ΣΕΦΑ Αρκαδικός – Σύλλογος Δρομέων [ΠΑΙΔ] 59-36 (+φωτό, vid)

0
536

Το απόγευμα του Σαββάτου 12/09 στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του παιδικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, η ομάδα του ΣΕΦΑ Αρκαδικού αντιμετώπισε την αντίστοιχη του Συλλόγου Δρομέων. Μια αναμέτρηση στην οποία οι «κυανόλευκοι» αποδείχθηκαν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης φτάνοντας στην εύκολη επικράτηση με σκορ 59-36.

Αγωνιστικά το παιχνίδι ξεκίνησε «μοιρασμένοι» και για τις δύο ομάδες οι οποίες συμπορεύονταν στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του α’ δεκαλέπτου. Στο 2-2 στα 07’44 και στο 7-7 στα 03’05, για να έρθουν 6 συνεχόμενοι πόντοι να δώσουν προβάδισμα στον ΣΕΦΑ στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Το συγκριτικό πλεονέκτημα που βοήθησε την ομάδα του Αρκαδικού στη συνέχεια να ανεβάσει ρυθμούς, βρίσκοντας λύσεις κοντά στα καλάθια ξεφεύγοντας στο σκορ ήταν η front line και συγκεκριμένα η παρουσία των Κουτρουμπή και Τσαμακλή. Κάπως έτσι σιγά-σιγά οι τυπικά «γηπεδούχοι» δημιουργούσαν ένα αξιόλογο προβάδισμα. Στο 15-9 το σκορ στα 08’55, στο 19-12 στα 06’13 για να κλείσει το ημίχρονο με το σκορ στο 31-21.

Στην επανάληψη της αναμέτρησης οι ισορροπίες δεν διαφοροποιήθηκαν σε σχέση με το α’ ημίχρονο με τον Αρκαδικό στηριζόμενος κυρίως σε επιθέσεις από κοντινή απόσταση δημιούργησε ένα προβάδισμα με διψήφια διαφορά. Στο 33-23 το σκορ στα 07’25 και στο 39-26 στα 04’32, για να ολοκληρωθεί το γ’ δεκάλεπτο με 43-28. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός «έπεσε» ουσιαστικό κίνητρο στο ματς δεν υπήρχε και οι νεαροί παίκτες των δύο ομάδων κινήθηκαν σε πιο «ελεύθερες» επιθέσεις, παίρνοντας χρόνο συμμετοχής και παιδιά από τον πάγκο.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 12/09/2020 (18:00).
ΘΕΑΤΕΣ:
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζος, Καρδαράς.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-7 (Α’), 31-21 (Β’), 43-28 (Γ’), 59-36 (Δ’).
Σ.Ε.Φ.Α. ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Νίκος Πολυζωγόπουλος, Παναγιώτης Γεωργακόπουλος): Τσέλλος 5(1), Τρυφωνόπουλος 2, Γαϊτανάρης, Παπαδημητρίου 3(1), Γλύμης, Ναστόπουλος 3, Τσαμακλής 9, Τουρνικιώτης, Λαγογιάννης 2, Μακρής 7, Σαραντόπουλος, Κουτρουμπής 28(1).
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ (Ηλίας Μπαλής, Βασίλης Αλικάκος): Κωστόπουλος Β., Παπαπέτρου 2, Κάμαρης 4, Τσιαμούλος, Κωστόπουλος Γ., Σούπος 6, Αποστολόπουλος, Σκούρος, Βερβαινιώτης 9, Δαύρος 15(2), Ρεκούνας, Μανιάτης.