ΣΕΦΑ Αρκαδικός – Πρωτέας Καλαμάτας 59-55 (+φωτό, vid, graph)

0
896

Το πρωτάθλημα της Α1 τοπικής κατηγορίας ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ συνεχίστηκε την Κυριακή (07/11) με την 2η αγωνιστική και στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης ο ΣΕΦΑ Αρκαδικός υποδέχθηκε στην αντίστοιχη ομάδα του Πρωτέα Καλαμάτας. Ένα ματς που ξεκίνησε και εξελίχθηκε σε «περίπατο» για τους «γηπεδούχους» αλλά ολοκληρώθηκε ως ένα συναρπαστικό ντέρμπι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες!

Ο Αρκαδικός ουσιαστικά έκανε τα «εύκολα – δύσκολα» στη διάρκεια της αναμέτρησης και μεταμορφωμένος προς το χειρότερο και ένα προβάδισμα 21 πόντων στην επανάληψη το εξανέμισε και παραλίγο να χάσει το ματς. Εν τέλει η ομάδα της Τρίπολης κρατά το θετικό αποτέλεσμα στο φινάλε με σκορ 59-55 και συνεχίζει κερδισμένος από τα «μαθήματα» που του έδωσε η εξέλιξη του συγκεκριμένου ματς.

Δυναμικό το ξεκίνημα του Αρκαδικού…

Η αναμέτρηση αποτελεί γεγονός ότι ξεκίνησε αρκετά δυνατά για τον Αρκαδικό που μπήκε με πάθος, διάθεση σε άμυνα και επίθεση και με εύστοχες επιλογές στο σκοράρισμα με αποτέλεσμα να «χτίσει» από νωρίς ένα καλό προβάδισμα στο σκορ. Στο 7-0 το σκορ στα 07’25 και στο 12-4 στα 05’06. Την ίδια ώρα που οι «γηπεδούχοι» ήταν άστοχοι τόσο σα σουτ εντός πεδιάς όσο και από τη γραμμή των βολών το α’ δεκάλεπτο διαμορφώθηκε στο 59-55.

Ανάλογη συνέχεια και στο β’ δεκάλεπτο…

Η συνέχεια ήταν εξίσου καλή για τον Αρκαδικό και στη διάρκεια του β’ δεκαλέπτου. Αν και προσωρινά το σκορ μειώθηκε μετά το 24-6 στα 09’26 σε 24-11 στα 07’45, οι εύστοχες επιλογές τόσο από την περιφέρεια όσο και κοντά στα καλάθια συνεχίστηκαν. Ο Αρκαδικός «κυριαρχούσε» στον επιθετικό τομέα, αλλά και με τον έλεγχο των ριμπάουντ σε κατάφερνε εύκολα να ανανεώνει και τις επιθέσεις του. Έτσι στα 03’10 το σκορ άγγιξε τη μέγιστη τιμή της με 32-11 και +21 πόντους.

Προπομπός του τι θα επακολουθούσε στο β’ ημίχρονο αποδείχθηκε το φινάλε του α’ ημιχρόνου όταν ο Πρωτέας εκμεταλλεύτηκε ένα σερί κακών επιθέσεων του Αρκαδικού μειώνοντας με επί μέρους σκορ 1-9 σε 33-20, για να κλείσει το ημίχρονο με το σκορ στο 35-20.

Διατήρηση του προβαδίσματος στο γ’ δεκάλεπτο…

Στην επανάληψη η ομάδα του Πρωτέα έδειξε να ανεβάζει ρυθμούς κυρίως σε ότι αφορά την αμυντική λειτουργία, καταφέρνοντας να κερδίζει περισσότερες «μονομαχιες» είτε αυτές αποτελούσε κάποιες καλές άμυνες, είτε κερδισμένα ριμπάουντ. Παράλληλα η ομάδα της Μεσσηνίας αύξησε την πίεση που σε πρώτο φάση (γ’ δεκάλεπτο) δεν απέδωσε ουσιαστικά, καθώς ο Αρκαδικός συνέχισε να βρίσκει λύσεις στην επίθεση.

Στο 37-23 το σκορ στα 08’18 και στο 40-23 στα 07’35. Ένα κρίσιμο τρίποντο του Κουτσουμπού έκανε το 46-30 στα 02’35, για να κλείσει το γ’ δεκάλεπτο με το σκορ στο 48-34.

Το επιθετικό «μπλακ-άουτ» στην τελευταία περίοδο…

Το ξεκίνημα του δ’ δεκαλέπτου στα πρώτα του δευτερόλεπτα δεν έδειξαν τι θα επακολουθούσε στη συνέχεια. Με τέσσερις συνεχείς πόντους ο Αρκαδικός έκανε το 52-36 στα 07’47 πριν το φινάλε. Η πίεση του Πρωτέα στη συνέχεια, τα κρίσιμα τρίποντα αλλά και κακές επιλογές του Αρκαδικού στην επίθεση, γέμισαν με πίεση τα πόδια των παικτών του κ. Γεωργακόπουλου και κάπως έτσι το ματς έγινε ντέρμπι.

Ένα σερί 0-13 αποτέλεσε γεγονός μετατρέποντας το 52-36 σε 52-49 στα 02’52. Μάλιστα στα τελευταία 00’07’’ η Μεσσηνιακή ομάδα μείωσε και στο 57-55, ωστόσο οι λεπτομέρειες στο φινάλε ήταν με το μέρος του Αρκαδικού που έφτασε τελικά στην επικράτηση με σκορ 59-55.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 07/11/2021 (18:00).
ΘΕΑΤΕΣ: 150-200.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Νάστος, Τσιμπούρης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-6 (Α’), 35-20 (Β’), 48-34 (Γ’), 59-55 (Δ’).
ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Παναγιώτης Γεωργακόπουλος, Νίκος Πολυζωγόπουλος): Χωματάς 8(2), Βερβαινιώτης 6, Καραγιάννης, Χαραλαμπόπουλος Παν. 15, Σωτηρόπουλος 11(2), Αγγελόπουλος 8, Κουτσουμπός 8(2), Τσαμακλής 2, Χαραλαμπόπουλος Παυλ. 1.
ΠΡΩΤΕΑΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Σπύρος Ψυχογιός, Δημήτρης Σμιρλής): Μπαλόπουλος 8(1), Θεοδωρόπουλος 2, Αλεξόπουλος 3(1), Καρταλιάς, Αλοίμονος 5, Παπαγιαννόπουλος 3(1), Νικολόπουλος 4, Τζιλιανός 14(3), Σκοπέτος 14(1), Μωράκης 2.