«Σάρωσαν» τα μετάλλια οι Αρκάδες αθλητές/τριές στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ16

0
216

Το Σαββατοκύριακο διεξήχθη με μεγάλη επιτυχία το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ16 σε πέντε διαφορετικούς Ομίλους σε όλη την Ελλάδα. Οι αθλητές/τριές των σωματείων της Περιφέρειας Πελοποννήσου συμμετείχαν στον Γ’ όμιλο που διεξήχθη στην Πάτρα και το Παμπελοποννησιακό Στάδιο, με τη συμμετοχή ούτε λίγο ούτε πολύ συνολικά 54 σωματείων από την Περιφέρειες Πελοποννήσου και Δυτικής Ελλάδας.

Η Αρκαδική παρουσία δεν ήταν δυναμική μόνο σε ότι αφορά τις συμμετοχές στη διοργάνωση, αλλά και στην παρουσία της στα μετάλλια, επιβεβαιώνοντας αρκετά παιδιά τον τίτλο του φαβορί που είχαν στα αγωνίσματά τους.

Στην 5η θέση της Γενικής κατάταξης ο ΓΣ Αρκαδίας…

Οι Αρκαδικοί σύλλογοι είχαν ανταγωνιστική παρουσία και το επιβεβαίωσαν με τους βαθμούς που κατέκτησαν. Με την ολοκλήρωση των αγώνων ο ΓΣ Αρκαδίας συμπεριλήφθηκε μεταξύ των πέντε καλύτερων σωματείων της διοργάνωσης με 63 βαθμούς. Ειδικότερα ο ΓΣ Αρκαδίας κατάλαβε την 2η θέση στις γυναίκες Κ16 με 45 βαθμούς και την 13η θέση στους άνδρες Κ16 με 18 βαθμούς.

Την ίδια ώρα ο ΓΣΜ Λύκαια κατέλαβε την 33η θέση στη γενική κατάταξη με 11 βαθμούς. Όλοι τους προερχόμενοι από τα αποτελέσματα των γυναικών Κ16 του συλλόγου που κατέλαβαν την 25η θέση στη σχετική κατάταξη.

Αναλυτικά η βαθμολογία του Πανελληνίου πρωταθλήματος σε ότι αφορά τον 3ο όμιλο, έχει ως εξής:

Η παρουσία των Αρκάδων αθλητών/τριών…

Όπως προαναφέραμε εντυπωσιακή και άκρως θετική ήταν η Αρκαδική παρουσία σε επίπεδο αθλητών και αθλητριών. Συνολικός απολογισμός ήταν η κατάκτηση 4 χρυσών, 1 αργυρού και 3 χάλκινων μεταλλίων.

Αναλυτικά σε ότι αφορά τους αθλητές/τριές που κατέκτησαν μετάλλια, πρωτιά και χρυσό μετάλλιο εξασφάλισαν η Βαλεντίνα Δρακοπούλου του ΓΣΑ στη Σφυροβολία, η Ευγενία Κοντοπούλου του ΓΣΑ στο Άλμα σε Ύψος, ο Παναγιώτης Λυμπερόπουλος του ΓΣΑ στο Άλμα Τετραπλούν και η Μαρίνα Μίχαλου του ΓΣΑ στη Δισκοβολίας.

Τη 2η θέση και το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε η Φωτεινή Βερβαινιώτη του ΓΣΑ στη Σφυροβολία. Τέλος 3η θέση και χάλκινο μετάλλια κατάκτησαν η Αγγελική Αργυροπούλου του ΓΣΜ Λύκαια στη Σφυροβολία, η Αριάδνη Ζαρμπαλά του ΓΣΑ στα 2000μ. με Φυσικά Εμπόδια και Χρήστος Λεόντιος του ΓΣΑ στο Αλμα Επί Κοντώ.

Αναλυτικά τη συνολική παρουσία και τις ιδιαίτερες αξιόλογες επιδόσεις και εμφάνιση όλων των Αρκάδων αθλητών και αθλητριών μπορείτε να δείτε στον παρακάτω πίνακα: