Σπουδαίες διακρίσεις για τον Χάρη Καστραντά στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα ποδηλασίας πίστας

0
113
ΦΩΤΟ: ΠΟ ΒΟΛΟΥ

Με σπουδαίες διακρίσεις επέστρεψε από τον Ολυμπιακό Ποδηλατοδρόμιο του ΟΑΚΑ και το Πανελλήνιο πρωτάθλημα πίστας το οποίο ολοκληρώθηκε την περασμένη Κυριακή (22/09), ο Χάρης Καστραντάς, καθώς σε προσωπικό επίπεδο κατάκτησε τρεις φανέλες Πρωταθλητή Ελλάδος στα αγωνίσματα του Madison, των πόντων και του ομαδικού πουρσουίτ. Παράλληλα ο σύλλογος του, ΠΟ Βόλου, κατάκτησε το πρωτάθλημα Ελλάδος στους άνδρες σαρώνοντας τα μετάλλια (7/10).

Ο Καστραντάς αν και τα τελευταία χρόνια έχει δώσει έμφαση στην ποδηλασία δρόμου όπου καταφέρει να πετυχει αρκετές διακρίσεις τα τελευταία χρόνια, δεν ξεχνάει τις μεγάλες ικανότητες του στην ποδηλασία πίστας όπου ειδικά σε νεαρότερη ηλικία είχε πολλές επιτυχίες και Πανελλήνιες νίκες.

Για την ιστορία στη διοργάνωση στους άνδρες, ο ΠΟ Βόλος κατέκτησε τον τίτλο με μεγάλη διαφορά από τον δεύτερο. Η ομάδα της Μαγνησίας συγκέντρωσε συνολικά 352 βαθμούς, αφήνοντας δεύτερο τον ΠΟΧ Τάλω με 202. Την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε ο Ροδήλιος με 128.

Στις γυναίκες, ο τίτλος πήγε στον ΠΣ Κρόνο, που ήταν η πιο σταθερή ομάδα σε απόδοση καθ’ όλη την διάρκεια της εβδομάδας. Ο σύλλογος της Νίκαιας ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα με 127 βαθμούς, 19 περισσότερους από τον Άτλα Ρεθύμνου (108) και 21 από τον ΠΟΧ Τάλω (86).

Καστραντάς και Σούλιος πρωταθλητές Ελλάδος στο Madison

Οι Χαραλάμπος Καστραντάς και Ζήσης Σούλιος αποδείχτηκαν οι πιο δυνατοί στο Madison. Το ταλαντούχο ντουέτο της ομάδας του ΠΟ Βόλου τερμάτισε πρώτο με 83 βαθμούς και χάρη στην τακτική να επιτεθεί δύο φορές ενάντια στο πελοτόν, πήρε το χρυσό μετάλλιο. Το αργυρό μετάλλιο πήγε στους Νίκο Δράκο και Ορέστη Ράπτη του Διαγόρα με 63 βαθμούς (1 κερδισμένος γύρος), ενώ το χάλκινο μετάλλιο στην δυάδα του Άλφα Καλλιθέας, Δημήτρη Χρηστάκο και Κωνσταντίνο Κωνσταντούρα με 60 (1 κερδισμένος γύρος).

Πρωταθλητής Ελλάδος ο Καστραντάς και στους πόντους…

Τέλος, υπέροχος αγώνας ήταν εκείνος των πόντων. Ο Χαράλαμπος Καστραντάς χάρη στον κερδισμένο γύρο ενάντια στο πελοτόν στις τελευταίες στροφές, κέρδισε την φανέλα του πρωταθλητή συγκεντρώνοντας 38 πόντους. Πίσω του στην δεύτερη θέση βρέθηκε ο συναθλητής του, Ζήσης Σούλιος, χάρη στο τελευταίο κερδισμένο σπριντ που έδωσε διπλή βαθμολόγηση (33 πόντους συνολικά) και στην τρίτη ο Ιωάννης Πανηγυράκης με 27 πόντους (ΠΟΧ Τάλως).

Πρωτιά για τον Καστραντά και στο ομαδικό πουρσουίτ…

Στην ομαδική καταδίωξη (πουρσουίτ) ανδρών, ο ΠΟ Βόλος επίσης κυριάρχησε στην πίστα του ΟΑΚΑ. Η τετράδα για την ομάδα της Μαγνησίας αποτελούνταν από τους Χαράλαμπο Καστραντά, Χρήστο Βολικάκη, Ζήση Σούλιο και Εμιλιάνο Βίλα, σημειώνοντας χρόνο 4:15:724’. Στην δεύτερη θέση έμεινε η αντίστοιχη του ΠΓΣ Λάρισας, με τους Βασίλη Τσοπούρογλου, Δημήτρη Γκαλιούρη, Σωτήρη Μπρέτα και Ιωάννη Πολυπαθέλη. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου βρέθηκε ο Ροδήλιος με τους Κυριάκο Παπασταματάκη, Ιάκωβο Κούρο, Σταμάτη Σαββάκη και Αριστείδη Κουτούνη. Μάλιστα για 2’’ δεν κατέρριψε η ομάδα του Βόλου το Πανελλήνιο ρεκόρ που κατέχει η Εθνική ομάδα από το 2011.