Σύλλογος Δρομέων – Ίκαρος Νέας Σμύρνης 71-60 (+φωτό, vid)

0
889

Η προετοιμασία του Συλλόγου Δρομέων συνεχίζεται εν’ όψει της συμμετοχής στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας και το απόγευμα του Σαββάτου (02/10) οι «κυανοκίτρινοι» έδωσαν ένα δυνατό φιλικό τεστ στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης, απέναντι στον Ίκαρο Νέας Σμύρνης που τη νέα σεζόν θα αγωνίζεται στην Α’ κατηγορίας της ΕΣΚΑΝΑ.

Αγωνιστικά η ομάδα της Τρίπολης πραγματοποίησε σε γενικές γραμμές μια αρκετά καλή εμφάνιση σε επίθεση και άμυνα, έχοντας σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση αρκετούς από τους βασικούς της παίκτες με αποτέλεσμα την επικράτηση με σκορ 71-60. Οι Δρομείς είχαν μεγάλη σταθερότητα στην επίθεση με πολύ καλή λειτουργία σε επίθεση και άμυνα. Είχαν τον έλεγχο του ματς και το σταθερό προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκειά της του.

Ξεκίνημα με καλό ρυθμό και από τις δύο ομάδες…

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με διάθεση από τις δύο ομάδες και αρκετά καλό ρυθμό στο παρκέ. Καλό το ξεκίνημα των «γηπεδούχων» που προηγήθηκαν από νωρίς με 8-3 στα 08’23 του α’ δεκαλέπτου, για να ακολουθήσει η απάντηση του Ίκαρου που κατάφερε με σερί 0-7 να προηγηθεί στα 05’50 με 8-10. Οι παίκτες του Ηλία Μπαλή ωστόσο είχαν μεγαλύτερη ενέργεια στο παιχνίδι τους, με αποτέλεσμα περισσότερες κερδισμένες «μονομαχίες», έλεγχο των ριμπάουντ από νωρίς και λύσεις στην επίθεση με αποτέλεσμα το κλείσιμο της α’ περιόδου με σκορ 20-12.

Σταθερό προβάδισμα στη συνέχεια για τους Δρομείς…

Το β’ δεκάλεπτο ήταν εξίσου ενδιαφέρον με την ομάδα της Τρίπολης να καταφέρνει να έχει μια σταθερά καλή απόδοση στην επίθεση. Λύσεις τόσο κοντά στο καλάθι όσο και στην περιφέρεια, καλή συμπεριφορά στο επιθετικό transition, αλλά και πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας, ήταν μερικά χαρακτηριστικά του παιχνιδιού του Συλλόγου Δρομέων.

Γρήγορα οι «Αρκάδες» κατάφεραν να διατηρήσουν ένα σταθερό προβάδισμα με το σκορ στο 29-19 στα 06’41 και το 30-24 λίγο αργότερα στα 05’29. Αν και ο Ίκαρος κατάφερε να μειώσει προσωρινά σε 33-30 με διαδοχικές εύστοχες επιθέσεις, το κλείσιμο του ημιχρόνου βρήκε τους Δρομείς στο +8 (40-32).

Κυριαρχία στο ριμπάουντ και έλεγχος του ματς…

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους παίκτες του κ. Τσιτσόπουλου να θέλουν να βγάλουν αντίδραση στο παρκέ και φυσικά να επιστρέψουν στο ματς. Μέχρι ένα σημείο το κατάφεραν καθώς με δύο διαδοχικά τρίποντα του Καλαντζή και δύο εύστοχες βολές του Αντωνούσου, η διαφορά μειώθηκε και πάλι στο τρίποντο (43-40). Το γεγονός ωστόσο ότι οι «γηπεδούχοι» είχαν τον έλεγχο των ριμπάουντ αλλά και λύσεις στην επίθεση από διαφορετικά πρόσωπα ανά διαστήματα, έπαιξε ρόλο στο να ξεφύγουν και πάλι στο σκορ οι «κυανοκίτρινοι». Ο Αγγουράς ήταν αυτός που σ’ εκείνο το χρονικό σημείο πήρε πρωτοβουλίες επιθετικά και οδήγησε τους Δρομείς στο 52-41 με το γ’ δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 57-47.

Χωρίς αλλαγή ισορροπιών το φινάλε…

Πολύ θετική η αγωνιστική συμπεριφορά των παικτών του Ηλία Μπαλή, καθώς με περισσότερη ενέργεια και υπερβάλλον ζήλο από παίκτες της ομάδας να διεκδικήσουν κάθε χαμένη μπάλα και κάθε ριμπάουντ, αποτελούσε εγγύηση για τη διατήρηση του ελέγχου της κατάστασης στο ματς. Την ίδια ώρα οι λύσεις στην επίθεση έρχονταν εύκολα σχετικά και το προβάδισμα με μικρή διαφορά, διατηρούνταν.

Στο 61-47 το σκορ στα 09’08 και στο 64-49 λίγο αργότερα στα 06’42, αλλά και στο 69-56 στα 01’58. Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι παρά τον πεσμένο σχετικά ρυθμό και την χαλάρωση ως ένα βαθμό στα τελευταία λάθη που επέφερε κάποιες λάθος επιλογές σε επίθεση και άμυνα. Το τελικό 71-60 επέφερε τη φιλική επικράτηση στους Δρομείς και το σημαντικότερο, πολύτιμα συμπεράσματα για τη συνέχεια της προετοιμασίας.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 02/10/2021 (19:30).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Νάστος, Μπακετέα.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-12 (Α’), 40-32 (Β’), 57-47 (Γ’), 71-60 (Δ’).
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ (Ηλίας Μπαλής, Βασίλης Αλικάκος): Παναγιωτόπουλος 6(1), Κόκκορης 2, Μπάχας Μ., Σακελλαράκος 3, Μαντίκος 27(5), Πασολάρη, Μπαλής 21, Αγγουράς 14(2), Καρλής 3, Σταματόπουλος 1.
ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ (Τσιτσόπουλος, Μακρυνιώτης): Γκόλλιας 6(1), Γεωργόπουλος 9(1), Καλαντζής 19(4), Ραδίτσας, Γιαννακόδημος, Καρούτας, Ιορδάνου, Φρατζέτης 2, Δαμιανάκος 9(1), Τολιζάς, Κοκορόγιαννης 12, Αντωνούσος 3.