ΣΕΦΑ Αρκαδικός – Πελασγός ΚΟΜ [ΝΕΑΝ] 23-65 (+φωτό)

0
436

Το πρωτάθλημα νεανίδων της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ συνεχίστηκε το τελευταίου διήμερο με την 3η αγωνιστική και το μεσημέρι της Κυριακής 27/09 στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης η ομάδα του ΣΕΦΑ Αρκαδικού φιλοξένησε την αντίστοιχη του Πελασγού ΚΟΜ. Μια αναμέτρηση στην οποία εξ’ αρχής η ομάδα της Μεγαλόπολης είχε τον πρώτο λόγο για το θετικό αποτέλεσμα, κάτι που τελικά επιβεβαιώθηκε στην πράξη με τη νίκη με 23-65.

Αγωνιστικά ο Πελασγός ξεκίνησε δυνατά το ματς σε μια προσπάθεια να «χτίσει» από νωρίς ένα προβάδισμα. Με τη συνήθη ύποπτη στον τομέα του σκοραρίσματος Νίκη Δούκουρη που σημείωσε τους πρώτους 11 πόντους της ομάδας της (και φυσικά όχι μόνο), οι «φιλοξενούμενες» βρήκαν ρυθμό και πήραν μεγάλο προβάδισμα με 4-22 στο τέλος του α’ δεκαλέπτου.

Στη συνέχεια οι παίκτριες του Αρκαδικού προσπάθησαν να αντιδράσουν καταφέρνοντας να ισορροπήσουν το ματς στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να οδεύουν προς τα αποδυτήρια με το σκορ στο 17-37.

Στην επανάληψη η ομάδα του Πελασγού ανέβασε ρυθμούς κυρίως στην αμυντική λειτουργία. Έλεγξε σχεδόν απόλυτα τον τομέα των ριμπάουντ, κράτησε μακριά από το καλάθι τους «κυανόλευκες» που αποτελεί γεγονός ότι στην επανάληψη κατάφεραν να σημειώσουν μόλις 6 πόντους, την ίδια ώρα που επιθετικά ο Πελασγός συνέχισε να βρίσκει λύσεις μεγαλώνοντας ακόμη περισσότερο τη διαφορά, που διαμορφώθηκε στο τελικό 23-65.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 27/09/2020 (13:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσιμπούρης, Σουπλής.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 4-22 (Α’), 17-37 (Β’), 19-45 (Γ’), 23-65 (Δ’).
Σ.Ε.Φ.Α. ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Χρήστος Βερβαινιώτης): Βυτόγιαννη, Λιγγίτσου 5, Τζήλου Π. 4, Αντωνοπούλου 4, Χατζηβασιλείου 2, Θανούκου 8, Παπαζαφειροπούλου, Τζήλου Α.
ΠΕΛΑΣΓΟΣ Κ.Ο.Μ. (Γιώργος Τσατσουλής, Γεωργία Μανιάτη): Καρύγιαννη 4, Παπαδοπούλου 11, Πετροπούλου, Σεφέρου 2, Δημοπούλου 6(1), Δούκουρη 38(3), Γεωργοπούλου, Λίλη 4.