ΣΕΦΑ Αρκαδικός – Σπαρτιατικός ΓΣ 54-69 (+φωτό, vid)

0
447

Το απόγευμα του Σαββάτου (07/05) ο ΣΕΦΑ Αρκαδικός στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής στην Α1 τοπική κατηγορία, «φιλοξένησε» στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης την ομάδα του Σπαρτιατικού ΓΣ. Σ’ ένα ματς χωρίς ουσιαστικό βαθμολογικό κίνητρο για τις δύο ομάδες αποδείχθηκε ντέρμπι μέχρι τα τελευταία λεπτά. Εκεί ένα «καταστροφικό» τετράλεπτο για τους «γηπεδούχους» έδωσε την ευκαιρία στη Λακωνική ομάδα να φτάσει τελικά στη νίκη με σκορ 54-69.

Το ματς για περίπου 36 αγωνιστικά λεπτά ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να συμπορεύονται στο σκορ, με κάποια καλά διαστήματα εκατέρωθεν. Στο 13-13 το σκορ στο α’ δεκάλεπτο, στο 32-30 το σκορ του ημιχρόνου, αλλά και στο 45-44 το σκορ της γ’ περιόδου. Ο Αρκαδικός μπήκε προηγούμενος στο δ’ δεκάλεπτο, αλλά με καλές επιλογές ο Σπαρτιατικός προηγήθηκε με 47-50 στο σκορ. Εκεί ο Αγγελόπουλος με πολύ καλή παρουσία σε επίθεση και άμυνα κατάφερε να βάλει μπροστά στο σκορ και πάλι τους «γηπεδούχους» με σκορ 51-50, αλλά και 53-52 περίπου 03’45’’ πριν το φινάλε του αγώνα.

Σ’ εκείνο το χρονικό σημείο ο Σπαρτιατικός «μεταμορφώθηκε» επιθετικά αφού ότι σχεδόν επιχείρησε στα τελευταία 03’30’’ κατάληξε στο καλάθι του Αρκαδικού. Ένα καθοριστικό δίποντο και δύο ακόμη πιο σημαντικά τρίποντα μετέτρεψαν το σκορ σε 53-60 στα 02’45’’. Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τον Αρκαδικό να μην μπορεί να ακολουθήσει σ’ αυτό το ρυθμό ευστοχίας και τη Λακωνική ομάδα να εκτοξεύει το σερί στο 0-17 για το 53-69. Το μόνο που κατάφερε ο Αρκαδικός στο φινάλε ήταν να ευστοχήσει σε μια βολή με τον Σωτηρόπουλο για το τελικό 54-69.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 07/05/2022 (17:30).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Νάστος, Μπακετέα.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-13 (Α’), 32-30 (Β’), 45-44 (Γ’), 54-69 (Δ’).
ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Παναγιώτης Γεωργακόπουλος, Νίκος Πολυζωγόπουλος): Παπαδημητρίου 2, Τρυφωνόπουλος 4, Γαϊτανάρης, Βερβαινιώτης 9(1), Χαραλαμπόπουλος, Ναστόπουλος, Σωτηρόπουλος 12(2), Αγγελόπουλος 11, Καραγιάννης 5(1), Κουτσουμπός 4, Τσαμακλής 2, Καρβέλας 4.
ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ ΓΣ (Θανάσης Σκιαδάς): Μπάχα 16(1), Φιλιππόπουλος 10(2), Μεντής 3, Χατζελλής 4, Αλεξόπουλος, Ασημακόπουλος, Βαλσάμης 2, Γκλέκας 13, Κορίνης, Γκιόκας 21(2).

► Ο φωτεινός πίνακας του σκορ είχε τεχνικό πρόβλημα με αποτέλεσμα να λειτουργεί μόνο ο χρόνος.

► Τραυματισμό στον αστράγαλο υπέστη ο ταλαντούχος ψηλός του ΣΕΦΑ Αρκαδικού, Αναστάσης Τσαμακλής στο φινάλε του α’ μέρους, με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να συνεχίσει στο ματς. Η φετινή χρονιά κρίνεται αρκετά άτυχη για τους «κυανόλευκους» με διαδοχικούς τραυματισμούς παικτών.