Στο Μαυροβούνιο για το Βαλκανικό πρωτάθλημα Κ18 οι Δρακοπούλου και Λυμπερόπουλος με την Εθνική ομάδα

0
297

Το Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ανδρών- Γυναικών Κ18 θα γίνει την Κυριακή (12/06) στην πόλη Μπαρ του Μαυροβουνίου. Οι Βαλκανικοί Αγώνες Κ18 περιλαμβάνουν 14 ατομικά αγωνίσματα και τη σκυταλοδρομία 4Χ100 μ. για κάθε μία από τις δύο κατηγορίες Ανδρών και Γυναικών Κ18.  Η Εθνική ομάδα θα πάρει μέρος στους αγώνες με 16 Αγόρια και 17 Κορίτσια και θα έχει πλήρη εκπροσώπηση σε κάθε αγώνισμα του Πρωταθλήματος, ενώ σε κάποια από αυτά κρίθηκε αναγκαίο να υπάρξει διπλή εκπροσώπηση.

Στην αποστολή περιλαμβάνονται τόσο η Βαλεντίνα Δρακοπούλου στο αγώνισμα της Σφυροβολία, όσο και ο Νίκος Λυμπερόπουλος στο αγώνισμα της Δισκοβολίας, αθλητές του ΓΣ Αρκαδίας, που μέχρι στιγμής διανύουν με εξαιρετικό τρόπο την αγωνιστική παρουσία τους στη σεζόν. Σημειώνεται ότι οι δύο Αρκάδες αθλητές μας, έχουν εξασφαλίσει και τα όρια για το Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου Κ18, που θα διεξαχθεί αρχές Ιουλίου στο Ισραήλ.

Η επιλογή των μελών έγινε με βάση την αγωνιστική τους κατάσταση τη δεδομένη χρονική στιγμή, αλλά και την αγωνιστική τους παρουσία στους αγώνες που έχουν προηγηθεί. Η αποστολή θα αναχωρήσει για το Μαυροβούνιο το Σάββατο (11/06) και θα επιστρέψει την Δευτέρα (13/06). Αξίζει να σημειωθεί ότι οι αγώνες θα γίνουν μία εβδομάδα πριν το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ18 που θα διεξαχθεί στο Βόλο.

Αναλυτικά η Ελληνική αποστολή για το Βαλκανικό πρωτάθλημα στίβου Κ18, αποτελείται από τους εξής αθλητές/τριες:

ΑΓΟΡΙΑ:
100 μ .: Βασίλης Μήλιος (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
400 μ.: Πέτρος Παπαγιάννης (ΓΣ Βιτζέντζος Κορνάρος)
800 μ.: Γιώργος Σπανουδάκης (ΓΣ Ηλιούπολης), Θεόδωρος Βλάχος (Πέλωψ Πατρών)
1.500 μ.: Γιάννης Γιαννακόπουλος (ΑΟ Πέλωψ Πατρών)
3.000 μ.: Ανδρέας Γεωργίου (Αθηνόδωρος Αιγιεύς)
110 μ. εμπ.: Νίκος Τσώνης (ΑΟ Παλαιού Φαλήρου), Χρήστος Δρογαλάς (ΓΣ Σέρρες 93)
2.000 μ. στιπλ: Φίλιππος Σιώμος – Γκίζας (ΑΓΣΙ)
Ύψος: Πασχάλης Γεννίκης (OΦΚΑ Σέρρες)
Μήκος: Στέλιος Τσακμάκης (ΓΕ Θιναλίων)
Τριπλούν: Αποστόλης Γρηγορίου (ΓΣ Βόλου)
Σφαιροβολία: Χρήστος Παπαδόπουλος (ΟΦΚΑ Φίλιππος Γιαννιτσών)
Δισκοβολία: Χρήστος Παπαδόπουλος (ΟΦΚΑ Φίλιππος Γιαννιτσών), Νίκος Λυμπερόπουλος (ΓΣ Αρκαδίας)
Ακοντισμός: Αντώνης Πολυμέρου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας)
Σφυροβολία: Γιώργος Παπαναστασίου (ΓΣ Κηφισιάς)
4Χ100 μ.: Μήλιος, Τσώνης, Τσακμάκης, Γρηγορίου, Παπαγιάννης

ΚΟΡΙΤΣΙΑ:
100 μ.: Βεατρίκη Ντούγκου (ΑΣ Ρήγας)
400 μ.: Άννα – Μαρία Ίβις (ΣΑΚΑ), Κατερίνα Νατσιοπούλου (ΓΑΣ Αρχέλαος)
800 μ.: Μαρία Σταυριανού (Παγχιακός), Αναστασία Μωραϊτη (ΓΣ Κερατέας)
1.500 μ.: Ηλιάνα Χατζηπαναγιώτη
3.000 μ.: Μαρία Σπανού (ΣΑΚΑ)
100 μ. εμπ.: Ελένη Βιδούρη (Άτλας Βόλου)
2.000 μ. στιπλ: Λεμονιά Κιούλου (Αμεινίας Παλληνεύς)
Ύψος: Νικολέτα Μιχαηλίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας)
Μήκος: Αλίκη Κοϊκοπούλου (ΝΓΣ Ηρακλής)
Τριπλούν: Αθηνά Τζιατζούλη (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
Σφαιροβολία: Έλενα Μπασιάκου (ΓΣ Πρωτέας Ηγουμενίτσας)
Δισκοβολία: Ανδριάννα Φιλιππίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας), Κωνσταντίνα Τοχτάμη (ΟΦΗ)
Ακοντισμός: Καλλιόπη Μεϊμάρη (Εν. Καζώνης – Κάλυμνος 2000)
Σφυροβολία: Βαλεντίνα Δρακοπούλου (ΓΣ Αρκαδίας)
4Χ100 μ.: Ντούγκου, Βιδούρη, Κοϊκοπούλου, Τζιατζούλη

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here