Πρωταγωνίστρια η «έλλειψη βαθμολογικού κινήτρου» στο «Θ. Κολοκοτρώνης»

0
116
ΦΩΤΟ: ASTERASTRIPOLIS.GR

sΤο απόγευμα της Κυριακής (09/05) πραγματοποιήθηκε η 8η αγωνιστική στα play-off του πρωταθλήματος της Super League 1, με τον Αστέρα Τρίπολης να υποδέχεται στο «Θ. Κολοκοτρώνης» την ομάδα του Ολυμπιακού. Μια αναμέτρησης εξ’ αρχής παντελώς αδιάφορη για τις δύο ομάδες από βαθμολογικής άποψης. Αν και ο Αστέρας συνεχίζει να έχει κίνητρο τις ανταγωνιστικές εμφανίσεις για την διεκδίκηση της πρώτης νίκης στη φετινή διαδικασία των play-off.

Αγωνιστικά μετά από ένα ματς στο οποίο ο Ολυμπιακός στο α’ μέρος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και τις φάσεις, ενώ στην επανάληψη το ματς αποδείχθηκε περισσότερο ισορροπημένο και παρά τις όποιες καλές στιγμές, τελικά το 0-0 αποτέλεσε το σκορ της συνάντησης, αποτυπώνοντας την έλλειψη βαθμολογικού κινήτρου από τις δύο ομάδες.

Στο α’ ημίχρονο ο Ολυμπιακός αποδείχθηκε καλύτερος καταφέρνοντας να ελέγχει σε σημαντικό βαθμό το ματς. Στο 5’ η απευθείας εκτέλεση του Μπουχαλάκη πέρασε λίγο άουτ. Μετά από λάθος των παικτών του Αστέρα και μετά από συνεργασία των Καμαρά και Βρουσάι, ο Ανδρούτσος στο 16’ έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Παπαδόπουλου. Στο 21’ μετά από σέντρα του Χολέμπας, η κεφαλιά του Χασάν αν και όχι δυνατή πέρασε ελάχιστα άουτ. Στα 32’ ακόμη μια πολλά υποσχόμενη επίθεση του Ολυμπιακού δεν είχε ευτυχή κατάληξη. Στο 41’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Χολέμπας, η κεφαλιά του Χασάν πέρασε λίγο άουτ.

Στην επανάληψη ο Αστέρας προσπάθησε να αντιδράσει καθώς επί της ουσίας δεν φάνηκε στο πρώτο 45λεπτο. Παρ’ όλα αυτά στην πρώτη φάση του β’ μέρους μετά από κεφαλιά του Χολέμπας ο Παπαδόπουλος απέκρουσε σε κόρνερ. Στο 48’ ο Τζίμας παραλίγο να εκμεταλλευτεί το λάθος του Σουρλή, αλλά η κόντρα από την απομάκρυνση του Τζολάκη δεν τον ευνόησε. Στο 49’ μετά από σέντρα του Βολμπουενά, ο Ελ Αραμπί με κεφαλιά αναγκάζει τον Παπαδόπουλο σε μια ακόμη επέμβαση σε κόρνερ.

Χρειάστηκε να περάσει αρκετή ώρα μέχρι το 71’ για να έρθει μια αξιόλογη τελική προσπάθεια με ένα μακρινό σουτ του Ρεγκίς. Στο 73’ μετά από κλέψιμο του Μπελόκ, το σουτ του Γκόμες έφυγε πάνω από την αντίπαλη εστία. Στο 80’ ένα σουτ του Άλβαρες δεν ανησύχησε τον Τζολάκη, καθώς πέρασε άουτ.

ΓΗΠΕΔΟ: «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» | 10/05/2021 (17:15).
ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αριστομένης Κουτσιαύτης (Άρτας).
ΒΟΗΘΟΙ: Χρυσούλα Κουρομπύλια (Δυτικής Αττικής), Ηλίας Αλεξέας (Μεσσηνίας).
Δ’ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δημήτριος Καραντώνης (Ημαθίας).
VAR: Ιωάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας).
AVAR: Παντελής Σπυρόπουλος (Ανατολικής Αττικής).
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Αντωνία Κοκότου (Αργολίδας).