Πρώτη φετινή νίκη με «επική» ανατροπή οι παίδες του Πολύβιου 48-49 τον Δίωνα

0
242

Για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος παίδων, ο Πελασγός ΚΟΜ το απόγευμα του Σαββάτου (22/10) φιλοξενήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο Κυπαρισσίας από τον τοπικό Δίωνα. Η ομάδα της Μεγαλόπολης παρ’ ότι για τρία δεκάλεπτα βρέθηκε πίσω στο σκορ με μεγάλες διαφορές κατάφερε να εξαπολύσει αντεπίθεση διαρκείας στο φινάλε και να φτάσει στη νίκη με σκορ 48-49.

Το ξεκίνημα ήταν εντυπωσιακό για τον Δίωνα που προηγήθηκε με σκορ 21-2 στο α’ δεκάλεπτο και έδειξε από το ξεκίνημα ότι μπορεί να φτάσει στη νίκη με εύκολο απόγευμα. Ο Πολύβιος προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά στη β’ περίοδο, χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με διαφορά 15 πόντους στο σκορ.

Στην επανάληψη μάλιστα ο Δίωνας κατάφερε να αυξήσει το προβάδισμα κλείνοντας το γ’ δεκάλεπτο με το σκορ στο 45-25. Κι ενώ όλοι πίστευαν ότι το ματς έχει κριθεί, οι παίκτες των κ.κ. Γεωργαντά και Τριαντάφυλλου, έκαναν το μικρό τους «θαύμα» καθώς με αντεπίθεση διαρκείας και αποτελεσματικότητα στην επίθεση τελικά ο Πολύβιος όχι μόνο έπιασε στο σκορ την αντίπαλη ομάδα, αλλά στο τέλος πήρε και τη νίκη με σκορ 48-49. Χαρακτηριστικό το διάστημα της τελευταίας περιόδου με τον Πολύβιο να επικρατεί με επί μέρους 3-24! Αναμφίβολα το συγκεκριμένο σε επίπεδο διακυμάνσεων αποδείχθηκε ένα από τα πιο εντυπωσιακά φετινά ματς.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Κυπαρισσίας | 22/10/2022 (20:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρδαράς, Σταθόπουλος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-2 (Α’), 29-14 (Β’), 45-25 (Γ’), 48-49 (Δ’).
ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ (Μ. Τζαγισβίλι, Θ. Μπουσιούτας): Νικολόπουλος, Πολύδωρας 6, Τάμπασης-Βουδούρης 11(2), Αντωνόπουλος 2, Κατσαρός, Τσιάτσιος, Γριβοκωστόπουλος, Αλειφέρης 19, Βωβός 1, Παπακυριακόπουλος, Νικολόπουλος, Κωνσταντόπουλος 9(1).
ΠΟΛΥΒΙΟΣ ΑΕΜ (Γεωργαντάς, Τριαντάφυλλος): Αλεξάκης, Διαμαντόπουλος 10, Ρουμενόβ 4, Αγγελόπουλος 16(1), Ζενελάι, Ζαβαλιέρης 10, Βαλτεσινιώτης 7, Διαμαντόπουλος 2.