Σύλλογος Δρομέων – Εργοτέλης ΓΣ 71-78 (+φωτό, vid, graph)

0
978

Το απόγευμα της Κυριακής 18/10 ο Σύλλογος Δρομέων πραγματοποίησε τη δική του πρεμιέρα στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας όπου για τον 1ο όμιλο κλήθηκε να φιλοξενήσει τον Εργοτέλη στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης. Μια αναμέτρηση η οποία βρήκε έτοιμη την Αρκαδική ομάδα με το ραντεβού της στην έναρξη των επίσημων αγωνιστικών υποχρεώσεών της, κάτι που αποδείχθηκε στην πράξη στη διάρκεια της αναμέτρησης, ακόμη και αν στην παράταση τελικά «λύγισε» και ηττήθηκε με σκορ 71-78.

Αγωνιστικά οι Δρομείς παρουσιάστηκαν αρκετά ανταγωνιστικοί διεκδικώντας τη νίκη μέχρι το τέλος της αναμέτρησης απέναντι σε μια ομάδα που ήρθε στην Τρίπολη για το «διπλό». Μια αναμέτρηση που αποδείχθηκε πραγματικό ντέρμπι με εξαιρετικά ενδιαφέρουσα εξέλιξη, εναλλαγή στο προβάδισμα και ανατροπές. Οι Δρομείς πάλεψαν για τη νίκη παρά τα πλήγματα με τους τραυματισμούς των Μπουρή και Μαντίκου και το σοκ από αυτή την εξέλιξη που θα μπορούσε να «χαλάσει» το μυαλό των «κυανοκιτρίνων», τα διαδοχικά τρίποντα στο β’ δεκάλεπτο από τους «φιλοξενούμενους» και το γεγονός ότι στη γ’ και δ’ περίοδο ο Εργοτέλης έδειχνε να ξεφεύγει στο σκορ.

Στην παράταση η οι Δρομείς πλήρωσαν τις κακές επιλογές τους στην επίθεση αλλά και δύο διαδοχικά τρίποντα των «φιλοξενούμενων» που έδωσαν τέλος στην διεκδίκηση της νίκης στο ματς. Ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα οι Δρομείς με βάσει τα δεδομένα του συγκεκριμένου ματς κέρδισαν τις εντυπώσεις και απέδειξαν ότι αποτελούν μια ομάδα που θα παλέψει για τους στόχους της στο φετινό πρωτάθλημα.

Ιδανικό ξεκίνημα και το πρώτο «σοκ»…

Το παιχνίδι βρήκε τους Δρομείς να μπαίνουν εντυπωσιακά στον αγωνιστικό χώρο. Ενέργεια και διάθεση σε επίθεση και άμυνα δίνουν προβάδισμα με 8-0 στα 07’06, για να ακολουθήσει ο τραυματισμός του Διαμαντή Μπουρή και να αλλάξει το «κλίμα» στους τάξεις των Αρκάδων. Αν και η ομάδα συνέχισε να βγάζει συγκέντρωση και πάθος στο ματς διατηρώντας το προβάδισμα στο παιχνίδι (10-3 στα 04’55, 12-8 στα 03’40 και 14-10 στα 02’04), οι «φιλοξενούμενοι» είχαν αρχίσει να ισορροπούν την αναμέτρηση κλείνοντας την α’ περίοδο με το σκορ στο 16-14.

Ένα τελευταίο πεντάλεπτο στο οποίο η ενέργεια «ξεθύμανε» τόσο όσο για να χαθούν κάποιες συγκεκριμένες «μονομαχίες» σε άμυνα και επίθεση.

Αλλαγή ισορροπιών με πέντε διαδοχικά τρίποντα…

Οι Δρομείς στο β’ δεκάλεπτο ξεκίνησαν με καλάθι για το 18-14, αλλά η συνέχεια του δεκαλέπτου ήταν «εφιαλτική». Η αδυναμία στην περιφερειακή άμυνα του Δρομέα αλλά και η ευστοχία του αντιπάλου αποδείχθηκε καθοριστική. Ο Εργοτέλης απάντησε στο παιχνίδι με πέντε διαδοχικά τρίποντα στην επίθεση κάπως αλλάζοντας τις ισορροπίες στο ματς. Στο 21-20 το ματς στα 06’00 στο 22-26 στα 02’50 και στο 27-31 το σκορ στο φινάλε του α’ μέρους.

Παρ’ όλα αυτά οι «Αρκάδες» δεν «έχασαν» το μυαλό τους, δεν αποσυντονίστηκαν επιθετικά, βρήκαν λύσεις και κρατήθηκαν μέσα στο ματς όπως έπρεπε να συμβεί, ακόμη και αν οι 11 πόντοι στο β’ δεκάλεπτο δεν θα μπορούσε να αποτελεί ικανοποιητική παραγωγικότητα για τους Δρομείς.

Μάταιη προσπάθεια να «καθαρίσει» το ματς το Εργοτέλης…

Στο γ’ δεκάλεπτο το ξεκίνημα άνηκε στον Εργοτέλη που με σερί 0-5 ξεφεύγει στο ματς με 27-36 στα 08’17 και με κίνδυνο να χαθεί η επαφή του σκορ για τους παίκτες του Ηλία Μπαλή. Σ’ εκείνο το χρονικό σημείο έρχεται η απόδοση του 17χρονου Στέλιου Χατζόπουλου που με διαδοχικούς πόντους (9π.) στην επίθεση καθώς και του Δημήτρη Σπυράκου (7π.), καταφέρνουν όχι μόνο να κρατήσουν την ομάδα στο παιχνίδι, αλλά του δίνουν και πρωτοπορία στο σκορ. Στο 34-43 το σκορ στα 05’35, στο 41-43 στα 03’12 και στο 49-43 στα 00’37 πριν τη λήξη το γ’ δεκαλέπτου.

Ο Σύλλογος Δρομέων χάρη στους παραπάνω πρωταγωνιστές αλλά και την συλλογική καταλυτική άμυνα πραγματοποίησε ένα σερί 15-0 που θα μπορούσε να κλείσει ιδανικά το γ’ δεκάλεπτο αν δεν ερχόταν το τρίποντο του Καρλάφτη για να διαμορφώσει το 49-46. Σαν να μην έφτανε το συγκεκριμένο τρίποντα είχε προηγηθεί και ο τραυματισμός του Δημήτρη Μαντίκου που τον έθετε εκτός ματς.

Δραματικό και το δ’ δεκάλεπτο…

Ο Εργοτέλης μπήκε καλύτερα στη δ’ περίοδο και με σημαντικές επιθέσεις κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με 51-56. Κάπου εκεί ένα κρίσιμο τρίποντο του Αγγουρά και με τη μπάλα να «καίει» 9 σερί πόντοι του «νεαρού» Χατζόπουλου, επανάφεραν για τα καλά στο ματς το Σύλλογο Δρομέων, που με καλύτερο «μομέντουμ» ακόμη και αν δεν είχε την τελευταία επίθεση στην κατοχή του, οδήγησε το ματς στην παράταση. Καλύτερη στην αμυντική του λειτουργία ο Αρκαδικός σύλλογος ισορρόπησε πλήρως το ματς.

Μίλησαν με τα «τρίποντα» οι «φιλοξενούμενοι»…

Στην τελευταία περίοδο η αλήθεια είναι ότι οι «γηπεδούχοι» εν ξεκίνησαν καλά, καθώς οι όχι καλές επιλογές στην επίθεση αξιοποιήθηκαν από τους παίκτες του κ. Βισκαδουράκη για να έρθει ένα ισχνό αλλά ψυχολογικό προβάδισμα με 64-67 στα 03’42. Κάπου εκεί μετά από ένα λάθος του Μπαλή και ένα χαμένο τζαμπ-σουτ του Χατζόπουλου, οι «φιλοξενούμενοι» με δύο διαδοχικά τρίποντα από τους Μαϊστρέλη και Γουμενάκη «τελείωσαν» το ματς.

Το σκορ πήγε στο 64-73 και ότι και αν προσπάθησαν οι παίκτες των Δρομέων, δεν μπορούσε να αποφευχθεί η ήττα με τελικό σκορ 71-78.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 18/10/2020 (15:30).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ελ Ανύ, Θεοδωσόπουλος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-14 (Α’), 27-31 (Β’΄), 49-46 (Γ’), 64-64 (Δ’), 71-78 (Π).
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ (Βασίλης Αλικάκος, Ηλίας Μπαλής): Χατζόπουλος 22 (1), Καλούλι 6, Αγγουράς 4, Μαντίκος 4, Παπαγεωργίου 3, Πετρόπουλος , Μπαλής 15, Σιναναι 3(1), Σπυράκος 10(1), Μπουρής 2, Μίχος.
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ Γ.Σ. (Ι. Βισκαδουράκης, Αλ. Χριστοδούλου): Κάτος, Αθανασιάδης, Μαϊστρέλης 14(4), Καρλάφτης 15(3), Γουμενακης 8(2), Δαπουλάκης, Μανιαδής, Χριστοδούλου 3(1), Μπουμπάρης 8, Αντωνογιαννάκης, Μητρόπαπας 15, Καραλής 15(3).