ΣΕΦΑ Αρκαδικός – Αστέρας Βλαχιώτη 64-66 (+φωτό)

0
954

Στα πλαίσια της 14ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 τοπικής κατηγορίας στην ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ ο ΣΕΦΑ Αρκαδικός υποδέχθηκε την ομάδα του Αστέρα Βλαχιώτη σ’ ένα ματς χωρίς κίνητρο για την ομάδα της Τρίπολης, αλλά με τεράστιο κίνητρο για την ομάδα της Λακωνίας.

Συγκεκριμένα ο Αρκαδικός είδε μια μέρα νωρίτερα τον ΣΚ Σπάρτη να κερδίζει στην έδρα του ΑΠΟΕΛ Μολάων εξασφαλίζοντας και μαθηματικά την πρώτη θέση στον όμιλο, με τον Αρκαδικό να μένει οριστικό δεύτερος. Από την πλευρά του ο Αστέρας έβλεπε μία μέρα νωρίτερα ο Άρης Σκάλας να κερδίζει εύκολα τον Άγιο Ιωάννη Άμιλλα και πλέον χρειαζόταν στην Τρίπολη μόνο νίκη για να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Αγωνιστικά το απόγευμα της Κυριακής 08/03 η ομάδα που είχε ισχυρότερο αγωνιστικό κίνητρο και λιγότερα προβλήματα τραυματισμών έφτασε και στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνος. Η ομάδα του Αστέρα επικράτησε με 64-66 και «έσωσε» στο φινάλε της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος την κατηγορία με τον ΣΕΦΑ να κοιτάζει πως θα ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις των κρίσιμων αγώνων της ημιτελικής φάσης των play-off.

Το αγωνιστικό μέρος της αναμέτρησης…

Αγωνιστικά το απόγευμα της Κυριακής η ομάδα της Τρίπολης ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και προηγήθηκε με σκορ 18-10 στο φινάλε της α’ περιόδου. Ανάλογη αποδείχθηκε και η β’ περίοδος για τους «γηπεδούχους» που αν και σ’ ένα ισορροπημένο χρονικό διάστημα στο ματς οι «κυανόλευκοι» διατηρούσαν το σταθερό προβάδισμα, κλείνοντας το ημίχρονο με το σκορ στο 37-31.

Στην επανάληψη ο Αρκαδικός δεν μπήκε καλά στον αγωνιστικό χώρο με δυσκολία στο σκοράρισμα και κακή αμυντική συμπεριφορά που επέτρεψε στη Λακωνική ομάδα πάρει προβάδισμα στο παιχνίδι. Όσο περνούσε η ώρα ο Αστέρας έδειχνε να ελέγχει το ματς, με το σκορ στο 49-49 στα 02’40 και στο 47-51 το τέλος του γ’ δεκαλέπτου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η κατάσταση έγινε ακόμη πιο δύσκολη για την ομάδα της Τρίπολης, με αποτέλεσμα να κυνηγά στο σκορ. Στο 47-57 στα 08’31 και στο 50-59 στα 06’25.

Αν και στα 04’01 ο ΣΕΦΑ μείωσε το σκορ σε 58-59 στη συνέχεια ακολούθησαν καθοριστικά λάθη, έλλειψη συγκέντρωσης και απουσία αγωνιστικού πλάνου στο παρκέ με αποτέλεσμα το 58-63 στα 02’30. Στο φινάλε το τρίποντο του Κουτσουμπού με 64-65 και μια χαμένη βολή από τον Γρεβενίτη, έδωσε τη δυνατότητα στους «γηπεδούχους» να ισοφαρίσουν το ματς, αλλά στην εκπνοή το λέι-απ του Γκέκα ήταν άστοχο με αποτέλεσμα το τελικό 64-66.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 08/03/2020 (16:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Θωμόπουλος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-10 (Α’), 37-31 (Β’), 47-51 (Γ’), 64-66 (Δ’).
Σ.Ε.Φ.Α. ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Παναγιώτης Γεωργακόπουλος, Νίκος Πολυζωγόπουλος): Χαραλαμπόπουλος 8, Γκέκας 4, Αλεξόπουλος 10(2), Σωτηρόπουλος 10, Καψιώτης 5, Βερβαινιώτης 14, Κουτσουμπός 8(2), Συρεγγέλας – Αθανασιάδης 5.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΛΑΧΙΩΤΗ (Ι. Μαχαίρας): Σταματάκος 2, Μαχαίρας 17(1), Κουτσοθεοδωρής 1, Κατσάκος, Σκεύης, Τσεμπελής 2, Αποστολάκος 12, Κατσαφούρος 18(2), Αγλαμίσης 2, Γρεβενίτης 12(3).