ΣΕΦΑ Αρκαδικός – Άτλας Καλαμάτας 68-58 (+φωτό, vid)

0
628

Το πρωτάθλημα της Α1 τοπικής κατηγορίας συνεχίστηκε το Σαββατοκύριακο με αρκετά σημαντικά παιχνίδια τόσο για τις «μάχες» κορυφής, όσο και αυτές για την αποφυγή του υποβιβασμού. Ένα από τα πιο κρίσιμα παιχνίδια από βαθμολογικής άποψης στην 17η αγωνιστική αποτέλεσε και το παιχνίδι της Τρίπολης ανάμεσα σε Αρκαδικό και Άτλα. Ένα ματς στο οποίο οι δύο ομάδες ήθελαν με κάθε τρόπο τη νίκη. Ειδικά οι «γηπεδούχοι» δεν είχαν περιθώρια βαθμολογικής απώλειας αφού αν έχαναν θα βρίσκονταν σε πολύ δύσκολη πλέον κατάσταση.

Εν τέλει η ομάδα του Αρκαδικού όντας καλύτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και με σταθερό προβάδισμα κατάφερε και κέρδισε με σκορ 68-58 και πήρε μια σημαντική βαθμολογική «ανάσα» για τη δύσκολη συνέχεια. Η νίκη παρ’ όλα αυτά δεν βγάζει από τη δύσκολη θέση τους «Αρκάδες» που πρέπει να αναζητήσουν οπωσδήποτε και άλλες νίκες σύντομα στο πρωτάθλημα.

Καλό ξεκίνημα για τον ΣΕΦΑ με «υπογραφή» Μικρού…

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης αποδείχθηκε καλύτερο για την ομάδα του Αρκαδικού αν και το ξεκίνημα της αναμέτρησης αποδείχθηκε αρκετά αγχωτικό για τις δύο ομάδες, ανάλογο της σπουδαιότητας της αναμέτρησης. Το πρώτο καλά ήρθε από τον Αρκαδικό στα 06’49, αλλά λίγο αργότερα μια διαδοχικές λύσεις στην επίθεση το σκορ διαμορφώθηκε στο 12-4 στα 02’50. Αν και οι παίκτες του κ. Γεωργακόπουλου είχε κακές επιλογές στην επίθεση και κατά συνέπεια αρκετές χαμένες ευκαιρίες για περισσότερους πόντους, ο ΣΕΦΑ έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 17-9.

Η συνέχεια στο α’ μέρος αποδείχθηκε ακόμη καλύτερη για τους «γηπεδούχους» που στηριζόμενοι στον Μικρό στην επίθεση (πέτυχε 21 πόντους στο α’ μέρους), μεγάλωσε τη διαφορά ανατρέποντας μάλιστα τους 17 πόντους διαφορά με την οποία έχασε ο ΣΕΦΑ στο ματς του α’ γύρου, με το 33-15 στα 05’00 του γ’ περιόδου. Σ’ εκείνο το σημείο όμως ήρθε ένα πολύ κακό διάστημα με λάθη και αναποτελεσματικότητα στην αμυντική λειτουργία, όπου με επί μέρους σκορ 6-17 το σκορ του ημιχρόνου διαμορφώθηκε στο 38-32.

Άντεξε ο ΣΕΦΑ στην επανάληψη…

Η ομάδα του Άτλα στις αρχές του β’ μέρους μείωσε μέχρι και στο -5 (40-35), αλλά η ομάδα της Τρίπολης ανεβάζοντας ρυθμούς στη συνέχεια στην άμυνα και βρίσκοντας κρίσιμους πόντους, κατάφερε να αυξήσει σε πιο ασφαλή επίπεδα το προβάδισμα. Στο 47-38 το σκορ στα 03’49 και στο 52-38 λίγο αργότερα «απαντώντας» οι «γηπεδούχοι» μ’ ένα δικό τους επί μέρους σκορ 12-3. Αν μάλιστα η ομάδα του ΣΕΦΑ δεν έχανε τόσα πολλά αμυντικά ριμπάουντ σε β’ και γ’ δεκάλεπτο θα μπορούσε να είχε εξασφαλίσει ακόμη μεγαλύτερο προβάδισμα. Η τρίτη περίοδος ωστόσο έκλεισε στο 55-42. Στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου δεν έλλειψε μια ένταση που δεν έλαβε συνέχεια μετά από αποβολή του Δελφάκη για τους «φιλοξενούμενους».

Στην τελευταία περίοδο ο ρυθμούς του παιχνιδιού δεν ήταν καλός. Οι δύο ομάδες βασίστηκαν στην άμυνα ζώνης τους, αντιμετωπίζοντας επιθετικό πρόβλημα εκατέρωθεν. Ο Αρκαδικός που λόγω της άγχους για τη νίκη αν και βρήκε ελεύθερα σουτ, δεν ήταν τόσο εύστοχος όσο θα επιθυμούσε. Παράλληλα χάθηκαν αρκετές ελεύθερες βολές, με αποτέλεσμα ο ΣΕΦΑ αν και μπορούσε να μην καταφέρει να καλύψει τη διαφορά του -17 από το πρώτο ματς. Το φινάλε βρήκε τον Αρκαδικό νικητή με 68-58 και τους «φιλοξενούμενους» εν’ μέρει ικανοποιημένους από το γεγονός ότι υπερασπίστηκαν τουλάχιστον τη διαφορά στα μεταξύ τους παιχνίδια.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 17/02/2019 (18:00).

ΘΕΑΤΕΣ: 80-120.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κυριακόπουλος, Καρδαράς.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-9 (Α’), 38-32 (Β’), 55-42 (Γ’), 68-58 (Δ’).

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Παναγιώτης Γεωργακόπουλος): Χωματάς 8(2), Βερβαινιώτης 3(1), Αλεξόπουλος 8(1), Παππάς 11(2), Στρατόπουλος 4, Καψιώτης 2, Τσιράκης, Μικρός 28(1), Γκέκας, Κουτσουμπός 2, Πασπάτης, Κουλουράς 2.

ΑΤΛΑΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (-): Χαραλαμπόπουλος, Σπάης, Δελφάκης 11(1), Παναγιωτόπουλος 10(1), Παυλόπουλος 25, Σαρρής, Μανιατάκος 2, Λουκάς 2, Μαράντος 6, Γιατράκος 2.