Τέλος καλό, όλα καλά με «τριάρα» ο Αστέρας τον Πανιώνιο και παραμονή

0
317
ΦΩΤΟ: ASTERASTRIPOLIS.GR

Φινάλε στο πρωτάθλημα της Super League με τη διεξαγωγή της 30ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα και μεγάλο αγωνιστικό ενδιαφέρον σε ότι αφορά την διεκδίκηση της παραμονής στην κατηγορία. σ’ αυτό το «ανοιχτό μέτωπο» ο Αστέρας Τρίπολης εμπλεκόταν άμεσα καθώς κατέβαλε τη δική του προσπάθεια για παραμονή στην κατηγορία. Το απόγευμα της Κυριακής 5 Μαΐου η ομάδα της Τρίπολης υποδεχόταν την ομάδα του Πανιωνίου και ήθελε νίκη προκειμένου να εξασφαλίσει οριστικά την παραμονή στην μεγάλη κατηγορία.

Αγωνιστικά οι «Αρκάδες» αποδείχθηκε συνεπείς με την κρισιμότητα της αναμέτρησης και αποδίδοντας καλύτερο ποδόσφαιρο από την Νέοσμυρνιώτικη ομάδα, κατάφερε να βρει το δρόμο προς την αντίπαλη εστία κατακτώντας τη νίκη με σκορ 3-0! Μια νίκη που φέρει οριστικά χαμόγελα στις τάξεις του συλλόγου της Τρίπολης δίνοντας αίσιο τέλος στην έκβαση του πρωταθλήματος. Οι «κυανοκίτρινοι» ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ σχετικά νωρίς στο 24’ με αυτογκόλ του Παπαγεωργίου. Στην επανάληψη «κλείδωσε» τη νίκη με τέρματα του Ιγκλέσιας με πέναλτι στο 58’ και γκολ του Καλτσά στο 83’.

Πιο δυνατό ξεκίνημα οι «φιλοξενούμενοι», ουσιαστικός ο Αστέρας…

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο αδιάφορος βαθμολογικά Πανιώνιος μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και ήταν πιο απειλητικός συγκριτικά με τον Αστέρα. Είτε με στημένες φάσεις, είτε με τελικές ενέργειες που δεν άγγιξαν τα όρια κάποια κλασικής στιγμής, οι «κυανέρυθροι» έδειχναν να ψάχνουν με μεγαλύτερες αξιώσεις το γκολ. Την ίδια ώρα ο Αστέρας αν και είχε την κατοχή της μπάλας και μέσω αυτής προσπαθούσε να αποκτήσει καλό αγωνιστικό ρυθμό εν’ τέλει δεν κατάφερε να απειλήσει. Στο 9’ σουτ του Τσιλούλη μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος, στο 13’ σουτ του Κόρμπου μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Αστέρα και στο 17’ σουτ του Μανθάτη απέκρουσε και πάλι ο Παπαδόπουλος.

Από το 20’ όμως η ομάδα της Τρίπολης ανέβασε ρυθμούς και απείλησε με σουτ του Ιγκλέσιας, με τον Μαλέρμπ να αποκμακρύνει σε κόρνερ. Στο 24’ όμως μετά από κόρνερ ο Παπαγεωργίου άθελά του έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας της ομάδας του για το 1-0.

Από εκεί και ύστερα ο Αστέρας διαχειρίστηκε καλύτερα την αναμέτρηση, αφού με εξαίρεση ένα δεκάλεπτο που ο Πανιώνιος προσπάθησε να αντιδράσει ο ρυθμός «έπεσε» με τον Αστέρα να κρατάει αποτελεσματικά στην άμυνα και να κλείνει το πρώτο ημίχρονο με το υπερπολύτιμο προβάδισμα στο σκορ.

Ουσία για τον Αστέρα και στην επανάληψη…

Η ομάδα της Τρίπολης είναι γεγονός ότι μπήκε πιο αποφασισμένος στον αγωνιστικό χώρο. Απείλησε στα πρώτα λεπτά και συγκεκριμένα στο 48’ με ένα σουτ του Φερνάντεθ που κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Στο 50’ μετά από κεφαλιά του Ιγκλέσιας ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου σώζει με μεγάλη επέμβαση την εστία του. Οι «Αρκάδες» επέμειναν και στο 58’ σε μια κακή εκτίμηση του Μαλέρμπ ήρθε η αντικανονική ανατροπή του Καλτσά. Ο Ιγκλέσιας ανέλαβε την εκτέλεση και στο 58’ έκανε το 2-0.

Από εκείνο το σημείο πλέον το όποιο άγχος «έφυγε» οριστικά με τους «γηπεδούχους» να ελέγχουν πλήρως την αναμέτρηση. Προσήλωση στην αμυντική λειτουργία περιμένοντας τους αντιπάλους και καλή απόδοση που δεν επέτρεπε στον Πανιώνιο να απειλήσει. Μάλιστα οι παίκτες του κ. Παράσχου αναζητούσαν σε κάθε ευκαιρία και τρίτο γκολ. Ο Κώτσιρας στο 70’ απείλησε μετά από εκτέλεση φάουλ, αλλά ο Μαλέρμπ απέκρουσε. Στο 80’ ένα σουτ του Καμαρά έφυγε άουτ. Στο φινάλε ο Αστέρας επισφράγισε την παραμονή του με θετικό τρόπο, καθώς ο Καλτσάς με ωραία ενέργεια κρέμασε τον Μαλέρμπ για το 3-0 και ο «κερασάκι στην τούρτα» στην αναμέτρηση.

ΓΗΠΕΔΟ: «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» | 05/05/2019 (19:00).
ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γεώργιος Τζοβάρας (Φθιώτιδας).
ΒΟΗΘΟΙ: Ιωάννης Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας), Ιορδάνης Δημητριάδης (Καστοριάς).
4ος ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κωνσταντίνος Κοτσάνης (Δράμας).
ΤΕΡΜΑΤΑ: 24’ (αυτ.) Παπαγεωργίου, 58’ (πεν.) Ιγκλέσιας, 83’ Καλτσάς.