ΣΕΦΑ Αρκαδικός – ΓΕΑ Άμιλλα [ΚΟΡΑΣ] 50-68 (+φωτό)

0
215

Στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος κορασίδων διεξήχθη το προηγούμενο διάστημα το τοπικό ντέρμπι ανάμεσα στον ΣΕΦΑ Αρκαδικό και την ΓΕΑ Άμιλλα. Μια αναμέτρηση στην οποία νικήτρια αναδείχθηκε εύκολα η ομάδα της Άμιλλας με σκορ 50-68.

Αγωνιστικά οι τυπικά «φιλοξενούμενες» ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και μα αποτελεσματική άμυνα κατάφεραν να προηγηθούν από νωρίς με διψήφια διαφορά. Το κλείσιμο του α’ δεκαλέπτου βρήκε προηγούμενη την Άμιλλα με 5-19. Στη συνέχεια ο Αρκαδικός ανέβασε ρυθμούς, βρήκε σαφώς περισσότερους πόντους στην επίθεση, ισορρόπησε περισσότερο το ματς και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στο 21-31 στο φινάλε του α’ μέρους.

Στην επανάληψη η ομάδα της Άμιλλας κατάφερε να αυξήσει ακόμη περισσότερο το προβάδισμα και με λύσεις από τη γραμμή των 6,75μ., για να οδηγηθεί το ματς στην τελευταία περίοδο εκεί όπου οι «μελανόλευκες» διατήρησαν το μεγάλο προβάδισμα φτάνοντας τελικά στη νίκη με 50-68.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 11/01/2020 (20:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Δούβρης, Τρυφωνίδη.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 5-19 (Α’), 21-31 (Β’), 35-51 (Γ’), 50-68 (Δ’).
Σ.Ε.Φ.Α. ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Νίκος Πολυζωγόπουλος): Βυτόγιαννη 8(2), Αποστολοπούλου, Λιγγίτσου 4, Τζήλου Π. 19, Σύριου 2, Τσιούλου, Χατζηβασιλείου 7, Παπαζαφειροπούλου 9(1), Τζήλου Α. 1.
Γ.Ε.Α. ΑΜΙΛΛΑ 2000 (Θοδωρής Τσουκαλάς): Μάγκλαρη 2, Σαραντοπούλου 20(1), Χατζηγιάννη 5(1), Μίχαλου 19(1), Μάγκλαρη Ι. 9(2), Οικονόμου 2, Μίχα 7, Σιάμπου, Αρχοντάκου 2, Παπουτσή 2.