηγοροπούλου 17, Μπίλλη, Λιμοντζόγλου, Μυστικού 2, Φρέρη-Παναγιωτίδου 11, Σακελλαρίου, Περδικάκη.
ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΚΟΜ (Γιώργος Τσατσουλής, Γεωργία Μανιάτη): Καρύγιαννη, Παπαδοπούλου 7(1), Κυριακοπούλου, Σεφέρου 4, Δημοπούλου 3(1), Δούκουρη 28(5), Γεωργοπούλου 1, Λιλή 2.

Μετά την ολοκλήρωση της τέταρτης ημέρας των αγώνων της Τελικής Φάσης του 35ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Νεανίδων που διεξάγεται στο ΔΑΚ Νέου Ρυσίου του Δήμου Θέρμης, τα αποτελέσματα, οι επόμενοι αγώνες και η βαθμολογία του τουρνουά έχουν ως εξής: