Σύλλογος Δρομέων – Λακωνικός Κρόνος 65-53 (+φωτό, vid)

0
949

Το απόγευμα της Κυριακής 5 Μαΐου διεξήχθη η 1η αγωνιστική της ημιτελικής φάσης των play-off της φετινού πρωταθλήματος της Α1 τοπικής κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ και στον ένα από τους δύο ημιτελικούς ο Σύλλογος Δρομέων υποδεχόταν στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης την αντίστοιχη ομάδα του Λακωνικού Κρόνου. Με 2-0 στις νίκες από την κανονική διάρκεια οι Δρομείς ήθελαν τη νίκη με στόχο την πρόκριση στους τελικούς όπως και τελικά συνέβη.

Σ’ ένα ματς στο οποίο η ομάδα του Λακωνικού αποδείχθηκε αρκετά ανταγωνιστική παλεύοντας για τη νίκη, οι «Αρκάδες» χρειάστηκαν έναν τετράλεπτο στη διάρκεια της γ’ περιόδου για να «κλειδώσουν» τη νίκη η οποία στη συνέχεια ήρθε εύκολα με σκορ 65-53. Στο α’ ημίχρονο ωστόσο η ομάδα της Σπάρτης έδειξε τα «δόντια» της έχοντας σε σημαντικά χρονικά διαστήματα το προβάδισμα στο παιχνίδι. Συνολικά πάντως οι Δρομείς αποδείχθηκαν καλύτεροι λόγω της διάρκειας στην απόδοσή τους και με ένα εντυπωσιακό ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο πήραν διαφορά στην πρωτοπορία η οποία αποδείχθηκε μη αναστρέψιμη.

Δυνατό ξεκίνημα για το Λακωνικό αλλά και αντίδραση από Δρομείς…

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης βρήκε την ομάδα του Λακωνικού Κρόνου να μπαίνει πολύ δυνατά στο σκορ και να προκαλεί προβληματισμό στους «γηπεδούχους». Μετά το 3-0 στα 08’50 και το 5-5 στα 07’25, ο Λακωνικός με σερί 0-8 προηγήθηκε στα 04’43 με 5-13 και στα 03’32 με 7-16. Μια εξέλιξη που επηρέασε σε απόδοση τους Δρομείς που υπέπεσαν σε σημαντικά λάθη, δεν είχαν «καθαρό μυαλό» στις επιθέσεις τους και τέλος ήταν αρκετά άστοχοι από τη γραμμή των βολών. Η ομάδα της Τρίπολης στη συνέχεια ανεβάζοντας ρυθμούς και ασκώντας μεγαλύτερη πίεση κατάφερε να κλείσει τη διαφορά σε 10-16 στα 02’45 και εν τέλει σε 17-17 στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Τις εντυπώσεις ο Λακωνικός και στο β’ δεκάλεπτο…

Παρά την ουσιαστική αντίδραση του Δρομέα που «επέστρεψε» στο παιχνίδι στο φινάλε του α’ δεκαλέπτου, οι παίκτες του κ. Σκιαδά συνέχισαν να είναι ανταγωνιστικοί και στη δεύτερη περίοδο. Με λύσεις στο σκοράρισμα και η συνέχεια αποδείχθηκε ντέρμπι. Στο 21-21 το σκορ στα 06-40 και στο 23-26 λίγο αργότερα στα 04’23, αλλά και στο 25-28 στα 03’50. Σαν να μην έφτανε η εξέλιξη στο ματς, οι Δρομείς έχασαν από τη συνέχεια της αναμέτρησης και τον Σινανάι που υπέστη διάστρεμμα και τέθηκε νοκ-άουτ από το ματς. Στο φινάλε του α’ μέρους πάντως οι Δρομείς έβγαλαν πάθος κυρίως στην άμυνα και κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο με μικρό προβάδισμα 32-29. Αψυχολόγητη η αντίδραση του Σακελλαράκου σε νεκρό χρόνο να κλωτσήσει το κάγκελο και να δεχθεί τεχνική ποινή σε νεκρό χρόνο, η οποία δεν στοίχισε στους «κυανοκίτρινους» στην εξέλιξη του παιχνιδιού.

«Καθάρισε» το ματς σ’ ένα πεντάλεπτο…

Οι Δρομείς μπήκαν δυνατά στο β’ μέρος και είχαν την ευκαιρία να ξεφύγουν στο σκορ. Μετά το 34-31 στα 08’26 οι παίκτες του Ηλία Μπαλή αποδείχθηκε ότι χρειάστηκε ένα αγωνιστικό 5λεπτο για να τελειώσουν το παιχνίδι ουσιαστικά. Ένα αντιαθλητικό φάουλ στον Χρονόπουλο που επέφεραν δύο βολές και ένα τρίποντο του Κλεφτάκη που διαμόρφωσε το 41-31 στα 06’30, έδωσαν την ώθηση για την συνέχεια η οποία διαμόρφωσε το 50-31 στα 03’08. Ουσιαστικά ένα σερί 16-0 ήταν αυτό που ουσιαστικά έθεσε για τα καλά σε τροχιά νίκης το Δρομέα. Το κλείσιμο του γ’ δεκαλέπτου διαμορφωνόταν πλέον σε 55-38.

Τυπική διαδικασία στο φινάλε…

Ο Λακωνικός Κρόνος πάλεψε για τη νίκη μέχρι τέλος ακόμη και όταν φαινόταν ότι η διαφορά κρίνεται πλέον μη αναστρέψιμη. Την ίδια ώρα οι Δρομείς διαχειρίστηκαν με πιο χαμηλούς ρυθμούς το φινάλε του ματς, καθώς ο τραυματισμός και του Σινανάι, δεν έδινε διάθεση για φουλ ρυθμούς ειδικά όταν οι «Αρκάδες» καλούνταν να «στρέψουν» το μυαλό τους στους τελικούς των play-off. Ο Λακωνικός πιέζοντας προσπάθησε να μειώσει το σκορ χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Το σκορ διατηρήθηκε σε μεγάλες διαφορές όπως στο 63-45 στα 04’30, για να κλείσει στο φινάλε η «ψαλίδα» στο σκορ με το τελικό 65-53.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 05/05/2019 (19:00).
ΘΕΑΤΕΣ: 60-80.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κυριακόπουλος, Νάστος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-17 (Α’), 32-29 (Β’), 55-38 (Γ’), 65-53 (Δ’).
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ (Ηλίας Μπαλής, Βασίλης Αλικάκος): Χατζόπουλος 11(1), Αϊβαλής, Κλεφτάκης 11(3), Χρονόπουλος 9(1), Πετρίδης 2, Μιχαλακόπουλος, Σακελλαράκος 9, Σινανάι 5(1), Κοσκινάς 3, Μπουρής 13(2), Καρλής 2, Κουτσούγερας.
ΛΑΚΩΝΙΚΟΣ ΚΡΟΝΟΣ (Αθανάσιος Σκιαδάς): Κόκκολης 4(1), Κωνσταντίνου 3(1), Μπάχα 5, Προφύρης, Σφυρής 2, Κάτσαρης 6, Κιούρτζογλου 10(2), Ξανθάκος 2, Αγγουράς 10, Λεφακίνης, Σαρηγιαννίδης, Κόρο 11(1).