ΣΕΦΑ Αρκαδικός – Σύλλογος Δρομέων [ΠΑΙΔ] 61-39 (+φωτό)

0
677

Το βράδυ της Τετάρτης (15/09) διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο Τρίπολης η εξ αναβολής αναμέτρηση της 1ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα παίδων μεταξύ του ΣΕΦΑ Αρκαδικού και του Συλλόγου Δρομέων. Ένα από τα πρώτα Τριπολίτικα ντέρμπι σε επίπεδο πρωταθλημάτων υποδομής. Το απόγευμα της Τετάρτης η ομάδα του Αρκαδικού επιβλήθηκε τελικά με σκορ 61-39, εκμεταλλευόμενη το εξαιρετικό β’ δεκάλεπτο με το οποίο πήρε ουσιαστικό προβάδισμα.

Αγωνιστικά στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παρκέ σ’ ένα ισορροπημένο α’ δεκάλεπτο το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 10-9. Στο β’ δεκάλεπτο με διαδοχικούς πόντους από τον Αναστάσιο Τσαμακλή, οι «κυανόλευκοι» πήραν ένα μικρό προβάδισμα που λειτούργησε ευεργετικά στο να κλείσει το ημίχρονο ο ΣΕΦΑ με 29-14, χάρη στο επί μέρους 19-5.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Νίκου Πολυζωγόπουλου είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης αυξάνοντας παράλληλα σε λίγο μεγαλύτερα επίπεδα τη διαφορά στο σκορ. Το γ’ δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 45-25, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 61-39.

Ο Αρκαδικός είχε αρκετές επιλογές σε πρόσωπα στο σκοράρισμα με κορυφαίο τον Αναστάσιο Τσαμακλή ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 20(1) πόντους. Για τους «κυανοκιτρίνους» ο Κωστόπουλος Γ. ήταν αυτός που ολοκλήρωσε το ματς με 13(2), έχοντας ως «συμπαραστάτη» τον Κωστόπουλο Β. που σημείωσε 10 πόντους.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 16/09/2021 (20:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσιμπούρης, Καρδαράς.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-9 (Α’), 29-14 (Β’), 45-25 (Γ’), 61-39 (Δ’).
ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Νίκος Πολυζωγόπουλος): Τσέλλος 2, Γκαργκάσουλας, Λαγογιάννης 15(4), Αθανασιάδης, Τσαμακλής, Γκαργκάσουλας, Τσαμακλής 20(1), Ζαμπαθάς 8(1), Ναστόπουλος 9(1), Λύρας 7.
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ (Βασίλης Αλικάκος): Τσιαμούλος, Φωτιάς 2, Ηλιόπουλος, Δανιγγέλης, Κωστόπουλος Β. 10, Αποστολόπουλος, Κωστόπουλος Γ. 13(2), Βερβαινιώτης 4, Τσιαμούλος 7, Μαργιώλας 3.