ΣΕΦΑ Αρκαδικός – Πελασγός ΚΟΜ [ΕΦΗΒ] 61-58 (+φωτό, vid)

0
435

Τελευταία αγωνιστική της Α’ φάσης του πρωταθλήματος εφήβων σ’ ένα ουσιαστικά άνευ βαθμολογικής σημασίας ματς ο ΣΕΦΑ Αρκαδικός υποδεχόταν την αντίστοιχη ομάδα του Πελασγού. Μια αναμέτρηση ωστόσο το οποίο οι δύο ομάδες για λόγους γοήτρου ήθελαν να κερδίσουν. Αυτή η διάθεση ουσιαστική συντέλεσε στο να εξελιχθεί το ματς σε ντέρμπι που κρίθηκε στο φινάλε και βρήκε νικήτρια την ομάδα του ΣΕΦΑ Αρκαδικού με 61-58.

Αγωνιστικά η ομάδα του ΣΕΦΑ Αρκαδικού ξεκίνησε λίγο καλύτερα το ματς και κατά διαστήματα είχε το προβάδισμα στο πρώτο αγωνιστικό τέταρτο της αναμέτρηση χωρίς μεγάλες διαφορές. Το φινάλε της α’ περιόδου βρήκε τον Αρκαδικό προηγούμενο με 15-14. Η ομάδα του Πελασγού ήταν αυτή στη συνέχεια που με ανεβασμένους ρυθμούς εκμεταλλεύτηκε την κακή αμυντική συμπεριφορά του Αρκαδικού και τα χαμένα του ριμπάουντ, βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα και ισορρόπησε πλήρως της αναμέτρησης. Κάπως έτσι έκλεισε το ματς στο 29-29.

Στην επανάληψη ο Αρκαδικός προσπάθησε να ελέγξει περισσότερο το ρυθμό του ματς, κατάφερε να έχει ένα ισχνό προβάδισμα αλλά επί της ουσίας η αναμέτρηση συνέχισε να είναι ντέρμπι για το 51-47 στο φινάλε του γ’ δεκαλέπτου. Στο φινάλε σ’ ένα ισορροπημένο παιχνίδι τα πάντα κρίθηκαν στο φινάλε. Ο Αρκαδικός αποδείχθηκε ότι διαχειρίστηκε καλύτερα κάποιες λεπτομέρειες στο παιχνίδι με αποτέλεσμα να πάρει τη νίκη με σκορ 61-58.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 09/11/2019 (20:00).
ΘΕΑΤΕΣ: 30-40.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζος, Μητσέας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-14 (Α’), 29-29 (Β’), 51-47 (Γ’), 61-58 (Δ’).
Σ.Ε.Φ.Α. ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Παναγιώτης Γεωργακόπουλος, Νίκος Πολυζωόπουλος): Χαραλαμπόπουλος 6, Γκέκας 5, Αλεξόπουλος 14(1), Σταματόπουλος 1, Καψιώτης 6(2), Τσιράκης 13, Μάνδρος, Συρεγγέλας-Αθανασιάδης 15(2), Κουτρουμπής 1.
ΠΕΛΑΣΓΟΣ Κ.Ο.Μ. (Γεώργιος Τσατσουλής, Γεωργία Μανιάτη): Θεοδωρόπουλος 3(1), Τσιντώνης 6, Παπαδόπουλος 7, Μιχολιάς, Αγγελόπουλος 3(1), Βούλγαρης 10(2), Τσουβέλης 2, Σταβαράκης 6, Λιλής 21, Δρακόπουλος.