Σύλλογος Δρομέων – Καλαμάτα ΣΚ 67-52 (+φωτό, vid)

0
756

Το απόγευμα της Κυριακής (27/03) η ομάδα του Συλλόγου Δρομέων καλούνταν να αντιμετωπίσει στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης την Καλαμάτα ΣΚ, απέναντι στην οποία ήταν υποχρεωμένη να διεκδικήσει τη νίκη, προκειμένου να διατηρήσει «ζωντανές» τις ελπίδες για παραμονή στην κατηγορία.

Για τους «Αρκάδες» δεν υπήρχε άλλο αποτέλεσμα από τη νίκη και γι’ αυτό μετά από ένα δυνατό παιχνίδι στο οποίο οι παίκτες του Ηλία Μπαλή κατέθεσαν «ψυχή» στο παρκέ, ήρθε η πολύ σημαντική νίκη με σκορ 67-52. Μια νίκη που διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες παραμονής στην κατηγορία, αν και πάλι η τύχη δεν εξαρτάται αποκλειστικά από τον Αρκαδικό σύλλογο, αλλά και από συνδυασμό άλλων αποτελεσμάτων.

Καλύτερο ξεκίνημα για την Καλαμάτα ΣΚ…

Το παιχνίδι ξεκίνησε πιο νευρικά για την ομάδα της Τρίπολης που είχε και την ψυχολογική πίεση από την αναγκαιότητα για το θετικό αποτέλεσμα. Αυτό το γεγονός επηρέασε επιθετικά κυρίως τους παίκτες του Ηλία Μπαλή, με κάποιες κακές επιλογές στην επίθεση αλλά και αστοχία. Η Καλαμάτα ΣΚ προηγήθηκε με 4-9 στα 04’11 και 8-13 στο φινάλε της α’ περιόδου.

Αρκετά καλύτερη εικόνα για τους «γηπεδούχους»…

Η συνέχεια αποδείχθηκε αρκετά καλύτερη και ως προς το ρυθμό της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να βρίσκουν λύσεις στο σκοράρισμα, αλλά και σε ότι αφορά την απόδοση της Αρκαδικής ομάδας. Επιθετικά οι Δρομείς βελτίωσαν αισθητά την απόδοσή τους έχοντας καλύτερες επιλογές που οδηγούσαν και σε εύκολα καλάθια, τόσο από κοντινή όσο και από μακρινή απόσταση.

Σ’ εκείνο το διάστημα οι δύο ομάδες συμπορεύονταν στο σκορ με το 13-17 στα 08’52, το 20-19 στα 05’55 και το 29-24 στα 01’15. Σε εκείνο το διάστημα ο Μαντίκος ήταν εκείνος που έδωσε αρκετές λύσεις στην επίθεση. Κάπως έτσι έκλεισε το ημίχρονο με το σκορ στο 30-27, αλλά τους Δρομείς με εικόνα που άφηνες υποσχέσεις για καλύτερα πράγματα στην επανάληψη.

Με «όπλο» την επίθεση οι Δρομείς και στην επανάληψη…

Το γ’ δεκάλεπτο βρήκε τους Δρομείς ανάλογα καλούς επιθετικά στο παρκέ, όπως και στο β’ δεκάλεπτο. Καλές επιλογές στην επίθεση και κυκλοφορία της μπάλας, έβγαζαν ωραίες συνεργασίες και λύσεις στο σκοράρισμα χωρίς υπερπροσπάθεια. Όπως και στο β’ δεκάλεπτο στο οποίο οι Δρομείς διεκδικήσαν τον έλεγχο του ματς, έτσι και στο γ’ περίοδο μέσα από την επίθεση η ομάδα της Τρίπολης κατάφερε όχι απλά να «χτίσει» ένα πολύτιμο προβάδισμα αλλά και να το διατηρήσει.

Στο 34-30 το σκορ στα 08’46 και στο 39-33 λίγο αργότερα στα 07’17. Επιπλέον με συγκέντρωση στην άμυνα και έλεγχο των ριμπάουντ, οι παίκτες του Ηλία Μπαλή κατάφεραν να συντηρούν την καλή εικόνα τους στο ματς. Στο 45-35 το σκορ διαμορφώθηκε στα 04’06 και στο 48-38 στα 03’03. Οι «κυανοκίτρινοι» δεν αποσυντονίστηκαν ούτε από την άμυνα «2-3», απέναντι στην οποία βρήκαν λύσεις όχι μόνο από την περιφέρεια αλλά από την αντίπαλη ρακέτα. Η ομάδα της Τρίπολης στην β’ και γ’ περίοδο είχε καταφέρει να πετύχει 44 πόντους απέναντι σε μια ιδιαίτερα ποιοτική ομάδα και όχι τυχαία έκλεισε το γ’ δεκάλεπτο με προβάδισμα 52-40.

Υπερασπίστηκε το προβάδισμα στο φινάλε…

Οι Δρομείς συνέχισαν την καλή απόδοση και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Κατάφεραν με περισσότερη ενέργεια εξαιτίας και του κινήτρου για το θετικό αποτέλεσμα να διατηρήσουν το σχετικό προβάδισμα ασφαλείας με 54-41 στα 09’22 και 54-46 στα 08’08. Σημαντικό το γεγονός ότι οι Δρομείς βρήκαν κερδισμένα ριμπάουντ και στην επίθεση σε κρίσιμα σημεία με πολύ σημαντικούς πόντους από δεύτερες επιθέσεις. Το σκορ διαμορφώθηκε στο 58-47 στα 05’56 και στο 61-50. Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε τίποτα και η Αρκαδική ομάδα κατέκτησε τη νίκη με σκορ 67-52.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 27/03/2022 (17:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καλογριάς, Κουλουμπαρίτσης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-13 (Α’), 30-27 (Β’), 52-40 (Γ’), 67-52 (Δ’).
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ (Βασίλης Αλικάκος): Παπαπέτρου, Κόκκορης 7, Ζαχαριάς, Μαντίκος 15(2), Καλαμπόγιας 2, Μπαλής 19(2), Αγγουράς 13, Σακελλαράκος, Σταματόπουλος 9(1), Καρλής 2.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ ΣΚ (-): Χατζηαγγέλου, Πετρίδης, Μπούσι 10(3), Πέζος 2, Πολίτης 5, Σαλάι 9(1), Περρωτής 10, Καλογερόπουλος 4, Μαυροειδής 2, Νάκης 5, Μπάκας 5.

► Απών από την άκρη του πάγκου ήταν ο τεχνικός της Καλαμάτας ΣΚ, Παύλος Νώντας, στο ματς της Τρίπολης. Ο λόγος ήταν ότι νοσεί οικογενειακώς με covid-19 και κατά συνέπεια δεν ήταν εφικτό να βρίσκεται μαζί με την αποστολή της ομάδας για το συγκεκριμένο ματς.